Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

23. mája 2019 redakcia Sezóna 2018/2019

Silvia Hroncová rezignovala na funkciu riaditeľky Opery Národného divadla a Štátnej opery v Prahe

Silvia Hroncová, zdroj foto: internet
Veľkosť písma
A
A
A
Praha – V stredu 22. mája 2019 doručila Silvia Hroncová riaditeľovi Národného divadla Praha, prof. Jánovi Burianovi, svoju rezignáciu na post riaditeľky Opery ND a Štátnej opery ku dňu 23. mája 2019. Jej rozhodnutiu predchádzal otvorený list, súvisiaci s designovaným umeleckým šéfom P. B. Hansenom, s podpismi nespokojných zamestnancov a umelcov divadla, ku ktorým sa pridala, či následná rezignácia umeleckého riaditeľa Opery ND Petra Kofroňa.

„Dovoľte mi poďakovať celému týmu Opery Národného divadla a Štátnej opery za skvelé šesťročné obdobie. Počas týchto rokov sme spoločne preklenuli náročné obdobie rekonštrukcie Štátnej opery, dosiahli mnohé umelecké úspechy na domácej i zahraničnej scéne a mali dobré ekonomické výsledky a návštevnosť. Moje rozhodnutie rezignovať na post riaditeľky podmienili dlhodobo nevyjasnená situácia spojená s novou sezónou, rozdielne názory na budúce smerovanie opery, na jej organizačnú a personálnu štruktúru a obsadenie i chod opery. Pán riaditeľ ND Jan Burian má na veci iný pohľad a ja som ho vo svojej pozícii doposiaľ rešpektovala, ale v súvislosti s napätou situáciou v opere, ktorá vyvrcholila otvoreným listom riaditeľovi divadla, ktorý podpísalo takmer 350 zamestnancov opery, túto situáciu a vypäté pracovné prostredie nemôžem ďalej akceptovať. Bolo pre mňa veľkou cťou pracovať pre Národné divadlo, všetkým ďakujem za skvelú spoluprácu.“, uviedla vo svojom vyhlásení pre média Silvia Hroncová, ktorá vo funkcii riaditeľky ND pôsobila od roku 2013.

Súčasťou vyhlásenia je aj súpis premiér, koncertov, zájazdov a ocenení za jej pôsobenia v Prahe v spolupráci s dnes už bývalým umeleckým riaditeľom Opery ND a ŠO Petrom Kofroňom. Súpis je k dispozícii na stiahnutie TU…

Teatrologička a kultúrna manažérka Silvia Hroncová (rodáčka z Bratislavy), vyštudovala medzifakultný odbor Estetika – divadelná veda na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení a Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pred svojim pôsobením v Prahe bola od 2. júna 2006 do 27. augusta 2009 generálnou riaditeľkou Slovenského národného divadla a v rokoch 1999 – 2006 zastávala post riaditeľky Divadelného ústavu v Bratislave. Okrem iného tiež pôsobila na Ústave umeleckej kritiky a divadelnej dokumentácie v Bratislave a bola aj šéfredaktorkou slovenského odborného časopisu Divadlo v medzičase.

Národné divadlo Praha

Rezignácii Silvie Hroncovej predchádzala napätá situácia v Národnom divadle, ktorá vyústila otvoreným listom adresovaným riaditeľovi Národného divadla Praha s podpismi takmer 350 zamestnancov a umelcov, vrátane podpisu Hroncovej i Kofroňa. Otvorený list obsahuje 31 otázok poukazujúcich na netransparentnosť výberu nového umeleckého riaditeľa – hudobného manažéra Pera Boyea Hansena, ktorý – podľa vyjadrenia zamestnancov a umelcov – nepredstavil základnú víziu smerovania pražského operného divadla. Otvorený list z 5. mája 2019 je k dispozícii na stiahnutie TU… Spravodajský sumár udalostí priniesol aj český portál Divadelní noviny v článku Operní umělci ND píší řediteli Janu Burianovi.

,,Ředitel Národního divadla obdržel dnes ráno dotazy zaměstnanců. Připravíme formou otevřeného dopisu odpověď, která bude obsahovat i ta fakta, která jsou všeobecně známa z otevřených zdrojů, nebo o kterých jsme měli za to, že jsme soubor Opery informovali prostřednictvím ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery.

Doufáme, že jde o upřímnou starost o budoucnost Opery, nikoliv o snahu zbytečně zkomplikovat nástup nového uměleckého ředitele, který byl řádně jmenován, mimo jiné na základě doporučení ředitelů oper ve Stockholmu, Curychu a Frankfurtu a na základě doporučení týmu odborníků pod vedením výkonného ředitele Opera Europa Nicholase Payna. Nový umělecký ředitel Per Boye Hansen nastoupí do Národního divadla se začátkem příští sezony, jejíž program byl navržen současným vedením Opery a jako takový mnou schválen.“ uviedlo vedenie pražského Národného divadla v reakcii na otvorený list.

Budúceho umeleckého šéfa Nóra Pera Boyea Hansena pozvali do Prahy na základe odporučenia výkonného riaditeľa prestížnej medzinárodnej organizácie Opera Europa a ďalších významných osobností európskeho divadla a po konzultácii s Garančnou radou ND. O jeho pozvaní do Prahy sme v septembri 2018 na základe informácii priamo z ND informovali TU…

V utorok 21. mája médiami preletela informácia o rezignácii Petra Kofroňa na post umeleckého riaditeľa Opery Národného divadla.

,,Silvie Hroncová oznámila odstoupení z funkce ředitelky Opery Národního divadla Státní opery. Agendu, která vyplývá z vnitřních předpisů ND, dočasně přebírá správní ředitelka ND ing. Tamara Čuříková. Kompetence hudebního ředitele Opery v pátek dočasně převzal (do 31. 7. 2019) generální ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian. Od 1. 8. 2019 se funkce ujme Per Boye Hansen.“ informoval Opera Slovakia tlačový hovorca ND Praha Tomáš Staněk a v mene divadla dodal „Mrzí nás, že se paní Hroncová nevyrovnala s dlouho připravovanými změnami, které jsou přirozenou součástí vývoje kulturní instituce. Ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian ji od začátku o chystaných krocích informoval a s její spoluprací počítal. V dohledné době oznámíme jméno nového správního ředitele Opery.“

Odpoveď riaditeľa ND Praha Jana Buriana na otvorený lista nespokojných zamestnancov je k dispozícii na stiahnutie TU…

zdroj: ND, tlačové správy, internet

článok aktualizovaný 26. 5. 2019 o 16:00 (pridaná odpoveď riaditeľa ND Praha)

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...