Šimon Svitok: Veľmi sa tiež teším na pripravovanú inscenáciu Verdiho opery Rigoletto

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Barytonistu a uměleckého šéfa Státní opery v Banské Bystrici Šimona Svitka znám dva roky. Tehdy jsem ho potkal při premiéře Verdiho opery Macbeth, kterou v Banské Bystrici režíroval Peter Gábor. V této opeře Šimon sice nezpíval, nicméně od té doby trvá naše přátelství. Přátelství mezi slovenským pěvcem a českým publicistou. Díky němu vím, co se děje v banskobystrickém divadle, díky němu neztrácím přehled o slovenské operní scéně. Následující rozhovor, který mi začátkem tohoto měsíce Šimon poskytl, je tedy opět česko-slovenský. Snad to nebude problém ani pro čtenáře.

Loni jste oslavil dvacet let na divadelní scéně. Potkala vás od té doby nějaká mimořádně pěkná role či práce?

Určite rád spomínam na inscenáciu opery Lovci perál Georgesa Bizeta – postavu Zurgu, ktorú som už tom čase začínal študovať a premiéra sa konala v mesiaci jún. Je to skutočne nádherná opera, ktorá akoby zostávala v tieni známejšej Carmen. Dodnes toto predstavenie rád hrávam a som rád, že si naši diváci našli cestu aj k tejto menej známej opere. (pozn. redakcie: 12. júna 2015 bude Šimon Svitok účinkovať v repríze predstavenia Lovci perál na javisku ŠOBB, tento večer to bude jeho 700-té predstavenie na divadelnom javisku)

Lovci perál, Štátna opera Banská Bystrica, Šimon Svitok (Zurga), foto: Jozef Lomnický

Lovci perál, Štátna opera Banská Bystrica,
Šimon Svitok (Zurga),
foto: Jozef Lomnický

Jste nejen sólista, ale současně působíte jako umělecký šéf Státní opery v Banské Bystrici. Jak to jde k sobě – být šéfem a současně výkonným umělcem?

Občas to hraničí s akousi schizofréniou. Na poste umeleckého šéfa si veľmi dobre uvedomujem, čo všetko ovplyvňuje chod divadla, organizáciu jednotlivých predstavení či plánovanie všetkého čo sa v divadle deje, má diať a bude diať. Často sú to obrovské prúdy myšlienok, ktoré sa len ťažko dajú zastaviť. Vtedy je pre mňa ťažké „nechať“ všetko v kancelárii a sústrediť sa iba na konkrétnu postavu počas predstavenia. Je to skutočne veľmi veľké emočné vypätie prežívať na javisku množstvo „cudzích“ životov a po zatvorení opony bezpečne ovládnuť a organizovať ten svoj skutočný – súkromný aj pracovný. Od nástupu do funkcie šéfa si však moje telo už vypracovalo tzv. „záchranný režim“, aby celú záťaž zvládlo. Dúfam, že to bude fungovať čo najdlhšie, pretože i napriek náročnosti, svoju prácu robím rád.

Které z postav, které nyní zpíváte na mateřské scéně, patří k těm srdečním záležitostem?

Vždy sa ťažko odpovedá na takúto otázku, pretože počas štúdia sa vybuduje akýsi vzťah ku každej postave. Ale určite k tým „naj“ patrí Čajkovského Onegin, Higgins z muzikálu My Fair Lady či Oswald zo životopisného predstavenia Verdi.

Eugen Onegin, Štátna opera Banská Bystrica, Šimon Svitok (Eugen Onegin), foto: archív ŠOBB

Eugen Onegin, Štátna opera Banská Bystrica,
Šimon Svitok (Eugen Onegin),
foto: archív ŠOBB

Jak se podle vás povedl Kocour v botách?

Júúúj náš Kocúr… Tak ten splnil všetky naše očakávania. Chceli sme rozprávku pre našich najmenších divákov a máme ju. Určite je to aj vďaka pani režisérke Danke Dinkovej, jej dvornej kostýmovej výtvarníčke Adriene Adamíkovej a autorke scény Lucii Šedivej, ktorým sa podarilo na javisku vykúzliť skutočne fantastickú rozprávkovú ilúziu. Deti toto predstavenie milujú – všetky termíny máme vypredané – a my účinkujúci sa môžeme vždy tešiť z rozžiarených detských očí. Je to nádherný pocit!

Kocúr v čižmách, ŠOBB, (2015), foto: Jozef Lomnický

Kocúr v čižmách, ŠOBB, (2015),
foto: Jozef Lomnický

Určitě už víte, co vás čeká a co vás nemine v příští sezóně…

Hneď na začiatku nás čaká nový open air festival OPERALIA BANSKÁ BYSTRICA, ktorý nadväzuje na tradíciu Zámockých hier zvolenských. Počas troch večerov privítame výnimočné operné hviezdy, akými sú napríklad Roberto Scandiuzzi, Attila Fekete, Cilla Boross, Dalibor Jenis a ďalší. Očakávame skutočne vysoko-umelecké výkony pod holým nebom.

Veľmi sa tiež teším na pripravovanú inscenáciu Verdiho opery Rigoletto, kde stvárnim postavu Monteroneho. Po dvoch rokoch sa k nám vráti ruská režisérka Anna Osipenko, ktorá u nás s obrovským úspechom inscenovala Čajkovského operu Eugen Onegin. Pevne dúfam, že jej nová režijná spolupráca bude nemenej úspešná. Ako sólista sa objavím ešte v novom spracovaní operety Cigánsky barón.

Před časem jste projevil svou lásku k muzikálu. Je šance zazpívat si v nějakém?

Tak na túto otázku nedokážem s istotou odpovedať. Určite sa nebránim ani takejto spolupráci, ale nie vždy dokáže človek ovplyvniť okolnosti sám. Je treba aby trošku „zapracoval“ aj osud. Ale momentálne sa rozhodujeme aj u nás v Štátnej opere o zaradení novej muzikálovej inscenácie. Zvažujeme viac možností, z ktorých budeme vyberať, ale už dnes viem, že čoskoro vystrieda našu My Fair Lady nový muzikál.

Kocúr v čižmách, ŠOBB, (2015), Šimon Svitok (Kráľ) v maskérni, príprava na operu pre deti Kocúr v čižmách, foto: súkromný archív

Kocúr v čižmách, ŠOBB, (2015),
Šimon Svitok (Kráľ) v maskérni, príprava na operu pre deti Kocúr v čižmách,
foto: súkromný archív

Které světové muzikály se vám líbí a ve kterém byste si rád zahrál, zazpíval a třeba i zatančil?

Určite by som neodmietol Notre-Dame de Paris, či Bedárov, Fantóma opery, Rómea a Júliu atď. Je veľa krásnej muzikálovej hudby, ktorá ma láka a bol by som šťastný byť súčasťou niektorého z nich. Snáď nie je všetkým dňom koniec a treba veriť v budúcnosť.

Zpět k opeře, což je váš denní chleba. Nikdy jste neměl chuť odejít z Banské Bystrice a něco změnit?

Ale pravdaže mal. Dokonca aj zo Slovenska. Bolo obdobie, kedy sme boli rozhodnutí vysťahovať sa do Canady a urobili sme už aj prvé „kroky“. Nakoniec život rozhodol inak. Nie som však človek viazaný na miesto a nesmierne rád cestujem. Na nečakané vycestovanie by som potreboval maximálne hodinu a môžeme ísť kdekoľvek. Ale Banská Bystrica mi prirástla k srdcu natoľko, že sa z mojich ciest veľmi rád vraciam sem – domov, kde nachádzam pokoj a zázemie tak potrebné pre môj profesijný aj súkromný život. Určite by som si však zvykol nazývať domovom aj iné miesto na zemi.

Ale i tak si zazpíváte občas někde jinde, třeba na zájezdech v Japonsku?

Japonsko je moja srdcovka! Vždy sa tam veľmi teším. Už samotná cesta lietadlom je pre mňa zážitkom, nakoľko lietanie milujem a najradšej by som lietadlom chodil aj do práce…(smích). Krajinu vychádzajúceho slnka som už navštívil vyše dvadsaťkrát a predsa sa jej neviem „nabažiť“. Máme tam už svojich priateľov a stretnutia s nimi sú vždy nádherné a lúčenia smutné….

Šimon Svitok v japonskom divadle Kabuki, foto: súkromný archív

Šimon Svitok v japonskom divadle Kabuki,
foto: súkromný archív

Pohybujete se v opeře a v divadelním prostředí řadu let. Co vám vzalo iluze?

Určite ľudská samoľúbosť, nekritickosť k sebe samému, neschopnosť akceptovať tých druhých či absolútna absencia pokory. Je veľmi veľa ľudí, ktorí cez svoju osobnú prezentáciu nevidia nič okolo. Snažia sa všetko a všetkých meniť podľa seba. Neuvedomujú si, že tým vlastne dávajú najavo nevyrovnanosť so sebou samým!

K opeře patří i režiséři, kteří dají inscenacím určitý tvar. Kteří podle vás patří k těm nejlepším?

Myslím, že neexistuje „najlepší“ režisér. Ale platí to vo všeobecnosti, nielen pre režisérov. Každý vyniká v niečom inom a niečo iné mu „sadne“. A to čo som uviedol v predošlej odpovedi platí aj tu. Páčia sa mi režiséri, ktorý prezentujú skladateľa, dielo či jeho príbeh a nie iba seba samého a svoje osobné ambície.

Jste spíš zastáncem ,,tradičního“ zpracování opery, anebo vám nevadí často až „šokující“ pojetí „, které jsem viděl třeba v Německu a které je výsadou mladých režisérů?

Poznám len dobré a zlé spracovania opier. Vôbec nezáleží na tom čo je to „moderné“ alebo tzv. ,,klasické“. Ide o to, či má predstavenie dušu, zmysel a zrozumiteľnosť. Či korešponduje s originálnym dejom, či sú pochopiteľné vzťahy a charaktery jednotlivých postáv tak, ako to autor chcel. Priznám sa, že môj vzťah k absolútnym „šokujúcim“ realizačným posunom a zámerom je, mierne povedané, rezervovaný.

Hrnčiarsky bál, Štátna opera Banská Bystrica, Šimon Svitok (Šándor), foto: Jozef Lomnický

Hrnčiarsky bál, Štátna opera Banská Bystrica,
Šimon Svitok (Šándor),
foto: Jozef Lomnický

Asi každý pěvec má své sny, rád by se viděl v nějaké roli svého oblíbeného díla. Po čem pošilháváte vy?

Za tých vyše dvadsať rokov na javisku som už naštudoval takmer šesťdesiat postáv. Je medzi nimi množstvo takých, ktoré môžem pokladať za vysnívané… Takže zatiaľ som mal a mám v živote šťastie a občas sa mi splní aj nejaký ten sen. Snáď mi raz bude cťou „prevteliť sa“ do Rigoletta. Zatiaľ budem spokojný, keď mi život dopraje moje sny aspoň snívať.

Nemůžu ale nevzpomenout jednu velmi smutnou událost, a to smrt pěvkyně Louise Hudson, která hostovala ve vašem divadle…?

O vážnom ochorení Louisy sme vedeli, ale na jej definitívny odchod sme nepomysleli. Počítali sme s tým, že sa jej stav zlepší – stabilizuje, a budeme môcť hovoriť o termínoch jej predstavení u nás. Pred vyše mesiacom som s ňou telefonoval, kedy s ľútosťou zrušila jej plánované hosťovanie v open air predstavení Nabucco, ktoré mala spievať 6. júna 2015 v Banskej Bystrici na amfiteátri. Rozprávali sme sa, že sa ohlási hneď ako to bude možné, aby sme dohodli termíny v novej sezóne. Už sa tak nestane! Je mi to skutočne veľmi ľúto, pretože Louisu sme mali radi nielen ako fantastickú speváčku, ale predovšetkým ako človeka! Bola bezproblémová kolegyňa, veľká profesionálka, ktorá sršila vždy dobrou náladou, vždy sa smiala, bola s ňou zábava. Bola proste ,,správna baba“! O to viac nám bude všetkým chýbať. Správa o jej smrti sa šírila ako blesk. Len ťažko si budeme zvykať hovoriť o nej v minulom čase! Drahá Louisa, želáme Ti veľa krásnych postáv v tom opernom nebi!

Šimon Svitok

Pripravil: Robert Rohál

Foto: archív Šimon Svitok a ŠOBB

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár