Simona Houda-Šaturová vystúpi na Viva Musica! festivale v Bratislave

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Svetovo uznávaná slovenská sopranistka Simona Houda-Šaturová vystúpi 7. augusta 2015 v Dóme sv. Martina v Bratislave na Viva Musica! festivale. Na koncerte zaspieva diela W. A. Mozarta a Josefa Myslivečka, ktorých skladby nahrala na svojom najnovšom CD albume Decade: Mozart & Mysliveček. Známa sopranistka zaspieva so sprievodom Hilaris Chamber Orchestra pod vedením dirigenta Zdeňka Klaudu. Vstupenky sú už v predpredaji v sieti Ticketportál.

Slovensko patrí ku krajinám s výnimočnou tradíciou opery. Mnohí slovenskí operní speváci hosťujú v najslávnejších operných domoch po celom svete a robia tak dobré meno našej malej krajine. Medzi naše operné poklady patrí aj sopranistka Simona Houda-Šaturová, pochádzajúca rovnako ako Lucia Popp či Edita Gruberová z Bratislavy, o ktorej sa hovorí aj ako o „malom mozartovskom zázraku“. V rámci sólového recitálu na Viva Musica! festivale predstaví svoj najnovší projekt prinášajúci výber árií nemeckého skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta a jeho menej známeho českého rovesníka – Josefa Myslivečka, ktorý v novembri 2014 vyšiel zároveň aj na jej najnovšom CD albume Decade: Mozart & Mysliveček. (So Simonou Houda-Šaturovou sme nedávno pripravili zaujímavý rozhovor, kde sa okrem iného dočítate aj o úspešnom albume Decade: Mozart & Mysliveček, z ktorého skladby zaznejú aj v Bratislave. Rozhovor si prečítate TU…)

Video: Pozrite si video, v ktorom sa o tomto CD rozpráva dirigent Zdeněk Klauda so Simonou Houda–Šaturovou.

Dramaturgicky originálny projekt prináša árie oboch autorov skomponované v rokoch 1771-1781 a predstavuje tvorbu zrelého a vo svojej dobe úspešného Myslivečka v porovnaní s mladým, v tom čase ešte len začínajúcim Mozartom (v rozmedzí jeho 16 až 26 rokov!). V rámci koncertu 7. augusta tak zaznejú virtuózne árie s brilantnými koloratúrami, ale aj dojemné a dramatické árie v sprievode Hilaris Chamber Orchestra pod vedením Zdeňka Klaudu v nádherných priestoroch bratislavského Dómu sv. Martina.

CD Mozart & Mysliveček Simona Šaturová

CD Mozart & Mysliveček Simona Šaturová

Simona Houda-Šaturová študovala na bratislavskom Konzervatóriu a neskôr v Prahe pod vedením Soni Kresákovej. Absolvovala majstrovské kurzy pod vedením Ileany Cotrubas vo Viedni a u Magreet Honig v Amsterdame. Svojou charizmou, prejavom a hlasom zaujala operný svet hneď v jej profesných začiatkoch. Je držiteľkou Ceny Nadácie Charlotty a Waltera Hamelových za vynikajúce spevácke výkony (Lübeck, 2007) a ceny Thálie za najlepší operný výkon v roku 2001. Okrem účinkovania v pražskom Národnom divadle hosťovala taktiež v Teatro Colón v Buenos Aires, v Théâtre du Châtelet v Paríži, v Théâtre de la Monnaie v Bruseli, v Opere vo Frankfurte, v Opéra de Monte-Carlo či v aténskej Megaron Mousikis. Koncertovala v Carnegie Hall s Philadelphia Orchestra, na Salzburger Festspiele, spolupracovala s Toronto Symphony Orchestra, s Mníchovskou filharmóniou, Londýnskou filharmóniou, s Orchestre de Paris, Osaka Symphony a ď.. Spolupracovala taktiež s významnými dirigentmi ako napr. Ch. Eschenbach, Sir N. Marriner, I. Fischer, Ph. Herreweghe, J. Bělohlávek a ďalší.

Simona Houda-Šaturová, Viva Musica! festival

Viva Musica! festival postupne odhaľuje svoj program. Organizátori už potvrdili koncert amerického hudobného skladateľa a klaviristu Philipa Glassa, ktorý sa na Slovensku predstaví po prvýkrát, a to s projektom kompletných etúd pre klavír (3. júl, Reduta) a veľkolepý projekt Fragile Queen Symphony, kedy Fragile zaspieva legendárne piesne britskej kultovej kapely Queen v sprievode symfonického orchestra (17. júl, Stará tržnica).

Festival tento rok ponúkne desať koncertov od konca júna až do konca augusta. Koncerty sa tak ako uplynulé roky budú konať v Starej tržnici, na Hlavnom námestí a na Bratislavskom hrade, ale mnohí určite privítajú aj nové priestory určené pre „komornejšie“ a zvukovo náročnejšie projekty, ktoré sa uskutočnia v Redute, v Historickej budove Slovenského národného divadla či v Dóme Sv. Martina.

Počas uplynulých desiatich ročníkov na Viva Musica! festivale vystúpilo veľké množstvo domácich a zahraničných umelcov ako napr. ruský barytonista Dmitrij Hvorostovsky, mexický tenorista Ramón Vargas, britský hudobný skladateľ a klavirista Michael Nyman, britský huslista Nigel Kennedy, ruský klavirista Boris Berezovsky, dvojica Igudesman & Joo, japonská jazzová klaviristka Hiromi s The Trio Project či domáce svetové projekty ako Mater, Folklor Symphony, Quasars Ensemble & Dalibor Karvay, Viva Petr Hapka! či Korben Dallas so symfonickým orchestrom.

Mená jedenásteho ročníka budú organizátori postupne odhaľovať na www.vivamusica.sk a na sociálnej sieti facebook.com/vivamusicafestival.

Vstupenky v predaji v sieti Ticketportal.sk.

Informovala: Barbora Drahovská, Viva Musica! festival

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár