Sir Simon Rattle končí na poste šéfdirigenta Berlínskej filharmónie

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Berlín – Britský dirigent a manžel českej mezzosopranistky Magdaleny Koženej Sir Simon Rattle po 16 rokoch odchádza z postu umeleckého riaditeľa Berlínskych filharmonikov. Charizmatický hudobník pôsobil na tejto pozícii od roku 2002. Meno Rattlovho nástupcu, ktorého si členovia orchestra pravidelne volia v tajnom demokratickom hlasovaní, je už známe.

Peri je vyhnaný z raja. Brány Elýzia sa pred ním otvoria až vtedy, keď prinesie do neba najcennejší dar – slzu z tváre kajúceho sa hriešnika, ktorú vyronil pri pohľade na modliace sa dieťa. To je fabula profánneho oratória Roberta Schumanna Raj a Peri. Sugestívne dielo na motívy z perzskej mytológie bolo na programe Berlínskej filharmónie 17., 18. a  19. mája 2018.

Sir Simon Rattle, foto: Jim Rakete

Schumannova váza

Taktovky sa mal zhostiť práve Simon Rattle, ktorý v roku 2014 obdržal z rúk viceprezidenta Kráľovskej porcelánovej manufaktúry v Berlíne Mauricea von Dalwigka prvú kópiu ručne maľovanej Schumannovej vázy. Fotografie vázy sa ocitli na obale CD Berlínskych filharmonikov so štyrmi Schumannovými symfóniami pod vedením Sira Simona Rattla. Krehké dielo s kvetinovým motívom vytvorila berlínska porcelánka špeciálne pre túto príležitosť. Rattle v januári 2013 oznámil kultúrnej verejnosti, že po uplynutí „funkčného obdobia“ v roku 2018 už nebude mať záujem o prolongáciu svojho kontraktu s Berlínskou filharmóniou (o jeho avizovanom odchode z pozície šéfdirigenta Berlínskych filharmonikov sme písali TU… ) a odriekol účasť na májových koncertoch. Schumannova váza sa obrazne rozbila.

Sir Simon Rattle (vpravo) so Schumannovou vázou,
zdroj: berliner-philharmoniker.de

Farby oratória Raj a Peri napokon ozvučil huslista a dirigent z „krajiny tisícich jazier“ Mikko Franck. Fín vystriedal Angličana za dirigentským pultom už v januári 2018. Podľa oficiálneho stanoviska publikovaného na webových stránkach Berlínskej filharmónie Simon Rattle zrušil vystúpenie z rodinných dôvodov. Jeho berlínske povinnosti trvajú do konca júna 2018. S domácim publikom sa rodák z anglického Liverpoolu rozlúči 19. a 20. júna 2018 so Šiestou symfóniou Gustava Mahlera. Voľba diela nie je náhodná. 14. novembra 1987 sa vtedy 32-ročný dirigent prvýkrát postavil pred hráčov Berlínskej filharmónie, aby svojou taktovkou modeloval frázy šiestej Mahlerovej symfónie. „Cítil som, že v ten deň som našiel svoj hlas.“ okomentoval bilancujúci dirigent svoj debut v metropole Nemecka. Finálne addio za 16-ročnou kariérou pod strechou Berlínskej filharmónie dá Simon Rattle 23. a 24. júna 2018 pod hviezdnou oblohou, kedy sa s (bývalým) dvorným telesom predstaví v letnom amfiteátri Waldbühne. V plenéri zaznejú diela Gershwina, Faurého, Cantelouba, Chačaturjana a Respighiho. Ozdobou podujatia bude dirigentova manželka českého pôvodu Magdalena Kožená, s ktorou má Simon Rattle tri deti. Mezzosopranistka bude interpretovať francúzske ľudové piesne z cyklu Chants d‚Auvergne Josepha Cantelouba v okcitánskom jazyku.

Umenie Simona Rattla a Berlínskych filharmonikov si 3. júna 2018 môže vychutnať aj publikum vo Viedni. Dramaturgický balíček rozlúčkového koncertu s podtitulom Ein Adieu in Wien, ktorý sa bude konať vo Veľkej sále viedenského Musikvereinu, ukrýva Tri diela pre orchester Hansa Abrahamsena a Deviatu symfóniu Antona Brucknera. Rattle dopíše berlínsku kapitolu svojej kariéry vo veľkom štýle.

Koniec jednej éry

Príbeh plodnej spolupráce Sira Simona Rattla s jedným z najvýznamnejších symfonických telies Európy sa začal písať v roku 2002, kedy Claudio Abbado oznámil svoju rezignáciu zo šéfdirigentského kresla. Vtedajší umelecký vedúci Symfonického orchestra mesta Birmingham Simon Rattle mal berlínske teleso doviesť do 21. storočia. Za Rattlovho „kraľovania“ sa dramaturgický horizont Berlínskej filharmónie rozšíril od triády viedenských klasicistov Haydna, Mozarta a Beethovena až po expresívne zvukové laboratórium súčasných autorov. Že stojí oboma nohami v digitálnych vodách súčasnosti, ukázal Rattle v podpore edukačných a mediálnych projektov. Rattle kráčal v šľapajach popularizátora klasickej hudby, ikonického amerického dirigenta a skladateľa Leonarda Bernsteina a založil vzdelávací program Berlínskej filharmónie. Jeho zlatým klincom bolo uvedenie Stravinského baletu Svätenie jari v spolupráci s britským choreografom Roystonom Maldoomom v roku 2003. Dokumentárny film Rhytm Is It! (To je rytmus!) z roku 2004 mapoval atmosféru koncertu a priniesol pohľad do tvorivej kuchyne plnej 250 detí z berlínskych verejných škôl, ktoré zažili dobrodružstvo v podobe scénického naštudovania Stravinského klasiky 20. storočia. O tri roky neskôr po premiére filmu v roku 2007 bol Simon Rattle spolu so svojimi filharmonikmi vymenovaný za veľvyslanca dobrej vôle pre UNICEF a jeho aktivity v oblasti rozvoja detskej muzikality nadobudli medzinárodný kredit.

Sir Simon Rattle ako veľvyslanec dobrej vôle pre UNICEF,
foto: Monika Rittershaus / zdroj: berliner-philharmoniker.de

Kultúrny kredit v podobe výchovy nového publika si Rattle zaobstaral vytvorením digitálnej koncertnej siene (Digital Concert Hall), v ktorej od roku 2009 postupne sprístupnil thesaurus musicus repertoáru Berlínskej filharmónie. Projekt si vďaka podpore Deutsche Bank našiel cestu do škôl. Najmladšia generácia tak môže spoznávať čaro klasickej hudby v rámci vzdelávacieho procesu zdarma alebo môže zavítať do nemeckých kín a pozrieť si niektorí z priamych prenosov koncertov Berlínskych filharmonikov „na striebornom plátne“. Stávka na informačné technológie priniesla pozitívny efekt: platforma digitalconcerthall.com v šiestich jazykových mutáciách obsahuje zatiaľ 193 koncertov, desiatky filmov a rozhovorov, ako aj možnosť sledovania live transmisií koncertov cez internet (livestream). Kto uprednostňuje osobnú návštevu podujatí, môže si na stránkach virtuálnej koncertnej siene zakúpiť abonentky, prípadne hmatateľnú spomienku v podobe CD, DVD či knihy. Špeciálnou poctou pôsobeniu Sira Simona Rattla na doskách Berlínskej filharmónie je kniha fotografií s názvom Moving music, ktorá vyšla v roku 2017 v berlínskom edičnom dome Alexander Verlag. Bilingválny album skrýva 274 autorských fotografií Moniky Rittershaus, ktorá sa špecializuje na fotografické mapovanie opernej a koncertnej scény. Oko fotografky zachytilo impulzy z hudobného mikrokozmu Sira Simona Rattla s doplňujúcim slovom hudobnej redaktorky Frankfurter Allgemeine Zeitung Eleonory Bünning.

Prekvapivý výsledok „konkláve“

Kto bude nový principál? Za Rattlovho sukcesora po exspirácii zmluvy na pozíciu umeleckého šéfa primárneho berlínskeho symfonického telesa bol designovaný ruský dirigent Kiril Petrenko. Tajné hlasovanie 124 členov orchestra prebehlo v máji 2015. Hudobníci mali počas sesie na tajnom mieste zakázané používať akúkoľvek techniku vrátane počítačov a mobilných telefónov. Tento spôsob voľby umeleckého vedúceho orchestra nemá vo svete vážnej hudby obdobu. Žurnalista z britského online denníka The Independent Allan Hall neváhal označiť voľbu nového dirigenta Berlínskej filharmónie za hudobný ekvivalent pápežského konkláve. Hráči si môžu zvoliť ktoréhokoľvek žijúceho dirigenta. Výber „pápeža klasickej hudby“ je v praxi limitovaný reálnymi kontraktami jednotlivých dirigentov a obmedzuje sa na malý okruh mien. Berlínčania vo veci Rattlovho nástupcu nedošli k spoločnému konsensu ani po 11 hodinovom volebnom maratóne.

Sir Simon Rattle je popularizátorom klasickej hudby,
foto: Monika Rittershaus / zdroj: berliner-philharmoniker.de

Sir Simon Rattle sa po júnovej rozlúčke s domovským orchestrom presunie do Spojeného kráľovstva, kde prevezme taktovku šéfdirigenta Londýnskeho symfonického orchestra (o prestupe Simona Rattla z Berlína do Londýna sme informovali TU… ). V Berlíne sa bude sporadicky objavovať aj naďalej. Ako informoval nemecký spravodajský portál DW, Simon Rattle prijal ponuku projektového manažéra 100 členného Nemeckého národného mládežníckeho orchestra a stal sa jeho čestným dirigentom. 63-ročný Rattle spolupracuje s týmto telesom od roku 2013, kedy sa Berlínska filharmónia stala sponzorom mládežníckeho orchestra. „Nemyslím si, že hudobníci môžu zmeniť svet,“ poznamenal Sir Simon Rattle v auguste 2017 pre britský denník The Guardian, „ale domnievam sa, že môžu spraviť tento svet na okamih lepším miestom.

Pripravila: Lucia Laudoniu

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

slovenská historička, muzikologička, publicistka a výtvarníčka rumunsko-talianskeho pôvodu

Zanechajte komentár