Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

12. marca 2015 Natália Dadíková Sezóna 2014/2015

Sir Simon Rattle novým šéfdirigentom Londýnskeho symfonického orchestra

Sir Simon Rattle, foto: Stephan Rabold
Veľkosť písma
A
A
A
Londýn – Simon Rattle aktuálne potvrdil, že sa v roku 2017 vráti do Veľkej Británie ako hudobný riaditeľ (šéfdirigent) Londýnskeho symfonického orchestra (LSO).

Slovenské publikum malo možnosť počuť výkony tohoto telesa počas nedávneho ročníka Bratislavských hudobných slávností 2014 (informovali sme o ňom TU…). V do posledného miesta naplnenej Redute ho dirigoval jeho súčasný šéfdirigent Valerij Gergijev, ktorý tento post v Londýne zastáva od roku 2007 a koncom  roka 2015 z neho odchádza.

Simon Rattle sa pri ohlasovaní ,,prestupu roka“ z Berlína do Londýna vyjadril: ,,Počas mojej spolupráce s London Symphony Orchestra počas uplynulých rokov som si všimol, že aj napriek svojej bohatej a významnej histórii, sa orchester o nej takmer nikdy nezmieňuje. Naopak, osvieživo rozprávajú o budúcnosti – čo by mohli robiť po novom, čo sa môže zlepšiť, ako ešte lepšie pritiahnuť nové publikum. Čo sa týka hudobnej výnimočnosti je jasné, že niekde vysoko na oblohe natrafíme na limit, ale rovnako je dôležité – z filozofického hľadiska – že sa neustále snažia stať sa orchestrom 21. storočia. Zdieľame spoločný sen, v ktorom sú koncertné pôsobenie, vyučovanie a vzdelávanie neoddeliteľné. Neviem si predstaviť lepší, alebo inšpirujúcejší spôsob, ako by som mal stráviť najbližšie roky a som nesmierne šťastný, že sa mojimi spolupracovníkmi a hudobnou rodinou stane práve LSO„.

Video: Bezprostredné vyjadrenie S. Rattlea po tlačovej konferencii 3. marca 2015

Londýnsky symfonický orchester sa okrem iného preslávil svojimi nahrávkami pre filmový priemysel – nahrával hudbu napr. do Harryho Pottera, alebo všetkých šiestich dielov Hviezdnych vojen.

Azda najsledovanejším koncertom v jeho znení bolo účinkovanie na otváracom ceremoniále letných Olympijských hier v Londýne v roku 2012, počas ktorého britské kráľovstvo prezentovalo svetu to naj, čo doma v Británii majú. Nemohol chýbať ani ich najlepší orchester – LSO – v kombinácii s britským komikom Rowanom Atkinsonom.  900 miliónov divákov po celom svete sledovalo v priamom prenose ich spoločný skeč na motívy známeho filmu s olympijskou tematikou „Chariots of Fire“. A keďže sa svetu predstavovalo to najlepšie, vystúpenie dirigoval šarmantný dirigent s bielou hrivou – Simon Rattle.

60-ročný Rattle začal spoluprácu s týmto telesom pred viac ako 4 dekádami – vo veku 22 rokov – kedy dirigoval dva Beethovenove opusy – 3. symfóniu a husľový koncert so sólistom Yehudi Menuhinom. Svoj britský humor prejavil tento rodák z Liverpoolu aj úvahou o tom, aká bude spolupráca s ním a londýnskymi symfonikmi „When I’m 64“.

www.lso.co.uk

Pripravila: Natália Dadíková

Zdieľať:

O autorovi

Natália Dadíková
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024