Valtice – Od 28. septembra do 12. októbra 2019 zaznelo v priestoroch Lednicko-valtického areálu a jeho okolí osem koncertov 4. ročníka LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDOBNÉHO FESTIVALU. Tohtoročná dramaturgia bola pripomienkou dvoch výročí – 300 rokov od vzniku Lichtenštajnského kniežatstva a 770 rokov od čias, kedy sa na území Južnej Moravy usadil kniežací rod Lichtenštajnovcov.
Tón programu tohtoročnej prehliadky udávali kapelníci a skladatelia, ktorí boli po sedem storočí spätí s južnou Moravou. Na koncerte sa predstavili napríklad huslistka Cosima Soulez Larivière klavirista Miroslav Sekera, harfistka Kateřina Englichová, sopranistky Mária Fajtová či Patricia Janečková, huslista Ivan Ženatý, barokový orchester Collegium Marianum, Edita Keglerová a Monika Knoblochová s kompletným dielom pre dve čembala, violončelista Emil Rovner či klavirista Lukáš Vondráček so sprievodom orchestra PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Vojtěcha Spurného.

Slávnostné otvorenie festivalu sa konalo v Jazdiarni zámku Lednice a kraľovala mu dvojica hudobníkov – francúzsko-holandská huslistka Cosima Soulez Larivière a popredný český klavirista Miroslav Sekera. Stretnutie priaznivcov hudby podporila i návšteva veľvyslankyne Lichtenštajnského kniežatstva princezná Maria Pia Kothbauer a princ Wolfgang z Lichtenštajnska s manželkou. Z ďalších hostí sa zúčastnili veľvyslankyňa ČR v Rakúsku Ivana Červenková, veľvyslankyňa Kanady v Rakúsku Fredericka Gregory a zástupcovia Česko-lichtenštajnskej spoločnosti. Všetkých zúčastnených privítal a festivalu mnoho zdaru poprial starosta obce Lednice Libor Kabát.
,,Spojení pečlivě vybrané hudby, uhrančivé architektury a doprovodného programu přineslo návštěvníkům mnoho neopakovatelných uměleckých zážitků. Koncerty LVHF jsou spojením předních hudebních interpretů a promyšlené dramaturgie inspirované kulturní historií Lednicko-valtického areálu a přispívají k setkávání obyvatel České republiky, Rakouska a Slovenska. Všechny koncerty byly plně obsazeny, festival na koncertech přivítal celkem 2224 platících a neplatících hostů včetně dětí. Mezi ty nejvýznamnější se řadí starostové LVA, exministři kultury Daniel Herman a Antonín Staněk, zástupci Jihomoravského kraje, senátor pro břeclavský obvod pan Rostislav Koštial či členové Rakousko-lichtenštejnské společnosti.“ uviedol pre Opera Slovakia Jiří Partyka, dramaturg a umelecký riaditeľ LVHF.


Počnúc 4. ročníkom sa k riadnym koncertom pripojili aj ďalšie sprievodné akcie. Prednáška o Jánovi II. Lichtenštajnovi – nazývanom Dobrotivý – z úst historika Daniela Lyčka sa konala 5. októbra vo vinárstve Obelisk ako sprievodný program 4. festivalového koncertu. So životom a významným odkazom skladateľa Nicolausa Zangia, ktorý strávil niekoľko rokov v službách Karola z Lichtenštajnska, zoznámil návštevníkov muzikológ a historik Vladimír Maňas. Prednáška prebehla 6. októbra ako „OUVERTURE“ ku koncertu zostavenému z diel Zangia a ďalších talianskych ranobarokových skladateľov v podaní súborov Cappella Mariana a Capella Ornamentata. Výstava obrazov s tematikou fauny Lednicko-valtického areálu pražského maliara Milana Maršálka sa konala pri príležitosti 2. koncertu v salóniku saletu Rendez-vous v nedeľu 29. septembra.

Tradičné koncerty pre žiakov základných škôl sa uskutočnili jazdiarniach zámku Valtice a Lednice a koncerty si vypočulo celkom 390 žiakov základných škôl z Valtíc, Lednic a Mikulova. Na predstavenie prišla tiež skupinka mladých záujemcov o plechové nástroje zo ZUŠ Podivín a prvýkrát žiaci Volkschule Bernhardsthal. LVHF poskytol mladým rakúskym poslucháčom simultánny preklad sprievodného slova. V programe vystúpilo plechové kvinteto Moravia Brass Band, ktoré spolu s výkladom herca Petra Šmiřáka prednieslo vážnu aj zábavnú hudbu aranžovanú pre plechové nástroje.

Na koncert, usporiadaný v rakúskom Wilfersdorfe v minulom roku, nadviazal tohtoročný 4. koncert s podtitulom Pocta Janovi II. Lichtenštajnovi. Koncert sa konal v novogotickom kostole sv. Bartolomeja v prihraničnej obci Katzelsdorf v spolupráci s obcou Berhnarsthal. Starostka obce festival podporila a propagáciou projektu na rakúskej strane priviedla LVHF nových poslucháčov – rakúskych občanov prihraničného regiónu Wienviertel.
V dramaturgii „lichtenštajnského“ ročníka zazneli diela od známych i takmer neznámych skladateľov. Výnimkou neboli ani tzv. novodobé premiéry skladieb, ktoré boli kvôli tohtoročnej dramaturgii vytiahnuté z hlbín hudobných archívov. ,,Z méně známých, avšak na rod Lichtenštejnů napojených jmen můžeme kupříkladu jmenovat raně barokního skladatele Nicolause Zangia, dále Georga Orschlera, Melchiora Pichlera, od něhož zazněla nově objevená triová sonáta, či Josepha Rheinbergera. K dalším zajímavým počinům letošní dramaturgie patřila dosud neznámá Sinfonia in D významného valtického rodáka Johannese Matthiase Spergera. Avšak nebyly uváděny pouze skladby neznámých autorů, ale zazněla i známá jména: kupříkladu Haydnovo Salve Regina,které je spojeno s řádem Milosrdných bratří ve Valticích, v jejichž archivu byla skladba uložena.“ uviedol Jiří Partyka a dodáva:
,,Každý z příchozích diváků obdržel programovou brožurku doplněnou o CV umělců, všech uměleckých těles a s nahlédnutím do historie jednotlivých objektů, kde se koncerty konaly. V závěru brožury byla umístěna fotoreportáž dokumentující atmosféru v Lichtenštejnském městském paláci ve Vídni při Mimořádném koncertu konaném v červnu 2019 při příležitosti 300. výročí založení Lichtenštejnského knížectví. Večer se konal ve spolupráci s Nadací knížete z Lichtenštejna a zúčastnili se ho zástupci knížecího rodu v čele s vládnoucím panovníkem Hansem Adamem II., diplomatické představitelky Lichtenštejnska i České republiky, velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví v Rakousku a Česku, J. J. Marie Pia Kothbauerová a velvyslankyně České republiky ve Vídni, paní Ivana Červenková.„

Záverečný Gala koncert ukončil 4. ročník LVHF 12. októbra 2019 v Jazdiarni Štátneho zámku Valtice. V interpretácii mladej mezzosopranistky Alexandry Yangel zazneli árie Mozarta a Rossiniho. Druhá polovica večera patrila českému klaviristovi svetového významu Lukášovi Vondráčkovi, ktorý v sprievode PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Vojtěcha Spurného interpretoval Beethovenov 5. klavírny koncert „Císarsky“.
Na vybraných koncertoch návštevníkov sprevádzali známy hudobný moderátor Jiří Vejvoda a herec Ondřej Kepka.
,,Příští ročník bude o lidových motivech v klasické hudbě napříč evropskou kulturou i Orientem…. Lichtenštejnové po staletí představovali v oblasti svého působení na lednicko-valtickém panství vladaře, politiky, válečníky, hospodáře i hybatele pokroku. Vše se také pokoušeli tvořit v symbióze, jež by zaručila i jejich duchovní nesmrtelnost. Tu si šlechta mj. zajišťovala hledáním inspirace v různých kulturách… Folklorní motivy jsou společným jmenovatelem hudebních programů 5. ročníku LVHF 2020.“ priblížil nasledujúci ročník Jiří Partyka, dramaturg a umelecký riaditeľ LVHF.
O programe 4. ročníka LVHF sme písali TU…
Pripravil: Ľudovít Vongrej
zdroj: LVHF
video