Skončil sa XVII. ročník speváckej súťaže Imricha Godina IUVENTUS CANTI

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vráble – V dňoch 20. – 24. apríla 2015 sa vo Vrábľoch konal XVII. ročník Medzinárodnej speváckej súťaže Imricha Godina IUVENTUS CANTI. Táto spevácka súťaž vznikla v roku 1993 a odvtedy pomohla k profesionálnej umeleckej dráhe viacerým slovenským i zahraničným osobnostiam. Tento ročník bolo toto podujatie spojené aj s premiérou audiovizuálneho diela IMRICH GODIN.

IUVENTUS CANTI

Medzinárodná súťaž IUVENTUS CANTI v klasickom sólovom speve je určená spevákom do 35 rokov. Má za cieľ prispievať k rozvoju vokálneho umenia, napomáhať umeleckým školám pri výchove spevákov. Dvojkolová súťaž vytvára podmienky na prezentáciu mladých talentovaných spevákov, ukazuje súčasný trend slovenskej speváckej školy a škôl iných národov. Kvalita vokálneho umenia súťažiacich objavená a ocenená na súťaži IUVENTUS CANTI otvorila mnohým laureátom súťaže možnosť účasti na významných medzinárodných speváckych podujatiach. Mnohí úspešní účastníci súťaže sa vypracovali na zrelé tvorivé osobnosti, ktorých talent a umelecké majstrovstvo reprezentuje slovenskú kultúru, či kultúru svojej krajiny na domácej pôde i na pôde svetových operných domoch.

IUVENTUS CANTI 2015, Aleksander Kruczek (tenor) PL

Umelecký vývoj talentov, ktoré sa presadili na súťaži dokazuje, že IUVENTUS CANTI je naozaj vkladom do budúcej kariéry. Svedčí o tom narastajúci počet spevákov, ktorí vstupujú na profesionálnu dráhu – koncertné pódiá, či operné scény, aj vďaka úspešnému štartu na súťaži IUVENTUS CANTI. Niekoľko víťazov súťaže, dnes už osobností vokálneho umenia – sólistov operných domov na Slovensku i v zahraničí: Adriana Kučerová, Pavol Bršlík, Denisa Danielová, Terézia Babjaková, Daniel Čapkovič, Michaela Šebestová, Tomáš Šelc, Helena Szaboová, Miriam Garajová, Katarína Procházková, Patrícia Solotruková, Barbora Perná, Ilia Silchukov, Anna Borucka, Pawel Konik, Makaryi Pihura

IUVENTUS CANTI 2015, Gayane Babadjanyan (sopran ) RU

Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Súťaž organizuje na počesť slávneho vrábeľského rodáka, operného speváka európskeho mena a významného pedagóga Imricha Godina Základná umelecká škola Imricha Godina Vráble s finančnou podporou Mesta Vráble.

Medzinárodná spevácka súťaž IUVENTUS CANTI patrí k vyprofilovaným európskym súťažiam, je členom medzinárodnej únie hudobných súťaží mládeže European Music of Competition for Youth EMCY. V tomto roku sa na súťaži predstavilo vyše 100 spevákov z 11 krajín. Medzinárodnej porote v zložení Jan Ballarin (PL), Martina Macko (CZ), Igor Bulla (SK), František Balún (SK), predsedala Lidija Horvat Dunjko (HR).

Tak ako aj po iné roky, súťaž ponúkla prostredníctvom svojej webovej stránky livestream.

Podujatie bolo spojené s premiérou audiovizuálneho diela IMRICH GODIN. ,,Ide o audiovizuálne dielo dokumentaristu Miroslava Bartoša, v ktorom prináša profil nášho slávneho vrábeľského rodáka, operného speváka európskeho významu a pedagóga Imricha Godina. Audiovizuálne dielo sprístupňuje historické materiály súvisiace s popredným interpretom vokálneho umenia prvej polovice 20 storočia – zachované dokumenty, zvukové ukážky Imricha Godina, fakty a poznatky odborníkov (muzikologička a operná kritička Michaela Mojžišová, teatrológ a operný historik Jaroslav Blaho). Dokument je obohatený o svedectvá jeho žiakov (operný spevák Róbert Szűcs, pred piatimi rokmi zosnulý známy tenorista, dlhoročný prezident Godinovej speváckej súťaže Andrej Kucharský), výpovede jeho blízkym známym a príhovor primátora mesta Vráble Tibora Tótha.“, uviedol pre Opera Slovakia Jozef Vrábel, riaditeľ súťaže.

Koncert víťazov

XVII. ročník Medzinárodnej speváckej súťaže Imricha Godina IUVENTUS CANTI 2015 vyvrcholil koncertom víťazov najvyšších vekových kategórií v piatok 24. apríla o 18:00 vo veľkej sále Mestského úradu.

IUVENTUS CANTI 2015, Gayane Babadjanyan (sopran ) RU

Koncert víťazov XVII. ročníka
Medzinárodnej speváckej súťaže
Imricha Godina IUVENTUS CANTI 2015

Tikhon Khrennikov
Ária Natálie z 3. dejstva opery V búrke
Aria of Natalia from Act III of the opera V Burju (Odna, odna i den i noch odna)
Gayane Babadjanyan / sopran / RU

Władysław Żeleński
Ária Janka z opery Janek
Janek’s aria from the opera Janek
(Gdy ślub weźmiesz z twoim stachem)
Aleksander Kruczek / tenor / PL

Alexander Dolukhanyan
Crane
Gayane Babadjanyan / sopran / RU

Stanisław Moniuszko
Ária Kazimierza z opery Hrabina
Kazimierz’s aria from the opera Hrabina
Aleksander Kruczek / tenor/ PL

Súťaž trvá už od roku 1993, prešlo ňou viacero významných osobností a stala na Slovensku poprednou tohto druhu ,,Godinova spevácka súťaž bola v prvých rokoch svojej existencie celoslovenskou súťažou. Od rok 1999 nadobúda medzinárodný charakter. Od svojho vzniku má za cieľ prispievať k rozvoju vokálneho umenia, napomáhať umeleckým školám pri výchove spevákov. Sme radi, že naša súťaž vytvára podmienky na prezentáciu mladých talentovaných spevákov, ukazuje súčasný trend slovenskej speváckej školy a škôl iných národov.“, povedal Jozef Vrábel.

IUVENTUS CANTI 2015, Aleksander Kruczek (tenor) PL

To, že nadobudla aj medzinárodný charakter, organizátorov zaväzuje k jej neustálemu skvalitňovaniu. ,,Medzinárodná spevácka súťaž Imricha Godina IUVENTUS CANTI patrí k etablovaným európskym súťažiam. Je našou ambíciou naďalej dodržiavať a v praxi uplatňovať dokument „Štandardy kvality“ European Union of Music Competitions for Youth (EMCY) – európskej organizácie, ktorá zastrešuje viac ako 60 národných a medzinárodných hudobných súťaží pre deti a mladých ľudí. Teší nás, že o IUVENTUS CANTI, spevácku súťaž vyprofilovanú vekovými kategóriami, súťažným repertoárom, súťažným poriadkom, cenami a v neposlednom rade i samotnou neopakovateľnou atmosférou je zo strany mladých slovenských a zahraničných spevákov stály záujem. Aj tento ročník bol toho dôkazom. Ide o tradíciu a kvalitu – a to nás zaväzuje, dodal Jozef Vrábel.

Súťaž podporili: Mesto Vráble, Ministerstvom školstva, vedy výskumu a športu SR a Ministerstva kultúry SR.

Výsledky súťaže v jednotlivých kategóriách, ako aj bližšie informácie o tomto i nastávajúcom ročníku nájdete na stránke www.iuventuscanti.com

video

Pripravil: Ľudovít Vongrej

foto: Ladislav Čepec

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár