Slávka Zámečníková a Peter Kellner sa predstavia na spoločnom koncerte v Bratislave

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Agentúra Kapos pripravila ďalší z koncertov v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy, na ktorom pravidelne uvádza našich umelcov pôsobiacich na medzinárodnej opernej scéne. Koncert dvoch mladých slovenských spevákov zo súboru Viedenskej štátnej opery sa uskutoční v pondelok 20. júna 2022 o 19.30 h v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave.

(PR článok, Kapos)

Sopranistku Slávku Zámečníkovú agentúra Kapos už raz vo svojom cykle Veľké slovenské hlasy uviedla v roku 2020, ako aj na svojom adventnom koncerte v roku 2019. Basista Peter Kellner zas opätovne hosťuje v domácich operných inscenáciách a na koncertnom pódiu sa v Bratislave predstaví po prvýkrát.

V rámci cyklu Veľké slovenské hlasy vystúpia prvý raz spolu. Kombinácia soprán – bas sa núkala už dávnejšie, pre pandémiu však ich koncert vo Viedenskej štátnej opere odložili a odznel len nedávno.

V Bratislave zaspievajú pestrý program: árie z opier W. A. Mozarta (Figarova svadba, Don Giovanni), G. Donizettiho (Don Pasquale, Nápoj lásky) a G. Rossiniho (Semiramide). Na klavíri ich bude sprevádzať americký klavirista Stephen Hopkins, ktorý pôsobí od roku 2010 ako sólový korepetítor a dirigent scénickej hudby vo Viedenskej štátnej opere. Samostatne uvedie diela Chopina a Liszta.

Slávka Zámečníková, foto: Alfheidur Erla

Cyklus Veľké slovenské hlasy získava na kvalite, ktorú si od vzniku poctivo stráži. ,,V prvom roku sme uviedli Štefana Kocána, Pavla Bršlíka a Adrianu Kučerovú, neskôr Janu Kurucovú či Simonu Šaturovú – a postupne ďalších. Do programu sme zaraďovali aj stálice domácej scény, úspešne pôsobiace aj v zahraničí. Spomeňme aspoň Ľubicu Vargicovú, Petra Mikuláša, Dalibora Jenisa, Miroslava Dvorského…

No roky pribúdajú a na scénu prichádzajú nové slovenské hlasy. Veľké? Spočiatku možno ani nie, ale ich pôsobenie postupne toto označenie napĺňa. To je aj prípad protagonistov blížiaceho sa koncertu, ktorých sme si požičali z prestížnej a referenčnej Viedenskej štátnej opery. Slávka Zámečníková tam žiari naplno a niektorí hudobní kritici ju už označujú ako novú Netrebko. Každou rolou potvrdzuje, že ide v šľapajach našich hviezdnych sopranistiek Lucie Popp či Edity Gruberovej. Čerstvo má sebou úspešnú premiéru v inscenácii Monteverdiho Orfea (11. 6. 2022), kde spieva Euridiku.

Podobne basista Peter Kellner preniká na medzinárodné operné javiská, má za sebou už aj debut v Metropolitnej opere a „doma“ vo Viedni naostatok zažiaril v hlavnej úlohe Figarovej svadby i ako Don Basilio v Barbierovi zo Sevilly. Spojenie Slávky Zámečníkovej a Petra Kellnera na spoločnom koncerte v Bratislave sa nám zdalo logické.“ uvádza Ján Korecký z agentúry Kapos.

Viac informácií o programe bratislavského koncertu 20. júna 2022, vstupenkách a zľavách nájdete na www.kapos.sk

Adventný koncert agentúry Kapos, 2019, Elena Matušová, Walter Attanasi, Slávka Zámečníková, Štefan Bučko, Slovenský komorný orchester, Spevácky zbor Lúčnica, foto: PANER

Slávka Zámečníková pochádza z Bánoviec nad Bebravou, je absolventkou Konzervatória v Bratislave, Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíne a Operného štúdia Berlínskej Staatsoper Unter den Linden. Je laureátkou a absolútnou víťazkou viacerých významných medzinárodných súťaží. Od roku 2020 je členkou súboru Viedenskej štátnej opery, kde získava uznanie odbornej obce aj divácky obdiv. Predstavila sa na viacerých operných javiskách, napríklad v Hessisches Staatstheater Wiesbaden, Staatsoper Unter den Linden, v Národnom divadle v Prahe, Salzburgu a mnohých ďalších.

Slávka Zámečníková sa koncom júna predstaví aj v Košiciach, kde zaspieva v 3. symfónii Henryka Góreckeho. V lete si ju diváci budú môcť vypočuť aj na Vaduz Light Festivale v Lichtenštajnsku, kde uvedie svetovú premiéru Kantáty pre knieža Aloisa I. Lichtenštajnského, diela pripisovaného W. A. Mozartovi. Na domovskej scéne vo Viedni ju v novej sezóne okrem reprízových a premiérových predstavení čakajú aj debuty vo viacerých postavách – Micaela (Carmen), Adina (Nápoj lásky), Marzelline (Fidelio). Čaká ju debut v Paríži, kde stvárni Musettu a po prvýkrát sa v novej sezóne 2022/2023 predstaví aj v produkciách SND. (www.slavkazamecnikova.com)

Obaja mladí umelci sa v tomto lete predstavia aj v spoločných produkciách v Českej republike, napríklad na Ctenickom hudobnom festivale vážnej hudby v predstavení Pergolesiho opery La serva padrona či na otváracom koncerte Festivalu Petra Dvorského v meste Jaroměřice nad Rokytnou.

Peter Kellner, foto: Luigi Caputo

Peter Kellner pochádza z dedinky Bystrany (okres Spišská Nová Ves), študoval na košickom konzervatóriu, v Mozarteu v Salzburgu a na Kunstuniversität v Grazi. Hosťoval vo všetkých troch slovenských operných divadlách, tri sezóny bol sólistom Opery v rakúskom Grazi a od sezóny 2018/19 je stálym členom Viedenskej štátnej opery, kde stvárnil množstvo postáv. Je pravidelným hosťujúcim umelcom v rôznych divadlách a pravidelne koncertuje.

Okrem Viedne sa už predstavil v Londýne, Grazi, Salzburgu, Seville, Clevelande, Prahe, Glyndebourne, Trieste, Klagenfurte, Macau a v ďalších mestách. Má za sebou významné debuty napríklad na festivale v Salzburgu, v Royal Opera House v Londýne a začiatkom roka 2022 sa po prvýkrát predstavil aj na javisku newyorskej Metropolitnej opery.

G. Puccini: Bohéma, Metropolitná opera New York, 2022, L. Meachem, Ch. Castronovo, P. Kellner, A. B. Elliott M. Agresta, foto: Ken Howard / Met

Po bratislavskom koncerte Peter Kellner zavíta do Salzburgu, kde zaspieva Haydnovu Stabat Mater. V novej sezóne ho čakajú reprízy a premiéry na viedenskej domovskej scéne či hosťovania v rôznych divadlách, napríklad v Royal Opera House ale aj v SND.

Informoval: Ján Korecký, Agentúra Kapos

PR článok, text: Agentúra Kapos / www.kapos.sk

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár