Slávka Zámečníková sa predstaví na adventnom koncerte v bratislavskej Redute

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Agentúra Kapos pozýva na adventný koncert, na ktorom sa ako hlavná hviezda večera predstaví jedna z našich najúspešnejších mladých talentov súčasnosti, sopranistka Slávka Zámečníková. Spolu s ňou vystúpia Spevácky zbor Lúčnica a Slovenský komorný orchester pod taktovkou Waltera Attanasiho. Recitovať bude Štefan Bučko. Koncert sa uskutoční 1. decembra 2019 o 17.00 h. v koncertnej sieni bratislavskej Reduty.

,,Po piatich úspešných ročníkoch vianočných koncertov v bratislavskej Redute a piešťanskom Dome umenia, ktoré sme usporiadali v spolupráci so Speváckym súborom Lúčnica, sme sa rozhodli pozmeniť koncepciu. Máme pocit, že hudobný trh sa presýtil vianočnými koncertmi najrozličnejších žánrov a navyše nám chýba duchovný rozmer koncertov. V decembrovom adventnom období všetci cítime potrebu stíšenia pred najkrajšími sviatkami roka. Preto sme sa rozhodli usporiadať adventný koncert, kde duchovno bude jedným z kritérií jednak vo výbere skladieb, ale pribudne aj hovorené slovo – čítanie duchovných textov z biblie či Rúfusových básní. Koncert sa začne netradične v nedeľu o 17. hodine, aby mohli prísť aj rodiny s deťmi. Šťastie nám ešte prihralo dátum 1. december 2019, prvý adventný deň.“ uviedol pre Opera Slovakia Ján Korecký z agentúry Kapos.

Na adventný koncert v koncertnej sieni Slovenskej filharmónie prijala pozvanie vychádzajúca slovenská operná hviezda, sopranistka Slávka Zámečníková. Spoluúčinkovať bude Spevácky zbor Lúčnica, ktorý sa so zbormajsterkou Elenou Matušovou predstaví aj v sólových číslach a Slovenský komorný orchester pod taktovkou Waltera Attanasiho. Odznejú skladby Benjamina Brittena, Johna Ruttera, Wolfganga Amadea Mozarta, Césara Francka a mnohých ďalších. Duchovné texty si návštevníci vypočujú v podaní herca, recitátora a moderátora Štefana Bučka, člena Činohry SND.

,,Na Slávku Zámečníkovú ma už pred časom upozornila jej pedagogička Božena Ferancová. Odvtedy s radosťou vnímam jej úspechy v speváckych súťažiach a na operných javiskách v zahraničí. Preto som sa rozhodol uviesť ju v cykle koncertov Veľké slovenské hlasy, kde sa už predstavili viacerí naši speváci pôsobiacich na zahraničných scénach. Dohodli sme sa na termíne 17. mája 2020. A keďže má čas aj v decembri tohto roku, radi sme ju pozvali ako hosťa aj na adventný koncert.“ dodáva k výberu hlavného hosťa koncertu Ján Korecký.

Medzinárodná súťaž Stanisława Moniuszka v Poľsku, 2019, Peter Mario Katona (Casting riaditeľ Royal Opera House), Slávka Zámečníková, 2. miesto, foto: MSSM

Sopranistka Slávka Zámečníková pôsobí ako umelec na voľnej nohe. Okrem Wiesbadenu v súčasnosti pôsobí prevažne v Berlíne, kde ju na javisku Staatsoper Unter den Linden vo februári 2020 čaká debut v role Dircé z Cherubiniho opere Médée po boku Sonye Yonchevy v titulnej úlohe. V tejto sezóne ju čaká účinkovanie aj vo Wertherovi v Prahe, viacero koncertov a v apríli 2020 debutuje na prestížnom Osterfestspiele v Salzburgu v produkcii Verdiho Dona Carla, kde sa predstaví ako Tebaldo pod taktovkou šéfdirigenta Staatskapelle Dresden Christiana Thielemanna a v réžii Very Nemirovej. Jej javiskovými partnermi budú Ildar Abdrazakov, Yusif Eyvazov či Anja Harteros.

Slávka Zámečníková bude od sezóny 2020/2021 členkou stáleho ansámblu Viedenskej štátnej opery.

,,Program adventného koncertu bude veľmi pestrý a verím, že si v ňom každý nájde svoj kúsok „predvianočné čara“. Užijeme si skladby od Händela, Vivaldiho a Mozarta až po súčasného anglického skladateľa Johna Ruttera, ktorého Magnificat bude určite nádherným vrcholom koncertu. Osobne sa veľmi teším aj na Mozartovo moteto Exsultate, jubilate, s ktorým som, zhodou okolností, presne pred 6 rokmi (s rozdielom 2 dní) ešte ako študentka konzervatória debutovala práve na pódiu Slovenskej filharmónie. Moja rodina predvianočné a koniec koncov aj vianočné obdobie vždy intenzívne prežívala. Neuplynul rok aby sa neprišli pozrieť na niektorý z mojich vianočných koncertov v základnej umeleckej škole, bolo to pre nás neodlúčiteľnou súčasťou týchto sviatkov. Teším sa teda, že si tento zvyk zasa obnovíme.“ uviedla pre Opera Slovakia Slávka Zámečníková.

Slávka Zámečníková, rodáčka z Bánoviec nad Bebravou, je absolventkou Konzervatória v Bratislave (B. Ferancová), Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíne (A. Samuil) a Operného štúdia Berlínskej Staatsoper Unter den Linden pod vedením svetoznámeho dirigenta a klaviristu Daniela Barenboima.

V roku 2016 sa stala absolútnou víťazkou Medzinárodnej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, kde získala taktiež Cenu Pražského národného divadla, Cenu festivalu Pražské jaro, Cenu Antonína Dvořáka III. a Cenu Josefa Hercla za najlepšiu interpretáciu barokového diela. Prvenstvo si odniesla aj z Medzinárodnej súťaže M. Schneidera-Trnavského (2017) a z Medzinárodnej súťaže Iuventus Canti (2015).

Jules Massenet: Werther, Národné divadlo Praha, 2018, Štěpánka Pučálková (Charlotta), Slávka Zámečníková (Sofia), Peter Berger (Werther), Kühnov detský zbor foto: Patrik Borecký

Na Viedenskej Medzinárodnej súťaži Otta Edelmanna (2016) získala 3. Cenu, Cenu publika a Cenu Daegu Opera House v Kórei. V talianskom Portofine sa stala finalistkou súťaže “Concorso lirico internationale di Portofino 2016“ a nositeľkou špeciálneho ocenenia Evy-Marie Wieser.

K jej ostatným úspechom sa radí výhra na prestížnej nemeckej súťaži Bundeswettbewerb Gesang Berlin (2018, 2. miesto). Víťazstvo si odniesla aj z Medzinárodnej súťaže Accademia Belcanto 2018 v rakúskom Grazi, kde jej udelili aj Cenu Hamburskej Kammeroper a Cenu festivalu Marie Callas v São Paole. V máji 2019 získala striebro na Medzinárodnej speváckej súťaži Stanisława Moniuszka v Poľsku.

Medzi najnovšie úspechy Slávky Zámečníkovej patrí 3. miesto na prestížnej súťaži Neue Stimmen 2019 vo Viedni.

 (zdroj: www.slavkazamecnikova.com)

Prečítajte si tiež:
Slávka Zámečníková: Mladý operný spevák drží šťastie vo vlastných rukách

video

Na adventnom koncerte sa predstaví aj Spevácky zbor Lúčnica (zbormajsterka Elena Matušová), ktorý vznikol v roku 1948. Počas bohatej histórie sa v ňom vystriedalo viacero vynikajúcich sólistov, napríklad Lucia Popp, Edita Gruberová, Magdaléna Blahušiaková, Ondrej Malachovský, či Ľubica Orgonášová. Zbor má široký repertoár a okrem iných úspechov získal aj najvyššie ocenenia na viacerých medzinárodných speváckych súťažiach.

Koncert zaznie v sprievode Slovenského komorného orchestra, ktorý vznikol v roku 1960 na pôde Slovenskej filharmónie. Pri jeho zrode stál popredný huslista Bohdan Warchal (1930 – 2000) a viedol ho celých 40 rokov. Od svojho založenia bol jedným z najpopulárnejších súborov v oblasti klasickej hudby na Slovensku. Ťažiskom repertoáru orchestra bola hudba baroka, neskôr i hudba 19. a 20. storočia vrátane množstva premiér slovenských i zahraničných skladateľov. Od roku 2001 orchester vedie Ewald Danel (1956). Repertoárové ťažisko omladeného telesa sa mierne posunulo v prospech romantizmu a hudby 20. storočia.

Okrem účinkovania na festivaloch a koncertných turné doma i v zahraničí, orchester uskutočňuje mnohé mimoriadne koncertné projekty, napríklad po prvýkrát na Slovensku predniesol na jednom koncerte kompletné Bachove Brandenburské koncerty a Orchestrálne suity.

Slovenský komorný orchester, foto: Ján Lukáš

Walter Attanasi počas svojej dirigentskej kariéry spolupracoval s Teatro alla Scala v Miláne, Arena di Verona, Teatro di San Carlo v Neapole, Teatro dell´Opera v Ríme, Teatro Comunale vo Florencii a ďalšími. Okrem klasickej literatúry sa suverénne pohybuje i v iných hudobných žánroch.

Na žiadosť prezidenta Ciampiho dirigoval v roku 2004 novoročný koncert k 50. výročiu televízie RAI v Palazzo del Quirinale (Rím). O rok neskôr uviedol Haydnovo Stvorenie pri príležitosti 700. výročia univerzity Sapienza v Ríme, v Kráľovskej opere v Štokholme dirigoval Rossiniho Popolušku za prítomnosti švédskej kráľovskej rodiny (2008). Vo Vilniuse s Litovskou národnou filharmóniou uviedol koncertne operu Tristan a Isolda pri príležitosti 200. výročia narodenia R. Wagnera a taktiež koncert na záver litovského predsedníctva v Rade EU (2013).

Pôsobil ako hudobný riaditeľ Todi Music Fest (Virginia, USA), umelecký projektový riaditeľ Opera Africa v Pretórii a Johannesburgu, vo Filharmónii B. Martinů v Zlíne (2011 – 2016), ako hudobný riaditeľ Teatro dell‘Opera Romana Craiova (2016 – 2018), šéfdirigent Oltenia Philharmonic Orchestra Craiova (2018) a na Craiova Jazz Festival v Rumunsku. V súčasnosti je umeleckým riaditeľom festivalu Italia Arte Fest, Umbria Music Fest International a Jazz Spring Prague. Je čestným občanom mesta Porstmouth vo Virgínii (2002). Taliansky prezident S. Mattarella mu udelil vyznamenanie „Cavaliere dell‘Ordine della Stella d‘Italia“ (2019).

Na Slovensku spolupracoval s Operou SND, Štátnou operou v B. Bystrici, Operou ŠD Košice, ŠKO Žilina a Štátnou filharmóniou Košice. Na sérii koncertov v júli 2012 uviedol Liverpoolské oratórium Paula McCartneyho. Na jeho pozvanie vystúpili na festivale UmbriaMusicFest v Ríme a v Perugii Spevácky zbor Lúčnica a Spevácky zbor mesta Bratislavy (2012, 2013). Na Kvetnú nedeľu r. 2013 so Symfonickým orchestrom SRo a Speváckym zborom Lúčnica zaznelo pod jeho taktovkou v Katedrále sv. Martina v Bratislave Verdiho Requiem, ktoré odvysielala RTVS.

Viac informácií a predaj vstupeniek na www.kapos.sk

Zdroj: Kapos

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár