Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

14. mája 2019 Ľudovít Vongrej Sezóna 2018/2019

Slávka Zámečníková získala striebro na najväčšej medzinárodnej speváckej súťaži v Poľsku

Medzinárodná súťaž Stanisława Moniuszka v Poľsku, 2019, Peter Mario Katona (Casting riaditeľ Royal Opera House), Slávka Zámečníková, 2. miesto, foto: MSSM
Veľkosť písma
A
A
A
Varšava – Na desiatom ročníku Medzinárodnej speváckej súťaže Stanisława Moniuszka v Poľsku sa o víťazstvo uchádzalo okolo 400 mladých spevákov, z ktorých napokon 86 zabojovalo o výhru v troch kolách. Prvé miesto získala ruská sopranistka Maria Motolygina, do finále sa v náročnej konkurencii prebojovala aj slovenská sopranistka Slávka Zámečníková, ktorá získala 2. miesto a trojicu hlavných výhercov uzatvára tenorista Long Long z Číny.

Aktuálny ročník súťaže zároveň pripadol na rok, pripomínajúci 200. výročie narodenia významného poľského skladateľa Stanisława Moniuszka (1819 – 1872), autora opier, operiet, baletov či symfonických diel, na počesť ktorého nesie meno táto najväčšia medzinárodná spevácka súťaž v Poľsku. Organizuje ju Teatr Wielki – Poľská národná opera, kde Moniuszko pôsobil na poste hlavného dirigenta 15 rokov. V medzinárodnom meradle bola tohtoročná súťaž zároveň jednou z najdôležitejších udalostí pripomínajúcich jeho okrúhle výročie.

Medzinárodná súťaž Stanisława Moniuszka v Poľsku, 2019,
Maria Motolygina, 1. miesto,
foto: súťaž Stanisława Moniuszka

Vznik súťaže iniciovala v roku 1992 poľská operná speváčka Maria Fołtyn (1924 – 2012), veľká propagátorka diela Stanisława Moniuszka, a dnes zaujíma vysoké miesto v katalógu svetoznámych vokálnych súťaží, ktoré priťahujú mladých talentovaných spevákov z desiatok krajín sveta do Varšavy. Súťaž zároveň plní dôležitú úlohu aj pri propagácii poľskej vokálnej literatúry v konfrontácii so svetovou, čoho dôkazom bol aj pestrý repertoár finálového večera vo varšavskom Teatr Wielki. Výhry v predchádzajúcich ročníkoch tejto súťaže si odniesli napr.: Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwiecień, Salome Jicia, Andrzej Filończyk, Jakub Józef Orliński či Krzysztof Bączyk, ktorí patria k umelcom mladšej generácie oceňovanej v medzinárodnom priestore.

10. ročník súťaže otvoril 5. mája slávnostný koncert k 200. výročiu narodenia Stanisława Moniuszka. V dňoch 6. a 7. mája 2019 prebehlo prvé kolo súťaže, 8. a 9. mája semifinále. Obe kolá zazneli s klavírnym sprievodom. Finále súťaže prebehlo 11. mája a vyvrcholilo vyhlásením výsledkov a odovzdávaním cien. Všetky tri kolá mohli sledovať diváci on-line a slávnostný finálový večer odvysielali aj v priamom televíznom a rozhlasovom prenose. Orchester Teatr Wielki dirigoval jeho hudobný riaditeľ Andriy Yurkevych.

Medzinárodná súťaž Stanisława Moniuszka v Poľsku, 2019,
vyhlásenie výsledkov,
foto: súťaž Stanisława Moniuszka

Hlavné ceny súťaže získali:

Prvé miesto – Maria Motolygina, soprán (Rusko)
Druhé miesto – Slávka Zámečníková, soprán (Slovensko)
Tretie miesto – Long Long, tenor (Čína)
Štvrté miesto – Ruslana Koval, soprán (Ukrajina)
Piate miesto – Gihoon Kim, barytón (Kórea)
Šieste miesto – Piotr Buszewski, tenor (Poľsko)

Výsledky ďalších 29. cien sú k dispozícii TU…

Slovenská sopranistka Slávka Zánečníková spolu s 2. miestom vo Varšave dostala aj príležitosť odspievať recitál v rámci festivalu poľskej hudby v Krakove.

,,Bola to doposiaľ najväčšia súťaž, akej som sa zúčastnila, preto som si od toho nič nesľubovala. Všetky kolá boli streamované on-line, takže to bol nemalý stres. Najväčšiu starosť mi robil fakt, že posledné dva mesiace som sa naplno venovala novej produkcii Idomenea vo Wiesbadene a na súťaž som sa kvôli časovej tiesni pripravovala naozaj iba v poslednej chvíli. Nakoniec však všetko vyšlo lepšie, ako som očakávala. Úroveň bola neuveriteľne vysoká a preto som neverila vlastným ušiam, keď spomedzi všetkých tých úžasných spevákov ku 2. miestu vyhlásili moje meno. Bola to obrovská pocta a radosť, akú si nedokážete predstaviť. Úžasná odmena za všetku doterajšiu drinu.“ uviedla pre Opera Slovakia Slávka Zámečníková v pripravovanom rozhovore, ktorý prinesieme čoskoro.

Medzinárodná súťaž Stanisława Moniuszka v Poľsku, 2019,
Slávka Zámečníková, 2. kolo súťaže,
foto: súťaž Stanisława Moniuszka

Súťaženie Slávku Zámečníkovú neopúšťa a už teraz sa pripravuje do ďalších výberových kôl ,,Tento týždeň ma čaká predspievanie na Neue Stimmen a Belvedere. Určite by som tiež chcela vyskúšať ďalšiu edíciu súťaží Francisco Viñas a Operalia, keďže doteraz som v ich termínoch nikdy nemala voľno.“

Na finálovom koncerte zaznel v jej podaní recitatív a ária Hanny Do grobu trwać w bezżennym stanie …Któraż to która, zo 4. dejstva opery Straszny dwór od Stanisława Moniuszka a v druhej časti zaspievala recitatív a áriu Júlie Quel frisson court dans mes veines…  Amour ranime mon courage zo 4. dejstva Gounodovej opery Romeo a Júlia

Medzinárodná súťaž Stanisława Moniuszka v Poľsku, 2019,
Slávka Zámečníková, finálový koncert,
foto: súťaž Stanisława Moniuszka

Sopranistka Slávka Zámečníková, rodáčka z Bánoviec nad Bebravou, je absolventkou Konzervatória v Bratislave (Mgr. art B. Ferancová), Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíne u A. Samuil a Operného štúdia Berlínskej Staatsoper Unter den Linden pod vedením svetoznámeho dirigenta a klaviristu Daniela Barenboima.

V súčasnosti pôsobí ako umelec na voľnej nohe, ale od sezóny 2020 bude členkou stáleho ansámblu opery Hessisches Staatstheater Wiesbaden, kde ju môžu diváci uvidieť aj v najbližšom čase ako Fiordiligi, Paminu, Donnu Annu, Contessu, Mimi či Grófku Maricu. Okrem Wiesbadenu hosťuje aj v Staatsoper Unter den Linden a Národnom divadle v Prahe.

Už teraz prezradíme, že v apríli 2020 ju čaká debut na renomovanom Osterfestspiele Salzburg v produkcii Verdiho Dona Carla, kde sa predstaví v role Tebalda pod taktovkou šéfdirigenta Staatskapelle Dresden Christiana Thielemanna a v réžii Very Nemirovej. Jej javiskovými partnermi budú hviezdy prvej ligy ako napríklad Ildar Abdrazakov, Yusif Eyvazov či Anja Harteros.

video

Slávka Zámečníková je laureátkou a absolútnou víťazkou viacerých významných medzinárodných súťaží. V roku 2016 sa stala absolútnou víťazkou Medzinárodnej súťaže Antonína Dvořáka v Karlovych Varoch, kde získala taktiež Cenu Pražského národného divadla, Cenu festivalu Pražské jaro, Cenu Antonína Dvořáka III. a tiež Cenu Josefa Hercla za najlepšiu interpretáciu barokového diela. Prvenstvo si odniesla aj z Medzinárodnej súťaže M. Schneidera-Trnavského 2017 a z Medzinárodnej súťaže Iuventus Canti 2015.

Na Viedenskej Medzinárodnej súťaži Otto Edelmann 2016 získala 3. Cenu, Cenu publika a Cenu Daegu Opera House v Kórei. V talianskom Portofíne sa stala finalistkou súťaže “Concorso lirico internationale di Portofino 2016“ a nositeľkou špeciálneho ocenenia Evy-Marie Wieser. Taktiež sa po úzkom výbere mohla zúčastniť súťaže Queen Sonja v nórskom Osle a súťaže Klaudia Taev v Estónsku.

K jej aktuálnym úspechom sa radí výhra na prestížnej nemeckej súťaži Bundeswettbewerb Gesang Berlin 2018, kde sa umiestnila na druhom mieste. Víťazstvo si odniesla aj z Medzinárodnej súťaže Accademia Belcanto 2018 v rakúskom Grazi, kde jej k prvej cene udelili aj Cenu Hamburgskej Kammeroper a Cenu festivalu Marie Callas v Sao Paole. (zdroj: www.slavkazamecnikova.com)

Medzinárodná súťaž Stanisława Moniuszka v Poľsku, 2019,
Long Long, 3. miesto,
foto: súťaž Stanisława Moniuszka

O víťazoch Medzinárodnej súťaže Stanisława Moniuszka rozhodla medzinárodná porota zložená z popredných umelcov, pedagógov a predstaviteľov hudobných inštitúcií z rôznych krajín sveta, ktorej predsedal Peter Mario Katona (Casting riaditeľ Royal Opera House).

Členmi poroty boli: John Allison (redaktor Opera Magazine), Piotr Beczała (operný spevák, tenor) – počas 1. a 2. kola, Jonathan Friend (umelecký manažér Metropolitan Opera), Tobias Oliver Hasan (koordinačný riaditeľ opery Staatsoper Unter den Linden, Berlin), Boris Ignatov (Casting riaditeľ Staatsoper Stuttgart), Izabella Kłosińska (Casting riaditeľka Teatr Wielki – Poľská národná opera), Robert Körner (riaditeľ umeleckej produkcie Opéra de Lyon), Gianluca Macheda (Riaditeľ GM Art&Music) – počas 1. a 2. kola, Pål Christian Moe (Casting konzultant Bayerische Staatsoper a Glyndebourne Opera Festival), Nicholas Payne (riaditeľ Opera Europa), Alain Perroux (umelecký riaditeľ Festival d’Aix-en-Provence), Ewa Podleś (operná speváčka, kontralt), Tobias Truniger (riaditeľ Operného štúdia Bayerische Staatsoper) a Evamaria Wieser (umelecká manažérka Salzburg Festival a Casting konzultantka pre Európu, Lyric Opera of Chicago).

Pripravil: Ľudovít Vongrej

videozáznamy zo všetkých súťažných kôl sú k dispozícii TU…

video

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...