Slávne operné zbory uvedie v Bratislave 50-členný operný zbor

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Už v nedeľu 24. marca 2019 o 17:00 hod. zaznejú vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave slávne operné zbory majstrov romantizmu v podaní 50-členného profesionálneho operného zboru (zloženého z umelcov Opery SND). Záštitu nad koncertom, prevzal maestro Peter Dvorský.

Koncert je vypredaný

Zámerom koncertu, v produkcii občianskeho združenia popularizujúce operné umenie Opera Slovakia, je širšej verejnosti predstaviť najznámejšie zborové výstupy z reprezentatívnych diel romantizmu a verizmu a zároveň uviesť opernú zborovú tvorbu ako samostatný druh hudobnej literatúry. Pozvanie účinkovať na tomto projekte prijali umelci zboru Opery SND. Koncert zaznie pod taktovkou Ladislava Kaprinaya s klavírnym sprievodom Petry Mazúchovej. V sólach sa predstavia Katarína Flórová (soprán), Michaela Šebestová (mezzosoprán), Roman Krško (barytón), Jiří Zouhar (tenor), Martin Ešek (barytón) a Dmytro Dubrovskyy (bas).

Ľudovít Vongrej, producent koncertu (Opera Slovakia)

,,Na Slovensku sa samostatne operná zborová tvorba takmer neuvádza a aj preto sme sa v našom občianskom združení Opera Slovakia rozhodli uviesť takýto druh koncertu. Verím, že sa nám podarí projekt ,,Operné zbory“ zorganizovať vždy s iným zaujímavým repertoárom každoročne. Koncertom by sme zároveň chceli poukázať na úlohu zboru ako dôležitej súčasti operných titulov. Dramaturgom a dirigentom úvodného koncertu nášho projektu je doktorand Vysokej školy múzických umení a od roku 2013 aj druhý zbormajster Opery SND Ladislav Kaprinay, pre ktorého to bude zároveň jeho doktorandský koncert. Opera Slovakia v rámci jedného zo svojich programových cieľov dáva týmto príležitosť pre podporu mladých talentov, ktorá je v každej vyspelej spoločnosti veľmi dôležitá a v tejto oblasti naše občianske združenie cíti veľkú spoločenskú zodpovednosť. Zvukový záznam koncertu bude vďaka podpore zo strany RTVS odvysielaný v rozhlasovej relácii Hudba mladých.”

Ladislav Kaprinay, dirigent

,,Ďakujem Opera Slovakia za jedinečnú príležitosť uviesť takýto typ koncertu, pretože jeho produkcia s profesionálnymi umelcami a celou prípravou je po každej stránke veľmi náročná. Pre každého umelca je to nesmierna pomoc, umožňuje mu plne sústrediť sa na prípravu koncertu. Podporu zo strany Opera Slovakia zároveň vnímam ako veľkú zodpovednosť a výzvu. Program koncertu sa odvíja od témy mojej dizertačnej práce – Výber operných zborov v dielach autorov romantizmu v talianskej, francúzskej a ruskej literatúre, prostredníctvom ktorých budem riešiť problematiku koncertného uvádzania aj neuzavretých zborových čísel, t.j. prepájanie rozličných úsekov opery do koncertnej podoby. Mojim zámerom rozhodne nie je uviesť iba hrávané tituly, ale ponúknuť aj čísla opier s podstatnou až hlavnou úlohou zboru, ktoré sa na koncertoch bežne neuvádzajú. Na koncerte zaznejú aj zbory z opier, ktoré v súčasnosti nie sú v repertoári slovenských operných divadiel. Všetkých srdečne pozývame.“

Duchovnú atmosféru na začiatku koncertu navodí chorál a dvojzbor s mezzosopránovým sólom „Regina coeli – Innegiamo“ z Mascagniho opery Sedliacka česť. Do ďalekej Číny návštevníkov koncertu zavedú tóny piatich zborových výstupov z Pucciniho vrcholnej opery Turandot. Nebude chýbať ani vyjadrenie túžby po slobode v podobe Zboru Židov z Verdiho Nabucca, ktorý otvorí blok trojice Verdiho operných zborov. Za ním bude nasledovať búrlivý úvod opery Otello. Hudobnú búrku vystrieda slnečná žiara víťazných fanfár veľkolepého trojzborového Grand Finale z opery Aida. S rytmom kastaniet Bizetovej opery Carmen zavítame na Slnkom rozpálenú španielsku koridu. Z ruskej literatúry zaznie päť temperamentných Poloveckých tancov z Borodinovej opery Knieža Igor odkrývajúcich orientálnu ľudovosť kaukazskej a ruskej hudby. Koncert uzavrie tichá vnútorná bolesť záveru Musorgského opery Boris Godunov.

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku