Slávnostný akt par excellence s Juliou Fischer v Drážďanoch

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Drážďany – Nielen Hamburg, ale aj ďalšie mesto na Labe, kultúrna metropola Drážďany, sa o pár dní (28. apríla 2017) popýši slávnostným otvorením novej koncertnej siene. Je to takmer neuveriteľné, ale Drážďany, kde sídli toľko mimoriadne kvalitných hudobných telies a hudobných divadiel, kde prebieha toľko rôznych medzinárodných hudobných festivalov a kde sa hudobná minulosť pamätá na rôzne udalosti už dobrých 500 rokov, naslovovzatú koncertnú sieň ešte nikdy nemali. 

Ani špičkový orchester Sächsische Staatskapelle Dresden nie je pánom vlastnej sály, sídli a koncertuje v budove Semperovej opery. Drážďanská filharmónia bola od otvorenia Drážďanského paláca kultúry (Der Kulturpalast Dresden) v roku 1969 jeho súčasťou. Táto budova, nevyhovujúca z rôznych stavebno-technických dôvodov, sa musela podrobiť komplexnej rekonštrukcii. Multifunkčná sieň paláca nikdy neposkytovala vyhovujúce – hlavne akustické – podmienky pre koncerty Drážďanskej filharmónie, ani iných hosťujúcich klasických či jazzových orchestrov. Zvuk po celé tie roky ostával trčať na pódiu, nemal šancu rozvinúť sa. Takže zmena bola pre filharmonikov vlastne existenčná, inak nemali nádej ďalej zotrvať v top lige, do ktorej so svojím šéfdirigentom Michaelom Sanderlingom patria.

Drážďanská filharmónia,
foto: Marco Borggreve

V roku 2012 koncertovali filharmonici v Paláci kultúry naposledy – a od tých čias boli päť rokov bez strechy nad hlavou. To znamená, že päť rokov sa ich pravidelné koncerty uskutočňovali na rôznych – nie práve najvyhovujúcejších – miestach mesta, neustále balili a vybaľovali svoje nástroje, prevážali ich z miesta na miesto a museli bojovať o svoje publikum, ktoré sa sťahovalo po meste s nimi a za nimi. Tiež sa museli starať viac než inokedy o koncertné turné po Nemecku a zahraničí, aby tento neutešený stav prežili. A navyše: filharmonici neustále spolupracovali na vzniku a vývoji (konečne ich) koncertnej siene, diskutovalo sa o každom štvorcovom metri, od projektu až po inštaláciu poslednej píšťaly nového organu boli neustále pritom. Ten nový organ, ktorý dnes čaká na svoje prvé verejné stretnutie s obecenstvom, nebol takou úplnou samozrejmosťou. Stal sa korunou siene až v dodatočnej fáze plánovania i realizácie, i keď celý vznik novej siene i organu je úspešnou históriou. Organ nepatril do prvoplánu, vlastne sa ho filharmonici zriekli preto, aby financie stačili na palác kultúry a koncertnú sálu ako takú. Nečakali však na neznámeho mecenáša, neodmysliteľný organ za jeden milión eur je súčasťou sály vďaka filharmonickému spolku, ktorý peniaze pozbieral. A tak o niekoľko dní bude otvorený kompletne vynovený palác kultúry v Drážďanoch, v ktorom sa udomácni mestská knižnica, renomovaný kabaret „Herkuleskeule“ a Drážďanská filharmónia.

Intendantka Drážďanskej filharmónie Frauke Roth počas prehliadky
v dielni Eule Orgelbau GmbH,
foto: Drážďanská filharmónia

Perlou paláca by mala byť práve spomínaná koncertná sieň zodpovedajúca všetkým parametrom dneška s 1800 miestami na sedenie a s 18 miestami pre vozíčkárov. Ako to všetko vyzerá, ako to v sieni znie, to všetko budú mať možnosť posúdiť prví poslucháči 28. apríla 2007 v rámci oficiálneho slávnostného aktu mesta, ktoré nesie finančné náklady stavebných prác. Zatiaľ ale nehrajú prvé husle filharmonici, lež správy, podľa ktorých je ešte stále nehotová stavba každý týždeň drahšia. Najprv sa vychádzalo zo 60 miliónov eur, pri započatí stavby z toho boli už 81,5 milióny, týždeň pred otvorením stojí palác o ďalších 18,5 miliónov viac. Bez ohľadu na šplhanie sa nákladov, v pozadí usilovne pracujú všetci tí, ktorí sa budú podieľať na umeleckej časti otváracieho aktu i na dvoch prvých slávnostných koncertoch 29. a 30. apríla 2017: Drážďanská filharmónia,  filharmonické zbory, rozhlasový zbor MDR, dirigent Michael Sanderlingviacero sólistov.

Kulturpalast Dresden,
foto: gmp Architekte

Julia Fischer,
foto: Julia Wesely

Kulturpalast Dresden, koncertná sála,
foto: gmp Architekte

Jedna z hlavných úloh slávnostného aktu pripadne sólistke Julii Fischer so slovenskými koreňmi, ktorá je už dlhé roky vítaným hosťom Drážďanskej filharmónie ako huslistka i klaviristka. V jej podaní odznie tentokrát Husľový koncert Felixa Mendelssohna Bartholdyho. A že Beethovenova 9. symfónia s Ódou na radosť patrí k takému slávnostnému otvoreniu, je viac než samozrejmé. Samozrejmosťou ale nie je, že na otvorenie dvoch nových nemeckých prestížnych koncertných siení v Hamburgu a Drážďanoch boli oslovení umelci, ktorí majú svoje korene na Slovensku. Kým prvý potlesk publika v novej sieni v Elbphilharmonie v Hamburgu  patril Pavlovi Bršlíkovi (písali sme o tom TU…), v Drážďanoch si ho vychutná Julia Fischer.

Pripravila: Agata Schindler

Viac o novom paláci kultúry na www.kulturpalast-dresden.de

Slávnostný akt mesta Drážďan
pri príležitosti otvorenia paláca kultúry Kulturpalast Dresden
28. apríl 2017

Slávnostné prejavy

Julia Fischer | husle
Michael Sanderling | dirigent
Christiane Libor | soprán
Silvia Hablowetz | alt
Daniel Kirch | tenor
Matthias Goerne | barytón
Dresdner Philharmonie
MDR Rundfunkchor 
Michael Gläser | naštudovanie
Philharmonischer Kinderchor Dresden 
Philharmonischer Chor Dresden 
Gunter Berger | naštudovanie

program koncertu

Dmitrij Šostakovič  (1906-1975)
Slávnostná predohra op. 96
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)
Husľový koncert e mol op. 64
Franz Schubert (1779-1828)
Tri piesne v spracovaní pre barytón a orchester
An Sylvia D 891, Pilgerweise D 789 a  Tränenregen z cyklu Die schöne Müllerin D 795
Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Symfónia č. 9 d mol op. 125
z nej: 4. veta (Finale) s Ode an die Freude

Slávnostné koncerty v paláci kultúry
29. a 30. apríla 2017
ODE an DIE FREUDE (Óda na radosť)

Michael Sanderling | dirigent
Christiane Libor | soprán
Silvia Hablowetz | alt
Daniel Kirch | tenor
Matthias Goerne | barytón
Dresdner Philharmonie
Philharmonischer Kinderchor Dresden 
Gunter Berger | naštudovanie

MDR Rundfunkchor 
Michael Gläser | naštudovanie

program koncertu

Dmitrij Šostakovič (1906-1975)
Slávnostná predohra op. 96
Franz Schubert (1979-1828)
Tri piesne v spracovaní pre barytón a orchester
An Sylvia D 891, Pilgerweise D 789 a  Tränenregen z cyklu Die schöne Müllerin D 795

Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Symfónia č. 9 d mol op. 125

www.kulturpalast-dresden.de

fotogaléria

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

hudobná kritička a publicistka, spolupracovníčka Opera Slovakia z Drážďan

Zanechajte komentár