Slováci v Ríme opäť bodovali

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Rím – V uplynulých dňoch sa v Ríme uskutočnil už 13. ročník svetovej speváckej súťaže Musica Sacra. Po historickom úspechu Petra Kellnera v roku 2011, kde získal ako prvý Slovák v histórii druhé miesto v obrovskej konkurencii, sme po ročnej pauze opäť mali zastúpenie a to hneď štyroch mladých operných spevákov.

Z Bratislavy pricestovali dve mezzosopranistky Judita Andelová a Alena Kropáčková, z Kežmarku tenorista Lukáš Šimonov a zo Strážskeho Matúš Mazár. Keďže na tejto súťaži už tretí rok miesto hlavnej korepetítorky patrí Košičanke Júlii Grejtákovej, cítili sa takmer ako ,,doma”. Navyše v početnej medzinárodnej porote sedel aj súčasný riaditeľ Slovenského kultúrneho inštitútu v Ríme, maestro Peter Dvorský, vedľa intendantov festivalu v Salzburgu – Toniho Gradsacka, alebo Bremenfestu Thomasa Alberta, agentov Paola Monacchiho, Catherine Muttius, a ďalších…

Slovenskí speváci bojovali v obrovskej konkurencii – tohto roku rekord 120 účastníkov. Po výborných výkonoch všetkých štyroch, sa dvaja prebojovali až do finálovej dvanástky. Pred bránami finále, ale s uznaním porotcov skončili ako semifinalisti Alena Kropáčková a Lukáš Šimonov. Do veľkého finále, ktoré bolo tento rok prvý krát so sprievodom orchestra, sa prebojovala Judita Andelová a Matúš Mazár, ktorý aj získal cenu ,,Giovane Promessa” – cena najmladšiemu účastníkovi súťaže.

Judita Andelová, Musica Sacra

Judita Andelová, Musica Sacra 2013

Konkurencia bola veľká, rozhodovanie poroty ťažké, o čom svedčí aj výsledok, že tretie miesto bolo rozdelené medzi troch súťažiacich. Presnú listinu viťazov nájdete na webovej stránke súťaže www.concorsomusicasacra.com .

Matúš Mazár, Musica Sacra

Matúš Mazár, Musica Sacra

Aj pre Júliu Grejtákovú bol tento ročník mimoriadne vypätý. Na rozdiel od minulého ročníka, kde mala 45 súťažiacich, tohto roku jej prešlo rukami stovka spevákov. Čo v praxi znamenalo asi tristo odohraných árií, keďže každý spevák mal deň pred začiatkom aj skúšku. V semifinále potom postupujúci spievali už dve veci, takže v priebehu 4 dní odohrala cca 40 hodín.

Júlia Grejtáková

Júlia Grejtáková

,,Bol to pre mňa nesmierne namáhavý ale zároveň krásny týždeň. Sakrálna hudba ma zo sveta opery prenáša do úplne inej dimenzie. S každým spevákom som si vychutnala každú áriu, snažila som sa mu čo najviac priblížiť, aj keď som všetkých videla vlastne len pár minút na skúške deň predtým. Z reakcií všetkých svojich spevákov som cítila, že sa nám to podarilo. Pre mňa je to najväčšie zadosťučinenie, navyše sa mi dostalo uznania zo strany porotcov, ktorí ma nazvali druhým ,,srdcom” celej súťaže, hneď po zakladateľke a organizátorke Daniele de Marco.

Celý tento namáhavý týždeň sa mi podarilo zvládnuť aj vďaka obrovskej morálnej podpore maestra Petra Dvorského, ktorý nás všetkých veľmi podporoval, fandil a v konečnom dôsledku bol na nás veľmi hrdý. Slovensko zase raz ukázalo, že VIE.

A ja som si zase dala záväzok, že na budúci ročník pripravím ďalších nádejných semifinalistov a možno aj finalistov. Takže týmto pozdravujem všetkých budúcich účastníkov a teším sa na 14.ročník o rok v Ríme….”

www.concorsomusicasacra.com

Pripravil: Ľudovít Vongrej

foto: facebook.com/concorsomusicasacra, súkromný archív Judity Andelovej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Ľudovít Vongrej

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku