Slovenka Patricia Janečková – ,,Malý rímsky zázrak“

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Rím – Šestnásťročná Slovenka žijúca v Ostrave Patricia Janečková, ktorá ako dvanásťročná vyhrala v roku 2010 slovensko-českú televíznu súťaž Talentmánia, sa stála víťazkou 14. ročníka prestížnej celosvetovej speváckej súťaže CONCORSO DI MUSICA SACRA 2014 v Ríme (4. – 9.11.2014).

V súťaži venovanej mladým interpretom duchovnej hudby do 36 rokov obstála v trojkolovom zápolení vo veľmi silnej konkurencii osemdesiatich spevákov z celého sveta. Patricia Janečková, ktorá študuje operný spev na ostravskom konzervatóriu u prof. Evy Dřízgovej-Jirušovej, predniesla skladby P. Rombiho, G. F Händla, a J. S. Bacha. Porotu v čele s Toni Gradsackem vo finále doslova oslnila krásne zafarbeným sopránom a dokonalým emocionálnym prednesom Bachovej „Aus Liebe will mein Heiland sterben“ z Matúšových pašií.

Patricia Janečková, Concorso Musica Sacra 2014, foto: Concorso Musica Sacra

Patricia Janečková, Concorso Musica Sacra 2014,
foto: Concorso Musica Sacra

Celou súťažou ju sprevádzala hlavná korepetítorka Opera Slovakia a zároveň hlavná korepetítorka tejto súťaže Júlia Grejtáková, ktorá tohto roku na rozdiel od minulého (107 spevákov) mala pod rukami ,,len“ 60 spevákov. Od roku 2011, keď na tejto súťaži ako historicky prvý Slovák vyhral druhé miesto Peter Kellner, sa Júlia Grejtáková snaží každý rok pritiahnuť zástupcu zo Slovenska, ale aj z Česka. Takto už ,,zapríčinila“ aj tretie miesto Veroniky Holbovej, alebo špeciálnu cenu ,,Giovane promessa“ Matúša Mazára. Tohto roku to boli zase traja Slováci, Titusz Tóbisz, Andrea Nemcová a Patrícia Janečková, ktorí prišli do Ríma súťažiť. Víťazstvom Patrície Janečkovej sa ,,uzavrela“ zbierka všetkých hlavných cien slovensko-českých zástupcov v tejto súťaži.

Júlia Grejtáková, Concorso Musica Sacra 2014, foto: Concorso Musica Sacra

Júlia Grejtáková, Concorso Musica Sacra 2014,
foto: Concorso Musica Sacra

K práve ukončenému 14. ročníku tejto súťaže nám Júlia Grejtáková povedala:

,,Pre mňa je táto súťaž každý rok únikom z opernej reality, v ktorej sa pohybujem celý rok…Operu milujem ale ten týždeň v roku, keď som na Musica Sacra, sa pohybujem v inej dimenzii….sakrálna hudba ma napĺňa nesmiernym pokojom, na jednej strane by som mala byť vyčerpaná po 10 hodinách hrania denne…,ale opak je pravdou. Nabíja ma to energiou, jednak hudba a jednak stretnutia a spoločné muzicírovanie s mladými spevákmi. Tento rok bol oproti iným rokom pre mňa úplne výnimočný. Mohla som spoznať, sprevádzať a žiť týždeň v spoločnosti Patrície, ktorá mi učarovala…, doslova a do písmena. Je to nesmierne skromná a pokorná osôbka, ktorá napriek svojmu mladému veku vie presne čo chce a ide si za tým. To čo sme spolu zažili na pódiu je neopísateľné a vieme to len my dve. To, čo sme odovzdali spoločne publiku, je zhmotnené v prvej cene ktorú Paťke ako ,,malému rímskemu zázraku“ udelili. Myslím si, že ďalšie slová sú tu zbytočné, stačí si pozrieť prenos z finálového večera , ktorý bude odvysielaný 15. novembra na Telepace o 20.30.“

Concorso Musica Sacra 2014 Roma - Patricia Janečková a finalistky, foto: Concorso Musica Sacra

Concorso Musica Sacra 2014 Roma – Patricia Janečková a finalistky,
foto: Concorso Musica Sacra

Concorso Musica Sacra 2014, finále

Concorso Musica Sacra 2014, finále

Po návrate z Ríma sa 14. novembra Patricia Janečková zúčastní ďalšej speváckej súťaže „Operné nádeje“, pre budúcich koncertných a operných spevákov vo veku 16-20 rokov z Českej a Slovenskej republiky, organizovanej v rámci Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch.

Patricia Janečková

V decembri 2010 sa s rekordným počtom diváckych hlasov stala absolútnou víťazkou česko-slovenskej talentovej šou Talentmania, v ktorej si získala obrovskú priazeň a uznanie na Slovensku i v Českej republike. Mimoriadne talentovaná mladá operná speváčka PATRICIA JANEČKOVÁ (1998) spieva od svojich štyroch rokov a je výnimočným zjavom na súčasnej hudobnej scéne, pričom odborná hudobná verejnosť vyzdvihuje predovšetkým jej nesmiernu hudobnú vyzretosť, intonačnú čistotu a kultivovanosť hlasu.

Zo všetkých hudobných žánrov ju odmalička najviac fascinovala opera. Prvé reálne kontakty s operným javiskom absolvovala už ako členka Operného štúdia Divadla Antonína Dvořáka v Ostrave. Ako 10-ročná zvíťazila v konkurze ostravskej Janáčkovej filharmónie a dostala po prvýkrát možnosť zaspievať si s veľkým orchestrom.

V roku 2010 sa stala absolútnou vsazkou súťaže Talentmania. V priebehu nasledujúceho roku nasledovalo nahrávanie debutového CD albumu v spolupráci s hudobným skladateľom, dirigentom a producentom Oskarom Rózsom i prvý verejný celovečerný recitál so symfonickým orchestrom v rámci Viva Musica! festivalu. V súčasnosti študuje spev na konzervatóriu v Ostrave u vyhľadávanej českej opernej speváčky a pedagogičky Evy Dřízgovej-Jirušovej.

www.patricia-janeckova.com

Viac o súťaži Concorso Musica Sacra sa dozviete na www.concorsomusicasacra.com

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár