Slovenky vo finále 51. ročníka Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Karlove Vary – V Karlových Varoch sa konal 51. ročník Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka. Do súťaže sa tento rok prihlásilo 115 spevákov z 19 krajín sveta. Z celkového počtu prihlásených prišlo do Karlových Varov 110. Medzi finalistami nechýbali ani slovenské mená a hlavné ceny zo súťaže si odniesli Slovenky Slávka Zámečníková a Patricia Janečková. Čestné uznanie za účasť vo finálovom kole udelili Tereze Maličkayovej. Tradičné kategórie boli obohatené o novú s názvom Operné nádeje a finalisti zaspievali na záverečnom galakoncerte pod taktovkou Františka Drsa. Súčasťou súťaže bolo aj stretnutie poroty, odborníkov hudobného života a rôznych významných osobností.

51. ročník Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch sa skončil veľkým úspechom mladých spevákov s medzinárodným zastúpením. Prológ súťaže tvorila nová kategória Operné nádeje určená pre mladých spevákov vo veku od 16-20 rokov z Českej a Slovenskej republiky. Zvíťazili Tereza Štěpánková a Vincenc Ignác Novotný, obaja z Českej republiky. Tradičné kategórie prebiehali od soboty 4. novembra do stredy 9. novembra v Alžbětiných lázních. Finálový koncert kategórií Junior a Opera sa konal vo štvrtok 10. novembra 2016 v Karlovarskom mestskom divadle, kde sa najlepší speváci týchto kategórií predstavili interpretáciou jednej árie s Karlovarským symfonickým orchestrom a dirigentom Františkom Drsom.

V kategórii Junior do 24 rokov zvíťazila Slovenka Slávka Zámečníková, ktorá sa zároveň stala absolútnou víťazkou súťaže a nositeľkou Ceny primátora mesta Karlove Vary Ing. Petra Kulhánka.

Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka Karlove Vary, 2016, Slávka Zámečníková, Peter Dvorský, Antonín Dvořák (vnuk Antonína Dvořáka), foto: Jan Borecký

Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka Karlove Vary, 2016,
Slávka Zámečníková, Peter Dvorský, Antonín Dvořák (vnuk Antonína Dvořáka),
foto: Jan Borecký

V rovnakej kategórii mužov získal prvé miesto Jan Hnyk z Českej republiky. V kategórii Opera, teda starších a skúsenejších spevákov do 35 rokov, zvíťazila Lucie Kaňková a v súťaži mužov Seongsoo Ryu z Južnej Kórey. Dvojkolová jednodenná súťažná kategória Pieseň priniesla úspech a víťazstvo Tereze Hořejšovej z Českej republiky. Do súťaže sa prihlásilo 115 spevákov z 19 krajín sveta. Z celkového počtu prihlásených prišlo do Karlových Varov „len“ 110 spevákov. Ich výkony hodnotila jedenásťčlenná odborná medzinárodná porota na čele s Petrom Dvorským. Členmi poroty boli Gabriela Beňačková, Ondřej Hučín, Eva Randová, Sarah Meredith z USA, Antonio Carangelo z Talianska, Jürgen Hartfiel z Nemecka a ďalšie významné osobnosti. V piatok 11. novembra sa konal slávnostný záverečný koncert víťazov a laureátov s Karlovarským symfonickým orchestrom a dirigentom Františkom Drsom.

Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka Karlove Vary, 2016, záverečný galakoncert víťazov 51. ročníka súťaže, František Drs (dirigent), Karlovarský symfonický orchester, foto: Jan Borecký

Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka Karlove Vary, 2016,
záverečný galakoncert víťazov 51. ročníka súťaže,
František Drs (dirigent), Karlovarský symfonický orchester,
foto: Jan Borecký

Víťazi okrem hlavných cien získali i rad zvláštnych cien, ktoré sú pre mladých spevákov veľmi dôležité. Sú to ceny operných scén národných divadiel v Prahe, Brne, Ostrave a Bratislave, operných scén v Plzni a Opave s pozvaním naštudovať rolu nebo hosťovať v predstavení v nasledujúcich dvoch umeleckých sezónach. Zvláštne ceny doplnili rozhodnutia o pozvaní na koncerty v rámci festivalov Pražská jar, Hudba tisíců – Mahler 2017 v Jihlave, Operní týden v Kutnej Hore alebo Festival Jarmily Novotné v Litni, na nahrávku árií v rámci frekvencií Symfonického orchestra Českého rozhlasu, nahrávku časti súťažného výkonu s klavírnym sprievodom v Plzenskom štúdiu a ďalšie ceny spoločností a osobností z Českej republiky i zo zahraničia, napríklad Sharon Chmel Resch z USA, Geoffrey Piper z Luxemburska, George Fischer z Nemecka alebo Antonio Carangelo z Talianska.

Medzi zaujímavé novinky patrila repríza koncertov víťazov a laureátov s Karlovarským symfonickým orchestrom a dirigentom Františkom Drsom vo Veľkom divadle v Plzni v sobotu 12. novembra.

Súčasťou súťaže bolo aj odborné stretnutie poroty, odborníkov hudobného života a významných osobností v piatok 11. novembra dopoludnia, kde sa konzultoval priebeh súťaže, jej výsledky, skutočnosť existencie jedinej profesionálnej speváckej súťaže v Českej republike so želaním pokračovať v tejto každoročnej tradícii. 52. ročník sa uskutoční v termíne 3.-10. novembra 2017.

Slovenky vo finále súťaže

Do finále súťaže sa dostali aj mladé talentované slovenské speváčky Slávka Zámečníková a Patricia Janečková.

Slávka Zámečníková

Titul absolútneho víťaza tohto ročníka súťaže získala slovenská speváčka Slávka Zámečníková. Patrí jej prvenstvo v kategórii JUNIOR ženy, kde za 1. miesto získala Cenu GALERIE MIRO.

Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka Karlove Vary, 2016, Slávka Zámečníková, František Drs, Karlovarský symfonický orchester, foto: Jan Borecký

Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka Karlove Vary, 2016,
Slávka Zámečníková, František Drs, Karlovarský symfonický orchester,
foto: Jan Borecký

Táto mladá speváčka získala aj niekoľko zvláštnych cien:

Cenu Národného divadla v Prahe: naštudovanie opernej roly alebo hosťovanie v predstavení Národného divadla v Prahe v sezóne 2017, alebo 2018. Cenu udelila a odovzdala riaditeľka Opery ND Mgr. Silvia Hroncová a pán Petr Kofroň, umelecký šéf opery.

Cenu Medzinárodného hudobného festivalu Pražské jaro: vystúpenie na niektorom z koncertov festivalu Pražské jaro od roku 2018. Cenu udelil Ing. Roman Bělor, riaditeľ festivalu.

Cenu Antonína Dvořáka III. za najlepšiu interpretáciu árie Antonína Dvořáka, konkrétne za za interpretáciu árie Armidy z Dvořákovej opery Armida.

Cenu Josefa Hercla za najlepšiu interpretáciu árie z obdobia vrcholného baroka s dôrazom na duchovnú tvorbu s čiastkou 5.000 Kč. Cenu udelila pani Lucia Kábelová, predsedkyňa Společnosti Josefa Hercla.

Patricia Janečková

Ďalšou úspešnou Slovenskou súťaže bola Patricia Janečková, ktorá sa v kategórii JUNIOR ženy umiestnila na 3. mieste a získala Cenu Nadácie Sharon Chmel Resch a česko-slovenskej speváckej súťaže pri univerzite v Wisconsine v Green Bay. Patricia Janečková sa na treťom mieste umiestnila spolu s Ivanou Pavlů z Českej republiky.

Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka Karlove Vary, 2016, Patricia, Janečková, František Drs, Karlovarský symfonický orchester, foto: Jan Borecký

Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka Karlove Vary, 2016,
Patricia, Janečková, František Drs, Karlovarský symfonický orchester,
foto: Jan Borecký

Spolu s tretím miestom získala Patricia Janečková taktiež aj zvláštne ceny:

Cenu Národného divadla Moravskosliezského v Ostrave: naštudovanie opernej roly a hosťovanie v opernom predstavení podľa repertoáru v sezóne 2017 alebo 2018. Cenu udelil riaditeľ divadla Jiří Nekvasil.

Cenu Jana Lucemburského s čiastkou 2 x 400 € pre českého a slovenského speváka. Cenu inicioval a udelil pán Geoffrey Piper, zakladateľ spoločnosti MusicEnterprise, ktorá se podieľa na prehlbovaní umeleckých aktivít medzi Luxemburskom a Českou republikou. Cenu odovzdal Peter Dvorský.

Spolu s dvomi slovenskými finalistkami si Čestné uznanie za účasť vo finálovom kole odniesla aj Tereza Maličkayová.

Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka Karlove Vary, 2016, Tereza Maličkayová, František Drs, Karlovarský symfonický orchester, foto: Jan Borecký

Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka Karlove Vary, 2016,
Tereza Maličkayová, František Drs, Karlovarský symfonický orchester,
foto: Jan Borecký

Program koncertu víťazov a laureátov
51. Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch

Karlovarský symfonický orchester
Dirigent: František Drs

George Bizet: Carmen – predohra
G. Verdi: „Caro nome…“, ária Gildy z opery Rigoletto, Patricia Janečková (SR)
G. Verdi: „Cortigiani, vil razza dannata…“, ária Rigoletta z opery Rigoletto, Hoeup Choi (Južná Kórea)
G. Puccini: „Sì, mi chiamano Mimi…“, ária Mimi z opery Bohéma, Ella Petnichenko (Ukrajina)
G. Puccini: „Che gelida manina…“, ária Rodolfa z opery Bohéma, Abildin Kudaibergen (Kazachstan)
G. Verdi: „Pace, pace…“, ária Leonory z opery Sila osudu, Ivana Pavlů (ČR)
A. P. Borodin: „Ni sna, ni otdycha…“, ária Igora z opery Knieža Igor, Andrii Kharlamov (Ukrajina)
Ch. Gounod: „Je veux vivre…“, ária Júlie z opery Romeo a Júlia, Zdislava Bočková (ČR)

prestávka

A. Dvořák: „Kdo jest, jenž slovy napoví…“, ária Kniežaťa z opery Šelma sedlák, Tadeáš Hoza (ČR)
A. Dvořák: „Za štíhlou gazelou…“, ária Armidy z opery Armida, Slávka Zámečníková (SR)
A. Dvořák: „Běda, běda…“, ária Vodníka z opery Rusalka, Jan Hnyk (ČR)
P. I. Čajkovskij: „Kuda, kuda vy udalilis…“, ária Lenského z opery Eugen Onegin, Kamil Bień (Poľsko)
G. Verdi: „Tacea la notte placida…“, ária Leonory z opery Trubadúr, Ksenia Khovanova (Ruská federácia)
G. Donizetti: „Fia dunque vero…“, ária Leonory z opery Favoritka, Myroslava Havryliuk (Ukrajina)
F. Cilea: „È la solita storia del pastore…“, ária Federica z opery Arlesanka, Seongsoo Ryu (Južná Kórea)
A. Thomas: „Oui, pour ce soir… Je suis titania la blonde…“, ária Philiny z opery Mignon, Lucie Kaňková (ČR)

O súťaži

Súťaž, zo začiatku určená študentom umeleckých škôl, sa stala behom niekoľkých rokov uznávanou medzinárodnou súťažou. Každoročne sa jej zúčastňuje 80-110 spevákov prakticky z celého sveta a prebieha v troch základných kategóriách: Opera (muži i ženy do 35 rokov), Junior (muži i ženy do 25 rokov) a kategória Pieseň (speváci do 35 rokov).  Súťaž bola obohatená o súťažnú novinku určenú mladým spevákom. Je ňou kategória Operné nádeje pre spevákov vo veku 16-20 rokov z Českej a Slovenskej republiky.

Súťaž v kategóriách Junior (do 25 rokov vrátane) a Opera (do 35 rokov vrátane) je trojkolová. V prvých dvoch kolách (patria medzi súťažné úlohy árie z obdobia baroka, klasicizmu, romantizmu, tvorby Antonína Dvořáka, až po diela 20. storočia) spievajú súťažiaci s klavírnym sprievodom. Tretie kolo kategórie Junior a Opera, tak ako následný koncert laureátov, spievajú finalisti súťaže s orchestrom.

V kategórii Pieseň sa kladie mimoriadny dôraz popri tvorbe A. Dvořáka a piesní romantikov aj na interpretáciu súčasnej piesňovej tvorby. Súťaž je dvojkolová a prebieha počas jedného dňa.

Výsledky 51. ročníka Medzinárodnej speváckej súťaže v Karlových Varoch

Operné nádeje ženy

1. cena 5.000 Kč Cena Magdalény Blahušiakovej
Cenu získala TEREZA ŠTĚPÁNKOVÁ (Česká republika)

2. cena 3.000 Kč Cena Reginy Szymikovej, vedúcej Kabinetu hlasové výchovy DAMU
Cenu získala ELIŠKA ZAJÍCOVÁ (Česká republika)

2. cena 3.000 Kč
Cenu získala MARIE SVOBODOVÁ (České republika)

3. cena 1.500 Kč Cena Doc. Lidmily Němcovej a Dr. Václava Němca
Cenu získala MARIE NOVOTNÁ (Česká republika)

Čestné uznanie za účasť vo finálovom kole získala
ŠÁRKA STEJSKALOVÁ

Operné nádeje muži

1. cena 5.000 Kč Cena Magdalény Hajóssyové
Cenu získal VINCENC IGNÁC NOVOTNÝ (Česká republika)

2. cena 3.000 Kč
Cenu získal DANIEL MATOUŠEK (Česká republika)

3. cena 1.500 Kč Cena Doc. Lidmily Němcovej a Dr. Václava Němca
Cenu získal VLADIMÍR JOHN (Česká republika)

3. cena 1.500 Kč
Cenu získal JAN KUKAL (Česká republika)

Pieseň v absolútnom poradí mužov a žien

1. cena 25.000 Kč cena Nadácie Sharon Chmel Resch a česko-slovenské speváckej
súťaže pri univerzite vo Wisconsine v Green Bay
Cenu získala TEREZA HOŘEJŠOVÁ (Česká republika)

2. cena 15.000 Kč
Cenu získala JIHEON LEE (Južná Kórea)

3. cena 7.000 Kč Cena Kruhu přátel hudby Dvořákova kraje Kralupy nad Vltavou
Cenu získala AGNIESZKA NIEWIADOMSKA (Poľsko)

Čestné uznanie získala
LUCIE KAŇKOVÁ (Česká republika)

JUNIOR ženy

1. cena 20.000 Kč Cena GALERIE MIRO
Cenu získala SLÁVKA ZÁMEČNÍKOVÁ (Slovenská republika)

2. cena 10.000 Kč
Cenu získala ELLA PETNICHENKO (Ukrajina)

3. cena 5.000 Kč Cena Nadácie Sharon Chmel Resch a česko-slovenské speváckej
súťaže pri univerzite vo Wisconsine v Green Bay
Cenu získali PATRICIA JANEČKOVÁ (Slovenská republika)
IVANA PAVLŮ (Česká republika)

Čestné uznanie za účasť vo finálovom kole získali
DOUBRAVKA SOUČKOVÁ (Česká republika)
DARIA KHOZIEVA (Ruská federácia)

JUNIOR muži

1. cena 20.000 Kč Cena Markéty Wernerové
Cenu získal JAN HNYK (Česká republika)

2. cena 10.000 Kč
Cenu získal ABILDIN KUDAIBERGEN (Kazachstan)

3. cena 5.000 Kč Cena nadačného fondu Antonína Dvořáka pre mladých interpretov
Cenu získal KAMIL BIEŃ (Poľsko)

Čestné uznanie za účasť vo finálovom kole získal
TADEÁŠ HOZA

OPERA ženy

1. cena 25.000 Kč Cena Umeleckej agentúry Karoliny Hromádkovej
Cenu získala LUCIE KAŇKOVÁ (Česká republika)

2. cena 15.000 Kč
Cenu získali MYROSLAVA HAVRYLIUK (Ukrajina)
KSENIA KHOVANOVA (Ruská federace)

3. cena 8.000 Kč Cena Nadácie Sharon Chmel Resch a česko-slovenské speváckej
súťaže pri univerzite vo Wisconsine v Green Bay
Cenu získala BLANKA JÍLKOVÁ (Česká republika)

Čestné uznanie za účasť vo finálovom kole získali (súčasťou niektorých ČU je pozvanie na koncert v Plzni)
AGNIESZKA NIEWIADOMSKA (Poľsko)
ZDISLAVA BOČKOVÁ (Česká republika)
TEREZA MALIČKAYOVÁ (Slovenská republika)

OPERA muži

1. cena 25.000 Kč Cena GATTINO PRODUCTIONS s.r.o.
Cenu získal SEONGSOO RYU (Južná Kórea)

2. cena 15.000 Kč Cena GATTINO PRODUCTIONS s.r.o.
Cenu získal HOEUP CHOI (Jižní Korea)

3. cena 8.000 Kč Cena GATTINO PRODUCTIONS s.r.o.

NEUDELENÁ

Čestné uznanie za účasť vo finálovom kole získal
ANDRII KHARLAMOV (Ukrajina)

Titul absolútneho víťaza tohoto ročníka a Cenu primátora mesta Karlove Vary Ing. Petra Kulhánka – vázu spoločnosti MOSER a.s. získala: SLÁVKA ZÁMEČNÍKOVÁ (Slovenská republika)

Zvláštne ceny udelené v roku 2016

Ceny operných scén Českej a Slovenskej republiky sú pri odovzdaní definované udeľovateľom ako hosťovanie alebo naštudovanie opernej roly v nasledujúcich dvoch umeleckých sezónach. Interpretačné ceny divadiel udeľujú riaditelia divadiel alebo šéfovia operných scén. V roku 2016 boli udelené:

Cena Národného divadla v Prahe: naštudovanie opernej roly alebo hosťovanie v predstavení Národného divadla v Prahe v sezóne 2017 alebo 2018. Cenu udeľuje riaditeľka Opery ND Mgr. Silvia Hroncová a Petr Kofroň, umelecký šéf opery

Cenu získala SLÁVKA ZÁMEČNÍKOVÁ (Slovenská republika)

Cena Národného divadla Brno: hosťovanie v opernom predstavení Národného divadla Brno v sezóne 2017 alebo 2018. Cenu udeľuje šéf umeleckého súboru Janáčkovej opery MgA. Jiří Heřman.

Cenu získala ZDISLAVA BOČKOVÁ (Česká republika)

Cena Slovenského národného divadla v Bratislave: hosťovanie v opernom predstavení SND v Bratislave v sezóne 2017 alebo 2018. Cenu udeľuje generálny riaditeľ divadla Marián Chudovský.

Cenu získala LUCIE KAŇKOVÁ (Česká republika)

Cena Národného divadla Moravskoslezského v Ostrave: naštudovanie opernej roly a hosťovanie v opernom predstavení podľa existujúceho repertoáru v sezóne 2017 alebo 2018. Cenu udeľuje riaditeľ divadla Jiří Nekvasil.

Cenu získala PATRICIA JANEČKOVÁ (Slovenská republika)

Cena Divadla J. K. Tyla v Plzni: naštudovanie opernej roly pre predstavenie Divadla J. K. Tyla v Plzni v sezóne 2017 alebo 2018. Cenu udeľuje generálny riaditeľ divadla MgA. Martin Otava, Ph.D.

Cenu získal ANDRII KHARLAMOV (Ukrajina)

Cena Slezského divadla Opava: pozvanie na naštudovanie a realizáciu opernej roly v predstavení Slezského divadla Opava v sezóne 2017 alebo 2018. Cenu udeľuje riaditeľ divadla Mgr. Ilja Racek, Ph.D.

Cenu získala LUCIE KAŇKOVÁ (Česká republika)

Cena Českého rozhlasu Vltava a Symfonického orchestru Českého rozhlasu – zástupca Českého rozhlasu vyberie jedného z laureátov súťaže, aby v spolupráci so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu v produkcii ČRo Vltava nahral v rámci dvoch nahrávacích frekvencií operné árie odsúhlasené dramaturgiou tejto rozhlasovej stanice s prihliadnutím k naštudovanému repertoáru laureáta. Nahrávka sa uskutoční v priebehu roku 2017. Podmienkou udelenia tejto ceny je súhlas laureáta s vysielaním tejto nahrávky v programe Českého rozhlasu a v rámci medzinárodnej programové výmeny v rámci Európskej vysielacej únie EBU. Cenu udelil p. Jakub Čížek, riaditeľ Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Cenu získala LUCIE KAŇKOVÁ (Česká republika)

Cena Medzinárodného hudobného festivalu Pražské jaro – ponuka vystúpenia na niektorom zo svojich koncertov od roku 2018. Cenu udeľuje Ing. Roman Bělor, riaditeľ festivalu.

Cenu získavá SLÁVKA ZÁMEČNÍKOVÁ (Slovenská republika)

Cena Nadácie Bohuslava Martinů za najlepšiu interpretáciu diela Bohuslava Martinů v kategórii PIESEŇ v sume 20.000 Kč. Cenu udeľuje riaditeľ Nadácie Bohuslava Martinů Prof. Václav Riedlbauch.

Cenu získala TEREZA HOŘEJŠOVÁ (Česká republika)

Cena riaditeľa Českého rozhlasu Plzeň za najlepšie umiesteného českého speváka v kategórii Pieseň v podobe nahrávky časti súťažného výkonu s klavírnym sprievodom v štúdiu Českého rozhlasu Plzeň. Cenu udeľuje PhDr. Zdeněk Levý, riaditeľ Českého rozhlasu Plzeň.

Cenu získala TEREZA HOŘEJŠOVÁ (Česká republika)

Cena Gabriely Beňačkovej s čiastkou 5.000 Kč za interpretáciu árie Halky z Mogniuszkovej opery Halka

Cenu získala AGNIESZKA NIEWIADOMSKA (Poľsko)

Cena Evy Randovej s čiastkou 5.000 Kč
Cenu získali
ANDRII KHARLAMOV (Ukrajina) za interpretáciu árie Igora z Borodinovej opery Knieža Igor
ABILDIN KUDAIBERGEN (Kazachstan) za interpretáciu árie Rudolfa z Pucciniho opery La Bohème

Cena Jarmily Novotnej najlepšie umiestnenej českej účastníčke III. kola súťaže. Súčasťou ceny je vystúpenie v rámci Festivalu Jarmily Novotnej v Litni. Cenu udeľuje nezisková organizácia Zámek Liteň a pán Georgie Daubek, syn Jarmily Novotnej.

Cenu získala LUCIE KAŇKOVÁ (Česká republika)

Cena Viléma Zítka so sumou 5.000 Kč najmladšiemu ocenenému českému účastníkovi III. kola. Súčasťou ceny je pozvanie na recitál v Múzeu Bedřicha Smetanu. Cenu udeľuje doc. Lidmila Němcová a Dr. Václav Němec.

Cenu získal JAN HNYK (Česká republika)

NA RECITÁL V Múzeu Bedřicha Smetanu bude pozvaná aj TEREZA MALIČKAYOVÁ (Slovenská republika).

Cena Antonína Dvořáka III. za najlepšiu interpretáciu árie Antonína Dvořáka diela – suma 5.000 Kč – cenu udeľuje vnuk a pravnuk slávneho skladateľa Antonín Dvořák III. a Antonín Dvořák IV.

Cenu získala SLÁVKA ZÁMEČNÍKOVÁ (Slovenská republika) za interpretáciu árie Armidy z Dvořákovej opery Armida

Cena Společnosti Antonína Dvořáka za najlepšiu interpretáciu piesní Antonína Dvořáka s čiastkou 5.000 Kč. Cenu udeľuje Dr. Jarmila Tauerová.

Cenu získal TADEÁŠ HOZA (Česká republika) za interpretáciu Dvořákovej piesne A les je tichý

Cena Gustava Mahlera – účinkovanie na festivale Hudba tisíců – Mahler 2017 – udeľuje riaditeľ Festivalu Gustava Mahlera doc. PhDr. Jiří Štilec, CSc.

Cenu získali ZDISLAVA BOČKOVÁ (Česká republika)
TADEÁŠ HOZA (Česká republika)

Cena Karlovarského symfonického orchestra – vystúpenie s KSO v rámci koncertnej sezóny 2017/2018. Cenu udeľuje riaditeľ KSO Mgr. Petr Polívka.

Cenu získala LUCIE KAŇKOVÁ (Česká republika)

Cena hejtmana Karlovarského kraja JUDr. Martina Havla nositeľovi prvej ceny kategórie Pieseň, jarný koncert v Galérii umenia v Karlových Varoch v roku 2017. Cenu odovzdala Mgr. Martina Vránová, riaditeľka Krajského úradu Karlovarského kraja.

Cenu získala TEREZA HOŘEJŠOVÁ (Česká republika)

Cena Beno Blachuta so sumou 5.000 Kč. Cenu udeľuje Spoločnosť Beno Blachuta a odovzdáva Beno Blachut, vnuk vynikajúceho českého tenoristu.

Cenu získala BLANKA JÍLKOVÁ (Česká republika)

Cena Josefa Hercla za najlepšiu interpretáciu árie z období vrcholného baroka s dôrazom na duchovnú tvorbu so sumou 5.000 Kč. Cenu udeľuje pani Lucie Kábelová, predsedkyňa Spoločnosti Josefa Hercla.

Cenu získala SLÁVKA ZÁMEČNÍKOVÁ (Slovenská republika) za interpretáciu árie Alciny z Händlovej opery Alcina

Cena Milana Bürgera za interpretáciu niektorej z Dvořákových Biblických piesní alebo Cigánských melódií so sumou 5000 Kč pre mužské kategórie. Cenu udeľuje PhDr. Jitka Slavíková.

Cenu získal JAN HNYK (Česká republika) za interpretáciu Dvořákovej piesne Zpívejte Hospodinu z cyklu Biblické písně

Cena Carangelo Belcanto Academy – za najlepšiu výslovnosť a interpretáciu talianskeho repertoáru, určená českým a slovenským účastníkom súťaže. Cenu udeľuje Antonio Carangelo, riaditeľ Carangelo Belcanto Academy.

Cenu získala IVANA PAVLŮ (Česká republika)

Cena Hlasového centra o.p.s. Praha za farbu hlasu so sumou 5.000 Kč. Cenu udeľuje prim. MUDr. Jitka Vydrová, riaditeľka spoločnosti.

Cenu získal JAN HNYK (Česká republika)

Cena za najlepšiu interpretáciu Mozartovej árie so sumou 400 € venovaná pánom Georgom Fischerom z Aue (Nemecko). Cenu udeľuje p. Uwe Tippner

Cenu získal KAMIL BIEŃ (Poľsko) za interpretáciu árie Donna Ottavia z Mozartovej opery Don Giovanni

Cena Jana Lucemburského so sumou 2x 400 € pre českého a slovenského speváka. Cenu inicioval a udeľuje pán Geoffrey Piper, zakladateľ spoločnosti MusicEnterprise, ktorá sa podieľa na prehlbovaní umeleckých aktivít medzi Luxemburskom a Českou republikou. Cenu odovzdal Peter Dvorský.

Cenu získali IVANA PAVLŮ (Česká republika) a PATRICIA JANEČKOVÁ (Slovenská rebublika)

Cena dirigenta Františka Drsa za mimoriadny hudobne-interpretačný výkon a honorované vystúpenie na koncerte v Kutnej Hore v rámci festivalu Operní týždeň v júni 2017. Cenu udeľuje František Drs.

Cenu získala LUCIE KAŇKOVÁ (Česká republika)

Cena spoločnosti Grandhotel Ambassador Národní dům za vynikajúci klavírny doprovod – víkendový pobyt pre dve osoby, udeľuje generálny riaditeľ Grandhotelu Ambassador Národní dům Ing. Werner Hauptmann.

Cenu získala doc. MgA. LADISLAVA VODRÁČKOVÁ (Česká republika)

Cena riaditeľa spoločnosti Bohemia lázně a. s. za vynikajúci klavírny sprievod – víkendový pobyt pre dve osoby v hoteli Kriváň. Cenu udeľuje riaditeľ spoločnosti Jiří Sluka.

Cenu získal AHMAD JEFAR HEDAR (Česká republika)

Cena prof. Jiřiny Markovéj so sumou 2.000 Kč v kategórii Operné nádeje ženy a so sumou 2.000 Kč v kategórii Operné nádeje muži za interpretáciu diela českého autora.

Ceny získali VINCENC IGNÁC NOVOTNÝ za interpretáciu Dvořákovej piesne Já jsem ten rytíř z pohádky z cyklu Večerní písně
KRISTINA RŮŽIČKOVÁ za interpretáciu Hurníkovej piesne Potměchuť z cyklu Květiny

Cena diváckej poroty

Cenu získali JAN HNYK (Česká republika) a LUCIE KAŇKOVÁ (Česká republika)

Viac informácií o súťaži na www.singingcompetition.eu

Pripravil: Ľudovít Vongrej
informoval: Alois Ježek, zdroj: Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka v Karlových Varoch

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár