Slovenská filharmónia online aj s publikom od utorka 9. júna

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Po štvrťročnej prestávke Slovenská filharmónia opäť otvorí svoje priestory – tentokrát pre obmedzený počet návštevníkov a bude pokračovať v uvádzaní utorkových komorných koncertov pod názvom Koncerty s publikom. Sledovať ich bude možné v priamom prenose na stránke stream.filharmonia.sk aj na Facebooku Slovenskej filharmónie. Sériu júnových koncertov odštartujú Jozef Lupták a Jordana Palovičová.

(reklamný článok, SF)

Slovenská filharmónia uvedie do konca júna štyri Koncerty s publikom, 9., 16., 23. a 30. júna 2020. ,,Venujeme ich a vstupenky prednostne ponúkneme pracovníkom zdravotníckych zariadení v prvej línii, ktorí počas predchádzajúcich mesiacov bojovali proti pandémii a boli tu nepretržite pre nás všetkých. Na koncerty pozývame aj našich stálych návštevníkov, priaznivcov a abonentov. Aj im venujeme vstupenky na štyri júnové koncerty bezplatne. Vybrať si ich môžu v Pokladnici Slovenskej filharmónie, v utorok, stredu alebo vo štvrtok od 13.00 – 17.00 h a hodinu pred koncertom.“ uviedla tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova. Vstupenky sú pripravené v obmedzenom počte, keďže kapacita Koncertnej siene SF je v tomto období obmedzená v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Bratislavská Reduta, foto: Peter Brenkus

,,V sedemsto miestnej Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie privítame na koncertoch trvajúcich cca hodinu povolený obmedzený počet návštevníkov v rúškach, za dodržania všetkých hygienických opatrení a zabezpečíme šachovnicové sedenie v sále.“ dodala Martina Tosltova.

Na úvodnom júnovom Koncerte s publikom sa predstavia dvaja poprední slovenskí interpreti– violončelista Jozef Lupták a klaviristka Jordana Palovičová.

Jozef Lupták je jednou z najvýraznejších osobností na súčasnej slovenskej hudobnej scéne. Za svoju bohatú koncertnú činnosť a za festival Konvergencie, ktorý organizuje a ktorého umeleckým riaditeľom je vyše 20 rokov, získal v roku 2009 Cenu Ministra kultúry SR.

Jordana Palovičová získala mnoho ocenení na domácich i medzinárodných súťažiach. Je prominentnou interpretkou diel Jána Cikkera, za čo jej v roku 2016 bola udelená Cena Jána Cikkera. Ako sólová a komorná hráčka sa predstavila na mnohých festivaloch doma i v zahraničí, ako sólistka účinkovala s poprednými slovenskými a zahraničnými orchestrami. Pôsobí ako docentka na Katedre klávesových nástrojov a cirkevnej hudby HTF VŠMU v Bratislave.

Koncert otvoria diela slovenských skladateľov, v ktorých sa interpreti predstavia sólovo. Jordana Palovičová v Hrách pre Biancu pre klavír a štyri bongá Ilju Zeljenku. Dielo je skomponované pre nevšednú kombináciu nástrojov a na všetky hrá výlučne klaviristka. Jozef Lupták uvedie Passacagliu pre sólové violončelo Vladimíra Godára, v ktorom skladateľ využíva archaické hudobné formy.

Nasledovať budú diela pre violončelo a klavír Fratres estónskeho skladateľa Arvo Pärta, ktorý sa pri jej komponovaní inšpiroval štúdiom gregoriánskeho chorálu, gotickej hudby a renesančnej polyfónie. Po týchto skladbách si milovníci klasickej hudby vypočujú Rozprávku pre violončelo a klavír Leoša Janáčka inšpirovanú Rozprávkou o cárovi Berendejovi Vasilija Žukovského. Na záver programu zaznie Sonáta pre violončelo a klavír č. 3 A dur, op. 69 Ludwiga van Beethovena. Dielo je považované za prvú violončelovú sonátu v dejinách hudby, kde majú oba nástroje rovnakú dôležitosť.

Program júnových koncertov s publikom

utorok 9. jún 2020 o 19.00 h

Jozef Lupták – violončelo, Jordana Palovičová – klavír
Ilja Zeljenka: Hry pre Biancu pre klavír a 4 bongá
Vladimír Godár: Passacaglia pre sólové violončelo
Arvo Pärt: Fratres
Leoš Janáček: Rozprávka pre violončelo a klavír
Ludwig van Beethoven: Sonáta pre violončelo a klavír č. 3 A dur, op. 69

utorok 16. jún 2020 o 19.00 h

Klavírny recitál Mateja Arendárika
Johannes Brahms: Šesť klavírnych skladieb, op. 118
Modest Petrovič Musorgskij: Obrázky z výstavy

utorok 23. jún 2020 o 19.00 h

Jozef Horváth – husle, Boris Bohó – violončelo, Ladislav Fančovič – klavír
Franz Schubert: Koncertný kus / Konzertstück D dur, D. 345
Claude Debussy: Sonáta pre violončelo a klavír d mol
Dmitrij Šostakovič: Klavírne trio č. 1 c mol, op. 8

Matúš Veľas – hoboj, Jozef Eliáš – klarinet, Peter Kajan – fagot, Ladislav Fančovič – klavír
Francis Poulenc: Trio pre hoboj, fagot a klavír
Ľudovít Rajter: Quattro invenzioni per oboe, clarinetto e fagotto
Florent Schmitt: A tour d’anches pre hoboj, klarinet, fagot a klavír, op. 97

utorok 30. jún 2020 o 19.00

Piesňový recitál svetoznámeho slovenského basistu Štefana Kocána s klavírnym sprievodom Mariana Lapšanského

výber piesní Roberta Schumanna a Franza Schuberta

Viac info na www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstova, SF
PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár