Slovenská filharmónia opäť s publikom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V piatok 7. mája 2021 sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie uskutoční symfonický koncert opäť za prítomnosti abonentov a návštevníkov. Koncert sa začne o 19.00 h. a zároveň ho SF v priamom prenose odvysiela aj na webe stream.filharmonia.sk.

(reklamný článok, SF)

Na základe aktuálne zverejnených informácií v kultúrnom semafore a vo Vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR zo dňa 29. apríla 2021 môže Slovenská filharmónia privítať 150 návštevníkov.

Prečítajte si tiež:
Ministerstvo kultúry SR zverejnilo covid semafor pre kultúrne podujatia

,,Na piatkový symfonický koncert prednostne pozývame držiteľov abonentiek cyklov AD, BE, A, B, D, E (štvrtky a piatky). Vzhľadom na obmedzený počet návštevníkov je potrebné vyzdvihnúť si vopred voľnú vstupenku (po predložení abonentky) v Pokladnici SF od utorka 4. mája 2021. Dopredaj vstupeniek pre nových záujemcov bude v piatok (7. 5.) od 13.00 – 18.30 h – platba za vstupenku je možná iba bezhotovostne.“ informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.

Na piatkovom koncerte sa po boku orchestra Slovenská filharmónia predstavia traja mladí sólisti, poslucháči Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Sopranistka Tatiana Hajzušová, klaviristka Tereza Špuláková a violista Martin Ruman. Diela Wolfganga Amadea Mozarta, Piotra Iľjiča Čajkovského, Williama Waltona a Dmitrija Šostakoviča zaznejú v naštudovaní dirigenta Rastislava Štúra.

Koncert otvorí predohra k opere Figarova svadba, KV 492 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorá patrí v koncertnom prevedení k skladateľovým najhrávanejším dielam. Zo záveru tretieho dejstva opery zaznie v interpretácii Tatiany Hajzušovej recitatív a ária E Susanna non vien!, Dove sono. Pokračovať bude listovou scénou Tatiany z 1. dejstva opery Eugen Onegin od P. I. Čajkovského Puskaj pogibnu ja…Ja vam pišu, pred ktorou orchester zahrá Polonézu z jej 3. dejstva.

Tatiana Hajzušová získala niekoľko významných ocenení na renomovaných medzinárodných speváckych súťažiach. V novembri 2020 debutovala v Štátnom divadle Košice v projekte Gustav a Alma Mahler – Manželstvo v piesňach, ktorý bol následne odvysielaný v RTVS. Violista

Martin Ruman sa predstavil ako sólista, komorný hráč alebo sólo violista orchestra Slovenská filharmónia takmer vo všetkých európskych krajinách, ako aj v USA a viacerých ázijských krajinách. V piatkový večer uvedie Koncert pre violu a orchester britského skladateľa Williama Waltona, dielo plné romantických melódií, bohatej harmónie, rytmických pulzácii aj melanchólie.

Na záver je na programe hravý a pôvabný Koncert pre klavír a orchester č. 2 F dur, op. 102 Dmitrija Šostakoviča. Zaznie v interpretácii Terezy Špulákovej, ktorá získala ocenenia na niekoľkých medzinárodných súťažiach, absolvovala majstrovské kurzy u popredných umelcov, ako aj študijné pobyty v Porte a Helsinkách.

Slovenská filharmónia, traja mladí sólisti a dirigent Rastislav Štúr sa tešia na potlesk publika.

Ďalšie koncerty s publikom pokračujú v Slovenskej filharmónii v nedeľu 9. mája koncertom Slovenského komorného orchestra o 16.00 h a vo štvrtok 13. mája symfonickým koncertom Populárneho cyklu o 19.00 h.

Slovenský komorný orchester, foto: Peter Brenkus

PROGRAM nasledujúcich KONCERTOV s publikom:

NEDEĽA 09. 05. 2021, Koncertná sieň SF, 16.00 h
Slovenský komorný orchester
Ewald Danel – umelecký vedúci, husle
W. A. Mozart: Adagio a fúga c mol, KV 546
D. Šostakovič: Komorná symfónia, op. 110a
A. Dvořák: Sláčikové kvarteto F dur „Americké“, op. 96 (verzia pre orchester)

Koncert Slovenského komorného orchestra platí prednostne pre držiteľov abonentiek cyklu SKO. (vyzdvihnutie voľných vstupeniek pre abonentov od utorka 4. 5. do štvrtka 6. 5. 2021)

Dopredaj vstupeniek pre nových záujemcov bude v piatok (7. 5.) od 13.00 – 18.30 h a v nedeľu hodinu pred koncertom – platba za vstupenku je možná iba bezhotovostne.

ŠTVRTOK 13. 05. 2021, Koncertná sieň SF, 19.00 h
Slovenská filharmónia
Adrian Prabava
– dirigent
A. Dvořák: Karneval, koncertná predohra, op. 92
J. Brahms: Variácie na tému Josepha Haydna, op. 56a
M. Bruch: Symfónia č. 3 E dur, op. 51

Symfonický koncert platí prednostne pre držiteľov abonentiek Populárneho cyklu C. (vyzdvihnutie voľných vstupeniek pre abonentov od utorka 4. 5. do utorka 11. 5. 2021)

Dopredaj vstupeniek pre nových záujemcov bude od stredy 12. 5. – platba za vstupenku je možná iba bezhotovostne.

,,Pri prevzatí vstupeniek sme povinní evidovať tel. číslo alebo mailový kontakt návštevníkov.“ uviedla Martina Tolstova.

Viac informácii o nasledujúcich koncertoch a podmienkach návštevy koncertu nájdete na www.filharmonia.sk.

Bratislavská Reduta, foto: Peter Brenkus

Pravidlá podľa kultúrneho semaforu

PRED VSTUPOM NA KONCERT sa každý účastník musí preukázať potvrdením o negatívnom výsledku antigenového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 24 hodín alebo negatívnym výsledkom RT-PCR/LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín.

Výnimka platí po predložení nasledovných potvrdení:

a) osoba bola zaočkovaná druhou dávkou mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 14 dní,
b) osoba bola zaočkovaná prvou dávkou vektorovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 4 týždne,
c) osoba je viac ako 14 dní po 1. dávke očkovania proti ochoreniu COVID-19 (mRNA alebo vektorovou vakcínou), ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID 19,
d) osoba prekonala ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami,

PRI VSTUPE NA KONCERT a počas celej doby trvania podujatia je povinné prekrytie dýchacích ciest. Koncert sa uskutoční za dodržania všetkých hygienických opatrení.

Aktuálne informácie o ďalších koncertoch sú k dispozícii na www.filharmonia.sk a stream.filharmonia.sk.

Informovala: Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

zdroj: SF, PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár