Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

8. januára 2015 redakcia Sezóna 2014/2015

Slovenská filharmónia pod taktovkou Jana Talicha

Jan Talich
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Tento týždeň sa debutovo so Slovenskou filharmóniou predstaví český dirigent Jan Talich. Prasynovec Václava Talicha, ktorý stál pri umeleckom zrode Slovenskej filharmónie a preslávil Českú filharmóniu, uvedie symfonický koncert vo štvrtok 8. januára v bratislavskej Redute.

Jan Talich vyštudoval Pražské konzervatórium a potom absolvoval AMU v triede Václava Snítila. Štipendium na ďalšie štúdium získal najprv v USA u Shmuela Ashkenasiho a potom na anglickej Guildhall School of Music u Yfraha Neamana. V roku 1989 získal 1. cenu na Medzinárodnej husľovej súťaži Václava Humla v Zagrebe, čím odštartoval svoju medzinárodnú sólovú dráhu. Ako sólista i komorní hráč vystúpil Jan Talich s orchestrami po celej Európe i v USA. V roku 1992 založil Talichovu komornú filharmóniu, ktorej je umeleckým riaditeľom. V roku 1997 sa stal huslistom Talichovho kvarteta, ktoré patrí medzi popredné svetové telesá. Jan Talich sa v posledných rokoch stále viac venuje dirigentskej činnosti nielen s TKO, ale je žiadaný ako hosťujúci dirigent mnohých orchestrov v Českej republike i v zahraničí.

Daniela Varínska
Daniela Varínska

Na programe štvrtkového koncertu zaznejú tri diela – predohra k opere Dve vdovy Bedřicha Smetanu, Koncert pre klavír a orchester A dur KV 488 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý zaznie v interpretácii poprednej slovenskej klaviristky Daniely Varínskej a jedna z najobľúbenejších symfónii vôbec – 9. symfónia  Z Nového sveta Antonína Dvořáka. Koncert začne o 19-tej.

www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstová, SF

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...