Slovenská filharmónia pozýva na Mimoriadny koncert k výročiu narodenia Ľudovíta Štúra

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenská filharmónia pozýva na úvodný Mimoriadny koncert 67. koncertnej sezóny, na ktorom zaznie nové dielo Egona Kráka Pútnici. Kompozícia bude uvedená príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra. Večer doplní dielo Mikuláša Moyzesa Ctibor, balada na slová Jána Bottu. Od pondelka 24. augusta je v Pokladnici Slovenskej filharmónie spustený predpredaj vstupeniek ako aj prednostný predaj abonentiek.

Prvým Mimoriadnym koncertom 67. sezóny Slovenskej filharmónie bude Slávnostný koncert k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra, na ktorom zaznie hudobnodramatický projekt slovenského skladateľa a hudobného teoretika Egona Kráka Pútnici.

Skladateľ skomponoval dielo k Roku Ľudovíta Štúra. Skladba je sledom hudobnodramatických obrazov – invokácií, koncipovaných z vybranej štúrovskej literatúry podľa fragmentov poézie Ľudovíta Štúra, Jána Bottu, Janka Kráľa, Sama Chalupku a Andreja Sládkoviča. „Koncepcia nového melodramatického diela Pútnici vznikla kombináciou melodramatických, symfonických a javiskových postupov. Cieľom je predstaviť priam romanticky oratórnu víziu postáv a tvorby vybraných štúrovských literátov a básnikov. V diele je hudba a poézia zrastená s výstupmi recitátorov typom hudobnej logiky v zmysle tradícií európskej hudobnej moderny. Recitátori sú hlavne herci a bola by škoda ponechať ich iba v recitačnej úlohe – deklamujú text uprostred pôvodnej hudobnej fasády, vybudovanej v kontexte dramatických obrazov. Melodráma má 7 častí a je takmer hodinovou kompozíciou spojenia poézie a hudby v novej hudobnej dramatizácii, – nejde o tradičnú podobu scénickej hudby, sprevádzajúcej poetické a herecké výstupy. Podiel hudby v takejto koncepcii nie je možné presnejšie kvantifikovať, lebo je logickou súčasťou textovej predlohy, podobne ako v opere.“, povedal o novom diele skladateľ Egon Krák.

Egon Krák

Egon Krák

bratislavskej Redute zaznie dielo v piatok 11. septembra 2015 v interpretácii Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň), recitátorov – Dušan Jamrich, recitátor I. (Štúr, Kráľ, Sládkovič), Štefan Bučko, recitátor II. (Botto, Chalupka, Sládkovič) pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta SF Rastislava Štúra. Program koncertu doplní dielo Mikuláša Moyzesa Ctibor, balada na slová Jána Bottu. Sólový part zaznie v interpretácii slovenského operného speváka Michala Lehotského. Vstupenky sú v predaji v Pokladnici SF od pondelka 24. augusta.

Dielo Egona Kráka Pútnici zaznie okrem Bratislavy aj v iných slovenských a zahraničných mestách. Pútnici sú spoločný projekt Štátneho komorného orchestra a Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta v Banskej Štiavnici. Všetky nižšie uvedené koncerty (okrem bratislavského) zaznejú v interpretácii Štátneho komorného orchestra Žilina. Svetová premiéra diela sa bude konať vo štvrtok 3. septembra 2015 v Chráme Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Štiavnici a jeho koncertná púť bude pokračovať:

piatok 11.9. 2015 Slovenská filharmónia, Bratislava, (hrá orchester SF)

utorok 6. 10. 2015 Sála UNESCO Paríž, Francúzsko, (hrá ŠKO Žilina)

streda 21. 10. 2015 Dom odborov Strojár Martin, (hrá ŠKO Žilina)

štvrtok 22. 10. 2015 Dom umenia Fatra Žilina, (hrá ŠKO Žilina)

utorok 27. 10. 2015 Rotes Rathaus, Berlín, SRN, (hrá ŠKO Žilina)

Predpredaj vstupeniek a abonentiek na 67. koncertnú sezónu Slovenskej filharmónie

Od pondelka 24. augusta otvorila Slovenská filharmónia opäť po letných koncertných prázdninách svoju Pokladnicu a spustila predpredaj vstupeniek na mimoriadne koncerty v septembri a októbri. Od 5. októbra spustí predaj aj na ostatné koncerty 67. koncertnej sezóny. Otváracie hodiny ostali nezmenené: pondelok 8,00 – 14,00 h, utorok – piatok 13,00 – 19,00 h.

Návštevníci koncertov si môžu v Pokladnici Slovenskej filharmónie zakúpiť celosezónny bulletin na novú 67. koncertnú sezónu v sume 2€. Od 24. – 18. 9. zároveň prebieha prednostný predaj celosezónnych abonentiek pre návštevníkov, ktorí v minulej sezóne boli našimi abonentmi. Pri prednostnom predaji abonentiek musia záujemca o prednostnú abonentku predložiť ABONENTKU zo 66. koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie.

Abonentky SF 2015

V pondelok 21. septembra začne voľný predaj abonentiek pre všetkých záujemcov. Potrvá do 2. októbra 2015. Ponuka je bohatá – pripravené sú symfonické večery, vokálno-inštrumentálne koncerty, komorné koncerty v Malej sále Slovenskej filharmónie, Organové koncerty vo vybrané nedele , koncerty Slovenského komorného orchestra, či obľúbené Rodinné koncerty vo vybrané sobotné popoludnia. Novinkou tejto sezóny je cyklus 5 koncertov v Malej sále SF Klavír a klaviristi.

Zakúpením finančne zvýhodnenej abonentky pre seba či svojich blízkych získate stále miesto v bratislavskej Redute!

viac o koncertoch Slovenskej filharmónie nájdete na www.filharmonia.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: SF

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár