Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

25. novembra 2020 redakcia Sezóna 2020/2021

Slovenská filharmónia pozýva na piatkový koncert pod taktovkou Emmanuela Villauma

Emmanuel Villaume, foto: Marco Borggreve
Veľkosť písma
A
A
A
Na koncertnom pódiu Slovenskej filharmónie sa predstaví jej bývalý šéfdirigent Emmanuel Villaume. Program ponúkne diela Beethovena, Mozarta, Wagnera, Debussyho či Ravela. Koncert s divákmi bude zároveň odvysielaný aj v priamom prenose online.

(reklamný článok, SF)

,,Slovenská filharmónia uvedie piatkový symfonický koncert, 27. novembra 2020, prednostne pre abonentov cyklov AD, BE, A a B. Na základe aktuálne zverejnených informácií vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva vo Vestníku vlády, platnej od pondelka 16. novembra 2020, môžeme obsadiť 50% kapacity sály. Dodržíme sedenie v každom druhom rade.“ uvádza Martina Tolstova zo SF.

Koncert platí pre držiteľov abonentiek aktuálnej koncertnej sezóny, ktorých koncerty sa mali pôvodne konať vo štvrtok 26. a v piatok 27. novembra – cykly AD, BE, A a B. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu sa uskutoční len piatkový termín pre všetkých uvedených abonentov.

Slovenská filharmónia uvedie piatkový koncert pod taktovkou bývalého šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Emmanuela Villauma, ktorý zastával tento post v rokoch 2009 – 2016. V súčasnosti je Emmanuel Villaume hudobným riaditeľom a šéfdirigentom PKF – Prague Philharmonia a hudobným riaditeľom Opery Dallas. Spolupracuje s opernými domami ako Metropolitná opera New York či Royal Opera House Londýn a s umelcami ako Anna Netrebko či Benjamin Bernheim.

Na úvod koncertu zaznie predohra k opere Fidelio Ludwiga van Beethovena, ktorá vznikla ako oslava humanizmu a slobody v roku 1804. Nasledovať bude Symfónia A dur, KV 201 osemnásťročného Wolfganga Amadea Mozarta, ktorá pochádza z roku 1774, keď sa skladateľ dostal do sporu so salzburským arcibiskupom Colloredom. Wagnerova Siegfriedova idyla pre komorný orchester vznikla v roku 1869 ako skladateľov narodeninový darček manželke Cosime a zároveň je táto intímna skladba holdom synovi Siegfriedovi. Nebude chýbať francúzska hudba – Debussyho Svit luny, jedno z najznámejších diel hudobného impresionizmu a suita Moja matka hus, ktorá je jedným z mála diel Mauricea Ravela, napísaných na rozprávkový námet.

Koncerty Slovenskej filharmónie sa budú konať za dodržania aktuálnych hygienických opatrení – povinné nosenie rúšok a bezdotyková dezinfekcia rúk. Zároveň sa realizuje periodická aerosolová priestorová dezinfekcia. Bufet SF počas prestávky nebude k dispozícii.

Koncert sa začne o 19.00 h a Slovenská filharmónia ho odvysiela aj v priamom prenose na stream.filharmonia.sk a facebookovej stránke #SlovakPhil.

Slovenská filharmónia pokračuje koncertom s publikom v nedeľu 29. novembra 2020 o 16.00. V Koncertnej sieni SF zaznie Adventný koncert I v interpretácii Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) a Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň). Sólistami popoludnia budú členovia Slovenského filharmonického zboru – Marianna Gelenekyová (soprán), Ivan Rychlo (tenor), Andrej-Marek Kaňa (bas). Na programe zaznie Omša G dur, D. 167 Franza Schuberta a Biblické piesne, op. 99 Antonín Dvořák. Vstupenky na Adventný koncert sú v predaji v Pokladnici SF.

Informovala: Martina Tolstova, SF

PR článok

www.filharmonia.sk

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...