Slovenská filharmónia predstavila pestrý program koncertnej sezóny 2016/2017

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava Slovenská filharmónia (SF) predstavila pestrý program koncertnej sezóny 2016/2017. V 68. sezóne ponúka abonentom a návštevníkom 14 koncertných cyklov. Slovenskou filharmóniou rezonuje Rok slovenskej hudby, na koncertom pódiu sa predstavia zvučné mená, umelecké telesá SF budú reprezentovať Slovensko v zahraničí, zaznie aj opera, pokračovať budú projekty pre deti a SF ponúkne aj záznamy koncertov. Otváracie koncerty 68. koncertnej sezóny zaznejú 27. a 28. októbra.

Tlačová konferencia sa uskutočnila v novozrekonštruovanom koncertnom priestore SF – v Stĺpovej sieni. Prvé koncerty sa v tomto priestore uskutočnia už počas tohtoročných Bratislavských hudobných slávností.

Stĺpová sieň Slovenskej filharmónie, foto: Ján Lukáš

Stĺpová sieň Slovenskej filharmónie,
foto: Ján Lukáš

Minulú koncertnú sezónu ukončil po siedmich rokoch misiu šéfdirigenta Slovenskej filharmónie francúzsky umelec Emmanuel Villaume (rozhovor s ním sme priniesli TU…), ktorý zastával tento post sedem koncertných sezón. Emmanuel Villaume bude naďalej hosťom našich nadchádzajúcich koncertných sezón. V 68. koncertnej sezóne budeme pôsobiť bez šéfdirigenta, pričom jeho pracovné povinnosti si rozdelia naši stáli hosťujúci dirigenti český dirigent Leoš Svárovský, ktorý je od jari 2014 aj šéfdirigentom Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya a slovenský dirigent Rastislav Štúr, šéfdirigent Opery SND. Od sezóny 2017/2018 nastúpi na post šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Brit James Judd. Informovali sme o tom TU…

James Judd, foto: Harald Hoffmann

James Judd,
foto: Harald Hoffmann

Koncerty všetkých abonentných cyklov sa uskutočnia v priestoroch bratislavskej Reduty, sídla Slovenskej filharmónie – v Koncertnej sieni a Malej sále. Koncerty cyklu Hudba v chrámoch sa budú konať v bratislavských kostoloch: v Novom evanjelickom kostole na Legionárskej ulici,  Kostole sv. Vincenta de Paul BratislavaRužinov a v Katedrále sv. Martina.

Slovenská filharmónia otvorí v októbri 68. koncertnú sezónu 2016/2017 v bratislavskej Redute. Potrvá do 23. júna 2017. Otváracie koncerty Slovenskej filharmónie zaznejú vo štvrtok piatok 27. 28. októbra 19.00 h. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou čínskeho dirigenta Muhaia Tanga, ktorý v rodnom Šanghaji vyštudoval konzervatórium. Skladbu a dirigovanie študoval na mníchovskej Musikhochschule. V roku 1983 po prvýkrát s mimoriadnym úspechom dirigoval orchester Berlínskej filharmónie. Počas ďalších rokov spolupracoval a zastával post šéfdirigenta mnohým svetovým orchestrom. V súčasnosti je umeleckým riaditeľom šanghajskej Concert Hall. Sólistkou úvodných koncertov bude izraelská klarinetistka Sharon Kam, ktorá vo svojom obore patrí k absolútnym hviezdam. Debutovo sa na koncertnom pódiu predstavila ako 16 ročná pod taktovkou svetoznámeho Zubina Mehtu. Na pódiu bratislavskej Reduty sa predstaví v sláčikovej verzii Klarinetového kvinteta B dur, op. 34 Carla Mariu von Webera. Koncert otvorí výber z baletnej suity Šľahačka op. 70 Richarda Straussa a na záver je na programe Symfónia č. 9 e mol Z Nového sveta, op. 95 Antonína Dvořáka. Koncerty začnú o 19.00 h.

Muhai Tang

Muhai Tang

Ešte pred otváracím koncertom pozýva SF už túto  sobotu 22. októbra o 16.00 h. na prvý zo štyroch hudobných popoludní pre najmenších návštevníkov, ktoré sú v 68. koncertnej sezóne pripravené štyri jesenný, zimný, jarný a letný Rodinný koncert. Svetom hudby bude sprevádzať moderátor Martin Vanek. Na programe toho prvého je balet Maurice Ravela Moja matka hus. Pôvodne skladateľ skomponoval rozprávkovú suitu pre štvorručný klavír, ktorý neskôr prepracoval do podoby baletu. S orchestrom Slovenská filharmónia vystúpia na Rodinnom koncerte aj členovia Bábkohereckého súboru Teatro Neline s umeleckou vedúcou Petronelou Dušovou. Koncert zaznie pod taktovkou bulharského dirigenta Konstantina Ilievskeho.

Martn Vanek Hudobná akadémia v Slovenskej filharmónii

Martn Vanek
Hudobná akadémia v Slovenskej filharmónii

SF pozýva aj na ďalší koncert pred oficiálnym otvorením koncertnej sezóny a to na už tradičný šiesty koncert s názvom Bez bariér, ktorý sa uskutoční v nedeľu 23. októbra. Do dramaturgie koncertov ho pravidelne zaradia členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Koná sa pravidelne na jeseň. Návštevníci sa môžu tešiť na populárne ladený program tentokrát zostavený z diel Antonína Dvořáka. Bezbariérový vstup do koncertnej siene je zabezpečený zo služobného vchodu SF – Medená ul. č. 3. Koncert začne o 16-tej v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

68. koncertná sezóna 2015/2016 ponúka abonentom a návštevníkom 14 koncertných cyklov – Symfonicko – vokálny, cyklus A/B; Hudba troch storočí: cyklus D/E; Populárne koncerty, cyklus C; Mimoriadne koncerty, cyklus M; Rodinné koncerty, cyklus R; Hudobná akadémia Slovenskej filharmónie vrátane Filharmonickej škôlky, cyklus HA; Junior koncerty, cyklus J; Organové koncerty, cyklus O, Koncerty Slovenského komorného orchestra, cyklus SKO; Hudba v chrámoch, cyklus S, Hudobná mozaika, cyklus HM; Stará hudba, cyklus SH; Hudba a slovo, cyklus HS nový koncertný cyklus v Malej sále SF Klavír a klaviristi, cyklus K. Podrobné informácie o jednotlivých cykloch prinášame v závere správy.

Marián Lapšanský

Marián Lapšanský

Myslím, že nová sezóna bude rovnako dobrá ako predchádzajúce. Prináša niektoré novinky, napríklad môj obľúbený cyklus Klavír a klaviristi. Jedna veľmi užitočná novinka sú koncerty pre materské školy. Zistili sme, že sa nielen dá, ale že sa musí pracovať už s touto vekovou kategóriou, tie deti reagujú nesmierne pozitívne, sú ohromne komunikatívne a z týchto koncertov máme my sami veľkú radosť. Takže ponuku pre materské školy sme v tejto sezóne podstatne rozšírili. Snažíme sa priniesť do Bratislavy mená, ktoré tu nie sú príliš frekventované, ale v zahraničí zaznamenali obrovské úspechy, ide najmä o dirigentov, ktorí zanechajú silnú stopu a dajú veľmi dôležité impulzy našim súborom,“ povedal pre TASR na stretnutí s médiami generálny riaditeľ SF Marian Lapšanský.

Očakávané udalosti sezóny

Udalosťou 68. koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie bude účinkovanie svetoznámeho maestra Bertranda de Billyho, ktorý bude hosťom filharmonickej sezóny vôbec po prvýkrát. Pod taktovkou Juraja Valčuhu zaznie koncertné uvedenie opery Richarda Straussa Elektra. Dirigent svetového mena James Judd pred svojim nástupom na post šéfdirigenta (koncertná sezóna 2017/2018) uvedie dvojicu zaujímavých koncertov. Na jednej z nich sa predstaví ako sólistka britská nepočujúca perkusionistka Dame Evelyn Glennie. Aj v tejto koncertnej sezóne sa filharmonici predstavia pod taktovkou ženy – mladej kórejskej dirigentky Eun Sun Kim.

Juraj Valčuha, foto: Ján Lukáš

Juraj Valčuha,
foto: Ján Lukáš

Rok slovenskej hudby v Slovenskej filharmónii

Pri príležitosti Roku slovenskej hudby 2016, ale aj v nasledujúcom roku 2017 zaznejú v rámci koncertnej sezóny viaceré diela slovenských autorov, medzi nimi Metamorfózy, päť variácií na vlastné témy Eugena Suchoňa, Musica notturna Ivana Hrušovského či Passacaglia pre sláčikový orchester Dušana Martinčeka.

Eugen Suchoň: Metamorfózy, päť variácií na vlastné témy
Ivan Hrušovský: Musica notturna
František Babušek: Prelúdium
Michal Vilec: Štyri skladby pre sláčikový orchester
Dušan Martinček: Passacaglia pre sláčikový orchester
Ladislav Kupkovič: Symfonietta (premiéra)
Zdenko Mikula: Ave Eva
Ján Zimmer: Magnificat (premiéra)
Ján Zimmer: Concerto grosso, op. 7 pre dva klavíry a sláčikový orchester
Ján Cikker: Vojak a matka (Boj) op. 21 symfonická báseň pre recitátora a veľký orchester; 2. časť trilógie O živote
Jozef Kolkovič: Koncert pre violončelo a orchester Operation Songbird
Jana Kmiťová: Postranné myšlienky (premiéra)
Iris Szeghy: Stabat mater
Peter Breiner: Slovenské tance (výber)
Ľubica Malachovská: Čekovská Theatre Music
Vladimír Godár: Concerto grosso per archi e cembalo
Ladislav Burlas: Planctus
Juraj Jartim: Koledníček op. 14

Slovenská filharmónia, foto: Peter Brenkus

Slovenská filharmónia,
foto: Peter Brenkus

Besedy v Slovenskej filharmónii

Aj v 68. koncertnej sezóne sa budú konať po vybraných siedmich koncertoch besedy  s hosťujúcimi i domácimi dirigentmi, sólistami či skladateľmi. Stretnutia sa budú konať 15 minút po koncerte a budú moderované. (4. 11. 2016, 10. 2., 10. 3., 17. 3., 28.4., 26. 5. a  16. 6. 2017)

Počas koncertnej sezóny sa všetky telesá Slovenskej filharmónie  (SF, SFZSKO) predstavia  na zahraničných koncertných pódiách. Záznamy vybraných koncertov sú zverejnené na domovskej stránke www.filharmonia.sk

video

Hlavné abonentné cykly v Koncertnej sieni SF

Symfonicko-vokálny cyklus A/ B

2 x 11 abonentných  koncertov o 19.00 h vo štvrtok a v piatok v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie

Hudba troch storočí D/ E

2 x 11 abonentných koncertov o 19.00 h vo štvrtok a v piatok v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie (okrem 12. 4. 2017 v stredu)

Populárny cyklus  C

6 abonentných koncertov  o 19.00 h  vo štvrtok v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie

Orchester Slovenská filharmóniaSlovenský filharmonický zbor sa v hlavnom Symfonicko-vokálnom cykle A/B,  cykle Hudba troch storočí D/E  a v Populárnom cykle C predstaví pod taktovkou dvadsiatich  dirigentov.

cyklus A, B

Tento cyklus už tradične prináša zopár významných osobností svetového koncertného umenia. Z hosťujúcich dirigentov vystúpia v bratislavskej Redute napríklad čínsky dirigent Muhai Tang, petrohradský rodák Daniel Raiskin, Darrell Ang zo Singapuru (víťaz súťaže v Besancone 2007), izraelský dirigent Ilan Volkov, šéfdirigent Škótskeho symfonického orchestra BBC, ktorý sa stal najmladším šéfom v histórii anglických orchestrov, pravidelný hosť  SF a wagnerovský špecialista Ralf Weikert, pôvabná kórejská dirigentka Eun Sun Kim, hviezdny Ion Marin a najmä James Judd, designovaný šéf orchestra SF, ktorý sa ešte pred nástupom do svojej zodpovednej funkcie nášmu publiku predstaví v dvoch atraktívnych programoch. Zo sólistov treba spomenúť špičkovú izraelskú klarinetistku Sharon Kam, víťazku varšavskej  Chopinovej klavírnej súťaže Yuliannu Avdeevu, fenomenálneho britského pianistu Paula Lewisa,  britského violončelistu Raphaela Wallfischa a vôbec v histórii prvú sólistku na bicie nástroje, nepočujúcu britskú perkusionistku Dame Evelyn Glennie.

Zo slovenských interpretov to budú poprední huslisti Dalibor Karvay a  Juraj Čižmarovič.

Hudba troch storočí D, E

Na deviatich koncertoch tohto cyklu vystúpi spolu s orchestrom Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň). Účinkovať bude pod taktovkou pravidelného hosťa  sezón Petra Altrichtera, dirigenta arménskeho pôvodu Georga Pehlivaniana, Johna Axelroda, umeleckého a hudobného riaditeľa Real Orquesta Sinfónica de Sevilla (ROSS) a hosťujúceho šéfdirigenta Orchestra Sinfonica di Milano “G. VERDI”, Leoša Svárovského a pravidelného hosťa sezón Slovenskej filharmónie Alexandra Rahbariho. Bonbónikom sezóny bude bezpochyby hosťovanie dirigentskej hviezdy Bertranda de Billyho v Beethovenovej Misse solemnis. Pozornosť si zaslúži aj mladý slovenský dirigentský zázrak Juraj Valčuha, v koncertnom uvedení Straussovej opery Elektra.

Ozdobou cyklu budú  traja husľoví virtuózi svetovej úrovne: Ilya Gringolts, víťaz Paganiniho súťaže v roku 1998 a následne poslucháč Itzaka Perlmana na prestížnej Julliard School, husľový virtuóz Ivan Ženatý, od roku 2012  profesor na prestížnej Cleveland Institute of Music a Daishin Kashimoto, koncertný majster Berlínskych filharmonikov. Bývalý šéf Slovenskej filharmónie Emmanuel Villaume  sa na záver sezóny vracia za dirigentský pult svojho orchestra s Mahlerovou Treťou symfóniou. Cyklus otvoria koncerty s ruskou dirigentskou legendou Vladimirom Fedosejevom. Vo vokálno-inštrumentálnych dielach  budú účinkovať poprední domáci a zahraniční operní speváci, ktorí  vystúpia so Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom –  Otokar Klein, Zsolt Haja, Martina Masaryková, Petra Noskaiová, Jozef Gráf, Tomáš Šelc, Maida Hundeling, Mária Porubčinová, Denisa Hamarová, Jan Vacík, Peter Mikuláš, Emma Pearson, Hermine Haselböck, Pavol Bršlík, Eva Hornyáková , Monika Fabiánová, Peter Berger a Jennifer Johnston.

Slovenský filharmonický zbor, zbormajster Jozef Chabroň

Slovenský filharmonický zbor,
zbormajster Jozef Chabroň

Populárny cyklus C

Diela, ktoré zaznejú v tomto cykle, sú ozdobou symfonického repertoáru mnohých svetových orchestrov. Ťažisko tvoria známe symfonické básne Antonína Dvořáka, suita z baletu Spiaca krásavica P. I. Čajkovského, magická baletná suita Daphnis a Chloé Maurica Ravela či klavírne koncerty W. A. Mozarta, F. Chopina a F. Liszta. Nebude chýbať ani obľúbený koncert filmovej hudby už tradične pod taktovkou Rastislava Štúra.

Dramaturgické zaujímavosti

Dramaturgia reflektuje na životné jubileá slovenských a svetových hudobných skladateľov: k nedožitým 110. narodeninám Dmitrija Šostakoviča zaznie na prvých novembrových koncertoch skladateľova Symfónia č. 15 A dur  op. 141. V premiére bude uvedené dielo Magnificat slovenského skladateľa Jána Zimmera, ktorého nedožité 90. narodeniny si pripomíname. V tomto roku uplynulo 135 rokov od narodenia Bélu Bartóka, na čo reflektuje  dielo Cantata profana, ktorá zaznie v Slovenskej filharmónii po 35 rokoch. Na pódiu SF po prvýkrát zaznie  koncertné uvedenie opery Elektra Richarda Straussa. Po 24 rokoch zaznie na koncertoch SF dielo sedemdesiatročného amerického minimalistu Johna Adamsa Harmónium, ktoré vôbec ako jeho prvú skladbu v bratislavskej Redute uviedol v roku 1993 americký dirigent Seán  Deibler. Dramaturgickou zaujímavosťou bude aj zaradenie Koncertu pre harfu a orchester e mol op. 182 nemeckého skladateľa Carla Reineckeho. Debutovo zaznie v rámci sezón Slovenskej filharmónie skladba Conjuror Concerto pre perkusie popredného súčasného newyorského skladateľa Johna Corigliana, nositeľa Pulitzerovej ceny. Uvedením Mahlerovej symfónie č. 3 d mol pokračuje Emmanuel Villaume v uvádzaní symfónii Gustava Mahlera.

Mimoriadne koncerty

12 koncertov v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie a Malej sále Slovenskej filharmónie.

23. 10. 2016 Koncert bez bariér
09. 11. 2016 Koncert v rámci festivalu Epoché / Nová slovenská hudba 2016
10. 11. 2016 Koncert v rámci festivalu Epoché / Nová slovenská hudba 2016
20., 21., 22. 12. 2016 Vianočné koncerty
31. 12. 2016 Silvestrovský koncert
01. 01. 2017 Novoročný koncert
17. 02. 2017 Iris Szeghy Stabat mater
21., 22. 4. 2017 Filmová hudba
23. 06. 04. 2017 SF, Peter Breiner dirigent, Pavel Gililov klavír

Koncerty pre mladých

Po minuloročnom pilotnom koncerte pre škôlkarov rozšírila  Slovenská filharmónia ponuku detských podujatí o Hudobnú akadémiu pre Materské školy. Pre túto sezónu sú pripravené 2 programy pre najmenších, ktoré sa budú konať v štyroch frekvenciách v Malej sále SF. Bratislavskú Redutu navštívi v decembri a marci 280 škôlkarov. Hudobnú akadémiu pre materské školy pripravia v spolupráci so SF Poslucháči Katedry Hudobnej výchovy Pedagogickej fakulty UK v Bratislave. Ide o organizované koncerty v doobedňajších hodinách.

Pre najmenších návštevníkov sú v štyri vybrané sobotné popoludnia  pripravené  Rodinné koncerty /cyklus R/.

Pre žiakov základných škôl pokračujeme aj v tejto koncertnej sezóne s obľúbeným cyklom štyroch výchovných koncertov Hudobná akadémia Slovenskej filharmónie /cyklus HA/ v dvoch frekvenciách, vždy v piatok o 9.30 a 11.30 h v  Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Ide o organizované koncerty.

Koncerty cyklu RHASF pre mladých návštevníkov moderuje dlhoročný spolupracovník mládežníckych projektov SF Martin Vanek.

Pre mládež je pripravených   6 Junior koncertov /cyklus J/ vo   vybrané stredy o 18.00 h (2. 11. o 18.30 h) v  Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie a Malej sále SF.

Mladej generácii – žiakom, žiakom 2. stupňa základných škôl, ale aj študentom stredných a vysokých škôl je určený cyklus Junior. Koncerty usporadúvané v rámci tohto cyklu sa riadia svojim mottom „mladí mladým“ –  mladí ľudia nesedia len v hľadisku, mladí ľudia účinkujú aj na pódiu. Táto skutočnosť je možná predovšetkým vďaka trvalej spolupráci Slovenskej filharmónie so študentmi Bratislavského konzervatória a Hudobno-tanečnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Študenti týchto škôl si spolu so svojimi umeleckými vedúcimi pravidelne pripravujú program vlastných koncertov, ktoré s pozitívnou odozvou prezentujú na pódiu Slovenskej filharmónie. Ako hosť sa v cykle Junior 2.  novembra 2016 predstaví vynikajúci mládežnícky orchester Philharmonie der Animato Stiftung.

Organové koncerty

4 abonentné koncerty v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vždy v nedeľu o 16.00 h

Aj v tejto koncertnej sezóne pokračuje séria organových recitálov vo vybrané nedeľné popoludnia, v rámci ktorých sa na štyroch  koncertoch predstavia poprední domáci a zahraniční  interpreti – Rakúšan Florian Pagitsch – profesor organovej hry na Hoschule für Musik und darstellende Musik vo Viedni, Talian Roberto Marini – titulárny organista katedrály Teramo, Thomas Ospital – titulárny organista Radio de France a nositeľ 2. ceny na svetovej organovej súťaži v Chartre 2014, Zuzana  Ferjenčíková – žijúca vo Fribourgu a Monika Melcová – pôsobiaca v Španielsku. Jubileum Maxa Regera, posledného z nemeckých posledných velikánov priblíži recitál R. Mariniho. Mimoriadne náročnú transkripciu Obrázkov z výstavy Jeana Guillou predvedie jeho bývalá žiačka Zuzana Ferjenčíková. Cyklus uzavrie atraktívny organový duel dvoch organistov – T. Ospitala a M. Melcovej v programe z tvorby francúzskych a ruských skladateľov.

Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia

Komorné  cykly Slovenskej filharmónie

Cyklus Slovenského komorného orchestra

7 abonentných koncertov v nedeľu o 16.00 h v  Malej sále Slovenskej filharmónie (okrem 22. 1. 2017 v Koncertnej sieni SF)

Hudba v chrámoch

5  koncertov v nedeľu v bratislavských kostoloch

Nový evanjelický kostol na Legionárskej ulici,  Kostol sv. Vincenta de Paul Bratislava – Ružinov a v Katedrála sv. Martina o 15.00, 16.00 a 18.00 h

Hudobná mozaika

5 abonentných koncertov,  vždy v utorok o 19.00 h,   v Malej sále SF

Stará hudba

3 abonentné koncerty, vždy v utorok o 19.00 h, v  Malej sále Slovenskej filharmónie

(okrem 10. 04. 2017, pondelok )

Hudba a slovo

3 koncerty, vždy v utorok o 19.00 h, v  Malej sále Slovenskej filharmónie

Klavír a klaviristi

6 abonentných koncertov, vždy v utorok o 19.00 h, v Malej sále Slovenskej filharmónie

Dramaturgické zaujímavosti  cyklu SKO

Náš legendárny súbor pokračuje v dlhoročnej tradícii komorných koncertov, ktoré publiku ponúka zhruba raz mesačne. Repertoár siedmich koncertov zahrnuje najmä diela 19. a 20. storočia (Johannes Brahms, Antonín Dvořák, Robert Fuchs, Ermanno Wolf-Ferrari, Ottorino Respighi, Josef Suk, Vladimír Godár, Ladislav Burlas, a i.), pričom ako sólisti sa predstavia najmä prví hráči orchestra SF ale aj mladý španielsky klarinetista Pablo Barragan, víťaz Prix Credit Suisse Jeunes Solistes 2013. Raritou bude uvedenie Kvinteta C dur, G 453 pre gitaru a sláčikový súbor, kde sólový part prednesie známa slovenská gitaristka Miriam Rodriguez-Brüllová. Súčasťou cyklu je aj koncert Hommâge à Bohdan Warchal,  spomienkový koncert  na  zakladateľa komorného orchestra  Prof. Bohdana Warchala, ktorý sa bude konať v nedeľu 22. januára 2017 v Koncertnej sieni SF.

Sólisti:

Husle: Ewald Danel
Violončelo: Andrej Gál
Flauta: Cyril Šikula, Ján Samec
Hoboj: Igor Fábera
Klarinet: Pablo Barragen, Jozef Eliáš
Gitara: Miriam Rodriquez-Brullová

Hudobná mozaika

5 abonentných komorných koncertov, vždy v utorok o 19.00 h v Malej sále Slovenskej filharmónie.

Na koncertoch sa predstavia komorné telesá rôzneho obsadenia.  Súčasťou Hudobnej mozaiky sú  sólové recitály, komorné duá, triá,  koncerty sláčikových kvartet a koncerty v spolupráci s letnou akadémiou International Holland Music Sessions.

Sólisti:

Klavír: Alexander Beyer, Mane Davtyan, Phillippo Gamba, Marian Lapšanský, Sophiko Simsive
Husle: Evgeny Sviridov, Domenicao Nordio, Anna Dmitrieva, Amarins Wiedrsma
Violončelo: Michaela Fukačová, Yaroslav Georgiev

Stará hudba

3 abonentné komorné koncerty vždy v utorok o 19.00 v Malej sále SF (okrem 10. 4. 2017, pondelok)

V rámci  cyklu Stará hudba sa uskutočnia koncerty slovenských  súborov pre starú hudbu – Solamente naturali  (um. vedúci Miloš Valent)a Musica aeterna (um. vedúci Peter Zajíček).

Hudba a slovo

3  komorné koncerty vždy v utorok o 19.00 h v Malej sále Slovenskej filharmónie

V rámci koncertného cyklu odznejú tri komorné koncerty s účasťou popredných bratislavských hercov. Robert Roth ponúkne čítanie z pamätí A. Schnittkeho. Richard Stanke bude komentovať Stravinského Svätenie jari v podaní manželov Škutovcov a Boris Farkaš prečíta ukážky z próz Pavla Vilikovského, ktoré kongeniálne súzvučia s hudbou Johannesa Brahmsa.

Sólisti:

Klavír   Nora Skuta, Miki Skuta

Moyzesovo kvarteto

Muchovo kvarteto

Hovorené slovo  Robert Roth, Richard Stanke, Boris Farkaš

Klavír a klaviristi

6 abonentných koncertov vždy v  utorok o 19.00 h  v Malej sále SF

68. koncertnej sezóne pokračuje  v Malej sále cyklus  Klavír a klaviristi. Tri zo šiestich  recitálov zaznejú v interpretácii umelcov, ktorí sa predstavia v sezóne zároveň po boku orchestra Slovenská filharmónia – víťazka varšavskej súťaže F. Chopina Yulianna Avdeeva, britská pianistická legenda Paul Lewis, japonský virtuóz Akira Wakabayashi. Koncerty budú pokračovať dvoma samostatnými recitálmi – Eugena Indjica a rakúskeho klavírneho virtuóza Tilla Fellnera. Na úvodnom koncerte sa predstavia víťazi súťaže Forum per tasti – Nejc Kamplet a Levon Avagyan.

Vstupenky

V pondelok 10 10. 2016 začal predaj vstupeniek na jednotlivé koncerty v sezóne 2016/2017 a voľný výber koncertov. Celosezónny bulletin na 68. koncertnú sezónu SF je v predaji v Pokladnici SF. Pokladnica Slovenskej filharmónie, Reduta, Nám. Eugena Suchoňa 1, Bratislava, otvorená Po: 9 – 14.00, Ut – Pia: 13.00 – 19.00. rezervácie 02/20475233, e mail: vstupenky@filharmonia.sk Vstupenky je možné zakúpiť si aj ONLINE na webovej stránke www.filharmonia.sk – cez systém NÁVŠTEVNÍK.sk a využívať pohodlný online predaj počas celej koncertnej sezóny.

www.filharmonia.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: SF

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár