Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

12. júna 2022 redakcia Sezóna 2021/2022

Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom uzavrú 73. sezónu

Daniel Raiskin, foto: Peter Brenkus
Veľkosť písma
A
A
A
Záverečné koncerty 73. sezóny Slovenskej filharmónie sa uskutočnia vo štvrtok a piatok 16. a 17. júna 2022. Sólistom večerov bude nemecký violončelista Alban Gerhardt. Na programe zaznejú diela Jána Levoslava Bellu, Edwarda Elgara a Gustava Holsta. Slovenská filharmónia uvedie program so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Koncerty sa začnú o 19.00.

(PR článok, SF)

Na úvod programu zaznie posledné orchestrálne dielo Jána Levoslava Bellu Sedmohradsko, požehnaná krajina, ktoré skladateľ skomponoval ako šesťdesiatročný. Je to ďalšie z diel predstaviteľa slovenskej národnej hudby 19. storočia, ktoré zaznie v bratislavskej Redute v naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina.

Anglická hudba 19. storočia je charakteristická pestrou tvorbou Edwarda Elgara a jeho súpútnika Gustava Holsta. V interpretácii Albana Gerhardta, jedného z najuznávanejších violončelistov súčasnosti zaznie v Slovenskej filharmónii Koncert pre violončelo a orchester e mol, op. 85 Edwarda Elgara, ktorý patrí k jeho najslávnejším opusom. Meditatívny koncert anglického skladateľa bol dlhý čas v úzadí jeho tvorby. Popularitu mu priniesla interpretácia Jacqueline du Pré v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Alban Gerhardt spolupracuje s najlepšími svetovými orchestrami ako Berlínski filharmonici, Royal Concertgebouw Amsterdam a Chicago Symphony Orchestra.

Na záver programu 73. sezóny Slovenská filharmónia pozýva na výlet do kozmu. Znieť budú populárne Holstove Planéty, symfonická suita pre orchester a ženský zbor, op. 32. Dielo so siedmimi časťami, hudobnú podobu siedmich planét okrem Zeme a Pluta, začal Gustav Holst komponovať v roku 1914. Prvou ukončenou časťou bol Mars, nasledovali Venuša a Jupiter. Saturn, Urán a Neptún vznikli v roku 1915 a Merkúr bol skompletizovaný v roku 1916. Skladateľ popisuje jednotlivé planéty slnečnej sústavy tak, aby hudba čo najviac priblížila ich astrologickú charakteristiku. Planéty boli uvedené v premiére v roku 1920. Skladateľa preslávili a inšpirovali mnohých ďalších tvorcov filmovej hudby.

Daniel Raiskin, Slovenská filharmónia, foto: Peter Brenkus

Slovenská filharmónia podporuje zbierku Slovenského Červeného kríža na humanitárnu pomoc obyvateľom Ukrajiny. Prispieť môžete na číslo účtu: SK65 0200 0000 0000 0066 5555, variabilný symbol: 2402, prosíme, do poznámky uviesť: SF

,,Milí abonenti a návštevníci koncertov Slovenskej filharmónie, ďakujeme za vašu priazeň v 73. koncertnej sezóne 2021/2022. Tešíme sa na vás v nadchádzajúcej 74. sezóne, v ktorej vám opäť ponúkneme celé spektrum hudobných podujatí a stretnutí s našimi telesami a domácimi a zahraničnými hosťujúcimi umelcami.

Informovala: Martina Tolstova, SF | www.filharmonia.sk

Text PR článku: SF

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)