Slovenská filharmónia v júni s návštevníkmi aj online

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Slovenská filharmónia uvedie v júni 10 koncertov, na ktoré pozýva svojich abonentov a návštevníkov. Pripravené sú komorné a symfonické koncerty. 72. koncertnú sezónu Slovenská filharmónia uzavrie troma koncertmi Filmovej hudby pod taktovkou Rastislava Štúra.

(reklamný článok, SF)

,,Vstupenky na všetky pripravené koncerty sú v predaji. Držiteľov abonentiek na jednotlivé koncertné cykly žiadame, aby si vzhľadom na obmedzenú kapacitu sály vopred vyzdvihli voľnú vstupenku v Pokladnici SF (po predložení abonentky).“ informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.

Eva Varhaníková: zdroj: SF

V utorok 1. júna sa uskutoční v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie klavírny recitál Evy Varhaníkovej. V jej interpretácii zaznejú diela Dmitrija Šostakoviča, Jána Cikkera, Franza Liszta a Fryderyka Chopina. Koncert sa začne o 19.00 a platí aj pre držiteľov abonentiek na cyklus Klavír a klaviristi / K.

Vo štvrtok 3. júna sa Slovenská filharmónia predstaví pod taktovkou pravidelného hosťa koncertných sezón Leoša Svárovského. Sólistami večera budú dvaja mladí, mimoriadne talentovaní slovenskí interpreti – Stanislav Masaryk, ktorý od tejto sezóny zastáva post 1. trubkára Českej filharmónie a jeden z najvšestrannejších slovenských interpretov, klavirista Ladislav Fančovič. Spoločne uvedú Koncert pre klavír, trúbku a sláčikový orchester č. 1 c mol op. 35 Dmitrija Šostakoviča. Program doplní Sinfonietta La Jolla, H. 328 Bohuslava Martinů a Haydnova Symfónia č. 103 Es dur s Vírením tympanov, Hob.I:103. Koncert sa začne o 19.00 h a platí aj pre držiteľov abonentiek Populárneho cyklu / C.

Stanislav Masaryk, Ladislav Fančovič, Leoš Svárovský, zdroj: SF

V nedeľu 6. júna sa uskutočnia dva koncerty.

Program organového recitálu poprednej slovenskej organistky Bernadetty Šuňavskej, pôsobiacej a žijúcej v zahraničí, zaznie na kráľovskom nástroji v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, ktorý patrí k najväčším píšťalovým organom na Slovensku. Koncert sa uskutoční o 16.00 h a platí aj pre držiteľov abonentiek Organového cyklu / O.

V Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa (Jezuiti) v Bratislave sa o 15.00 h uskutoční koncert cyklu Hudba v chrámoch. Členovia Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) a Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň) spoločne uvedú v premiére skladbu Ľuboša Bernátha Ambona, inšpirovanú motívmi rokokovej kazateľnice Ľudovíta Godeho nachádzajúcej sa v Jezuitskom kostole.

Slovenský komorný orchester (um. vedúci Ewald Danel), zdroj: SF

Na koncerte tiež zaznie Omša C dur Korunovačná, KV 317 Wolfganga Amadea Mozarta. Sólistami budú členovia Slovenského filharmonického zboru – sopranistka Marianna Gelenekyová, altistka Helena Škripecká Oborníková, tenorista Matúš Šimko a basista Martin Mikuš. Korunovačnú omšu skomponoval Mozart v roku 1779, po návrate z turné v Paríži a Mannheime, keď zastával post organistu v Salzburskej katedrále.

piatok 11. júna je na programe symfonický koncert pod taktovkou Jamesa Judda, bývalého šéfdirigenta Slovenskej filharmónie (2017 – 2020). Sólistom večera bude opäť po troch rokoch mladý britský klavirista Benjamin Grosvenor, ktorý študoval na Royal Academy of Music v Londýne, kde získal vyznamenanie (Queen’s Commendation for Excellence). Dnes koncertuje po celom svete. V jeho interpretácii tentokrát zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 3 c mol, op. 37 Ludwiga van Beethovena. V premiére ho uviedol skladateľ v roku 1803 vo Viedni. Skomponoval ho pred svojou druhou symfóniou a oratóriom Kristus na hore Olivovej.

James Judd, Slovenská filharmónia, 2019, foto: Ján Lukáš

Na úvod koncertu zaznie v naštudovaní Jamesa Judda skladba estónskeho skladateľa Arva Pärta. Kánon Cantus in memoriam Benjamin Britten vznikol v roku 1977. Meditáciu o smrti Pärt skomponoval na pamiatku jeho obľúbeného skladateľa Benjamina Brittena. Na záver programu zaznie Symfónia č. 4 a mol op. 63 fínskeho skladateľa Jeana Sibelia. Koncert sa uskutoční o 19.00 h a platí pre držiteľov abonentiek Hudba troch storočí a Symfonicko-vokálneho cyklu AD, BE, D a E.

utorok 15. júna SF pozýva do Malej sály Slovenskej filharmónie priaznivcov starej hudby. Koncert Hudba z Drážďan zaznie v interpretácii súboru Musica Aeterna (um. vedúci Peter Zajíček). Koncert je súčasťou festivalu Dni starej hudby 2021 v spolupráci s Hudobným centrom. Koncert sa začne o 19.00 h a platí aj pre držiteľov abonentiek cyklu Stará hudba / SH.

piatok 18. júna Slovenská filharmónia vystúpi so svojim šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Bude to jeho záverečný koncert s orchestrom v 72. sezóne. Šéfdirigent Daniel Raiskin zaradil na úvod koncertu predohru k opere Kováč Wieland Jána Levoslava Bellu, predstaviteľa slovenskej národnej hudby 19. storočia. Počas sezóny s orchestrom uviedol viacero Bellových diel – Koncertná skladba v uhorskom štýle, Fantáziu na motívy Rákociho pochodu. Všetky sú súčasťou pripravovaného nového propagačného CD mapujúce Bellovu symfonickú a symfonicko-vokálnu tvorbu. Patria do edície diel, ktorého kompletné vydanie pripravuje v tomto období Hudobné centrum.

Daniel Raiskin, Slovenská filharmónia, 2021, foto: Alexander Trizuljak/SF

Program bude pokračovať Koncertom pre husle a orchester č. 1 Seascapes Alexeya Shora, rodáka z Kyjeva žijúceho v USA, ktorého kompozície, napriek jeho mladému veku znejú na prestížnych svetových koncertných pódiách. Husľový koncert zaznie v interpretácii ruského virtuóza Sergeia Dogadina, víťaza prestížnych husľových medzinárodných súťaží – P. I. Čajkovského v Moskve (2011, 2019), Josepha Joachima v Hannoveri (2015) a ďalších.

Prečítajte si tiež:
Daniel Raiskin: Nikdy nezistíte, aká vlastne hudba je, ak ju neuvediete v najlepšej možnej kvalite

Na záver programu zaznie populárna Čajkovského Symfónia č. 5 e mol, op. 64 v autentickom naštudovaní Daniela Raiskina, rodáka z Petrohradu. Koncert sa uskutoční o 19.00 h a platí pre držiteľov abonentiek Hudba troch storočí a Symfonicko-vokálneho cyklu AD, BE, A a B.

72. koncertnú sezónu uzavrú dlhoočakávané Slávne melódie z oscarových filmov. Filmovú hudbu uvedie Slovenská filharmónia pod taktovkou Rastislava Štúra. Koncerty sa uskutočnia vo štvrtok 24., v piatok 25. a v sobotu 26. júna o 19.00 h.

Všetky koncerty SF odvysiela v priamom prenose na stream.filharmonia.sk.

Viac informácií na www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstova, SF

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár