Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

5. mája 2022 redakcia Sezóna 2021/2022

Slovenská filharmónia venuje pondelkový koncert 77. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny a obetiam vojnového konfliktu na Ukrajine

Slovenský komorný orchester, foto: Peter Brenkus / SF
Veľkosť písma
A
A
A
V pondelok 9. mája 2022 sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave uskutoční 6. abonentný koncert Slovenského komorného orchestra. Pôvodne plánovaný termín koncertu sa z nedele 8. mája z prevádzkových dôvodov presúva na pondelok 9. mája. S členmi komorného orchestra vystúpi  slovenský herec a recitátor Štefan Bučko, ktorý program večera doplní výberom  z Hviezdoslavových Krvavých sonetov. Na programe zaznejú diela  Josefa Suka, Dmitrija Šostakoviča, Romana Bergera a Valentina Silvestrova. Koncert sa začne o 19.00. Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády SR Eduard Heger.

(PR článok, SF)

„Je to silný protivojnový program, ale veríme že s optimistickým vyznením mierového, krásneho posolstva, ktoré vám venujeme v Slovenskej filharmónii,“ hovorí Marián Turner, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.

Na úvod večera zaznie Meditácia na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a českého skladateľa Josefa Suka, ktorá je súčasťou voľného triptychu venovaného reflexii 1. svetovej vojny. Program bude pokračovať Komornou symfóniou, op. 110a Dmitrija Šostakoviča, ktorú skladateľ venoval obetiam vojny a fašizmu. Nasledovať bude Post scriptum Romana Bergera,dielo inšpirované nápisom na stene vo varšavskom gete: ,,Verím v slnko, aj keď nesvieti. Verím v lásku, aj keď ju necítim. Verím v Boha, aj keď mlčí.“

Na záver koncertu zaznie Modlitba za Ukrajinu Valentina Silvestrova z roku 2014 pre miešaný zbor. Jej slová sú aj v týchto dňoch aktuálne: „Pane, ochraňuj Ukrajinu. Daj nám silu, vieru a nádej.“ Na koncerte zaznie jej úprava pre komorný orchester. Dramaturgiu koncertu umocní výber Hviezdoslavových Krvavých sonetov

Štefan Bučko, zdroj foto: SF

„Hviezdoslav si pre svoj spontánny protivojnový výkrik zvolil sonetovú formu, ktorá je určená na spievanie o láske, ale v tomto prípade sa ukázalo, že má nesmiernu výrazovú silu aj keď hovorí o utrpení, skaze a stáva sa prorockou obžalobou každého, kto si chce podmaniť iné národy ničivou silou. Vo svojom plamennom sonetovom prejave Hviezdoslav nenachádza jediný dôvod, ktorý by mohol byť ospravedlnením na vyvolanie vojny a obžalúva tých, ktorí zneužívajú kresťanstvo: „Ó ľudstvo, ľudstvo! Tak si vzdialené / nebolo nikdy od príkazu Krista: / Blížneho miluj ako seba, sčista / a bez výhrady splna, iskrenne. (sonet 8). Dnes nie je dôvod na radosť, aj bezmála 108 rokov po svojom vzniku majú Krvavé sonety stále až mrazivo aktuálnu hodnotu,“ dodáva Štefan Bučko.

Vstupenky si kúpite v Pokladnici SF, online na navstevnik.sk.

Informovala: Martina Tolstova, SF | www.filharmonia.sk

Text PR článku: SF

videopozvánka

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024