Slovenská premiéra v podaní Hilaris Chamber Orchestra v bratislavskej Redute a krst debutového CD

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Po divácky úspešných projektoch Pocta Vivaldimu, Vianočné koncerty a Trojkráľové koncerty sa Hilaris Chamber Orchestra opäť predstaví bratislavskému publiku 10. apríla 2019 o 18:00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v rámci cyklu Slovenskej filharmónie s dielami od F. Mendelssohna-Bartholdyho, W. A. Mozarta a D. D. Šostakoviča. Hilaris Chamber Orchestra pôsobí na hudobnej scéne už piaty rok a v máji oslávia toto polokrúhle výročie svojho vzniku koncertom spojeným s prezentáciou debutového CD.

(reklamný článok Hilaris Chamber Orchestra)

Slovenská premiéra Šostakoviča

Na Slovensku zaznie prvýkrát verzia Šostakovičovho 2. sláčikového kvarteta A dur op. 68 v úprave pre komorný orchester. V Mozartovej Koncertantnej symfónii Es dur KV 364 budú sólistami zakladajúci členovia Hilaris Chamber Orchestra huslista Alan Vizváry a violista Ľudovít Kara.

Alan Vizváry,
foto: Hilaris Chamber Orchestra

Už ako jedenásťročný tínedžer sa Felix Mendelssohn Bartholdy s chuťou „zahryzol“ do orchestrálnej hudby. Podľa vzoru svojich slávnych predchodcov vychrlil zo seba na tucet brilantných symfónií pre sláčiky; trinásta z nich ostala len v podobe jednočasťového torza. Mendelssohn bol zázračným dieťaťom; ešte pred ním sa do tejto prestížnej kategórie tvorcov zaradil Wolfgang Amadeus Mozart. Jeden z najuniverzálnejších skladateľov v dejinách hudby zasiahol azda do každého jestvujúceho žánru – vrátane koncertantnej symfónie. Tá, ktorú venoval dvojici sláčikových nástrojov, okrem iného umne využíva stratégiu skordartúry – teda prelaďovania nástroja. Expresívne sláčikové kvartetá Dmitrija Šostakoviča sa vinú celou aktívnou kariérou tohto skladateľa. Do štyroch partov dokázal slávny symfonik zakódovať neuveriteľný zvukový potenciál. Aj preto sa mnohé z kvartet stali centrom pozornosti upravovateľov a existujú aj v podobe pre sláčikový orchester. Druhý opus tohto druhu vznikol v čase, kedy už mal Šostakovič na konte osem výrazných symfónií.

Vstupenky v hodnote 6 a 8 € sú k dispozícii v predpredaji sieti www.navstevnik.sk, www.ticketportal.sk, alebo v pokladni Slovenskej filharmónie. Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

CD Hilaris Chamber Orchestra

Ďalším zaujímavým projektom Hilaris Chamber Orchestra v tejto sezóne je koncert venovaný 5. výročiu jeho založenia. Bude to oslava výročia vzniku telesa a zároveň poďakovanie všetkým verným divákom. Koncert sa uskutoční v nedeľu 26. mája 2019 o 18:00 v Moyzesovej sieni v Bratislave. Účinkovať bude Hilaris Chamber Orchestra pod vedením lídra Alana Vizváryho. ,,Táto ,,hudobná oslava“ bude pre orchester Hilaris výnimočná, pretože aj napriek neľahkej situácii funguje už päť rokov bez akejkoľvek pravidelnej záštity a stálych sponzorov a pripomenieme si ňou aj jubileum slovenského huslistu, umeleckého vedúceho a zakladateľa HCO – Alana Vizváryho, ktorý sa v roku 2019 dožíva 50. narodenín. Pri zrode orchestra si zakladajúci členovia stanovili pevnú víziu, ktorou je uvádzať to najlepšie z vážnej hudby, tvoriť a interpretovať hudobné diela tak, ako to autor chcel, a dať ľuďom na koncertoch nevšedný zážitok. Krásna hudba, ktorá zaznievala počas päťročnej existencie na všetkých koncertoch HCO, je najmä výsledkom dlhoročnej snahy o túto víziu.“ uvádza Anežka Kara, manažérka Hilaris Chamber Orchestra.

Nahrávanie debutového CD Hilaris Chamber Orchestra,
zdroj: HCO

Na koncerte k 5. výročiu zaznejú virtuózne a príťažlivé diela P. I. Čajkovského, B. Bartóka, P. Warlocka a slovenského skladateľa L. Kupkoviča. Na záver slávnostného koncertu sa bude konať krst debutového CD Hilaris Chamber Orchestra s ruskou hudbou (Čajkovskij – Šostakovič), ktorého vznik sčasti financovali Fond na podporu umenia a Hudobný fond v Bratislave. Profilové CD vychádza v úspešnom slovenskom vydavateľstve Real Music House a krstným otcom bude slovenský muzikológ, hudobný dramaturg a producent Ivan Marton.

Vstupenky v hodnote 15 € budú čoskoro dostupné v predpredaji siete Ticketportal. Na mieste budú vstupenky v hodnote 20 €.

Zakladateľom a lídrom Hilaris Chamber Orchestra je slovenský huslista Alan Vizváry. Súbor pravidelne hosťuje v sezóne Slovenskej filharmónie. Na slovenskom festivale Viva musica sprevádzal medzinárodne etablovanú sopranistku Simonu Houda Šaturovú na projekte DECADE. Hilaris Chamber Orchestra účinkoval viackrát na festivaloch komornej hudby v Rakúsku a Nemecku. Členovia orchestra pravidelne organizujú v Moyzesovej sieni v Bratislave svoj obľúbený cyklus ,,Serenády pre radosť“. Hilaris Chamber Orchestra úspešne reprezentoval Slovensko na prestížnom festivale Murten Classics 2017 a 2018 vo Švajčiarsku. V novembri 2017 sprevádzal HCO popredného českého basbarytonistu Adama Plachetku na koncerte Mozart Gala v rámci cyklu Svetové operné hviezdy. V apríli 2018 zorganizoval Hilaris Chamber Orchestra úspešný projekt – koncert POCTA VIVALDIMU k 340. výročiu narodenia A. Vivaldiho vo vypredanej Moyzesovej sieni. Hilaris Chamber Orchestra spolupracoval so sólistami ako napríklad violončelisti Jelena Ocic (Chorvátsko), Michael Flaksman (USA), Tilly Cernitori (Taliansko), klarinetista Pablo Barragán (Španielsko), huslista Dejan Bogdanovic (Taliansko), sopranistka Simona Houda – Šaturová (SR), basbarytonista Adam Plachetka (ČR), violončelista Florian Eggner (Rakúsko), Vladimir Ogarkov (Rusko), klaviristka Aleksandra Mikulska ( Poľsko ) a dirigentmi: Rastislav Štúr (SR), Kaspar Zehnder (Švajčiarsko), Zdeněk Klauda (ČR) a iní.

Viac o Hilaris Chamber Orchestra nájdete na www.hilarisorchestra.com a Facebooku HCO.

Informovala: Anežka Kara, manažérka Hilaris Chamber Orchestra

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár