Slovenské národné divadlo povedie Vladimír Antala

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Novým generálnym riaditeľom Slovenského národného divadla bude Vladimír Antala. Funkcie na najbližších päť rokov sa ujme v piatok 25. januára 2019. Rozhodla o tom ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, ktorá Antalu vybrala priamou voľbou spomedzi viacerých kandidátov, o ktorých sa reálne uvažovalo.

Slovenské národné divadlo (SND) bude mať nového generálneho riaditeľa. Od piatka 25. januára 2019 sa tejto funkcie ujme Vladimír Antala, ktorý bol dočasne poverený vedením SND od leta minulého roka. O jeho menovaní dnes (24. 1.) rozhodla ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, podľa ktorej sa mu racionálnymi krokmi podarilo situáciu v SND stabilizovať a uzavrieť rok 2018 s vyrovnaným hospodárskym výsledkom. „Som rada, že aj ostatných šesť mesiacov plne potvrdilo, že moje rozhodnutie poveriť vedením SND pána Antalu bolo správne. Potvrdili mi to dnes zástupcovia zamestnancov aj viacerí riaditelia umeleckých zložiek SND, ktorí súhlasia, aby SND naďalej riadne viedol pán Antala,“ zdôraznila.

Ľubica Laššáková odvolala bývalého generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského v stredu 1. augusta 2018 z dôvodu ,,dlhodobej a prehlbujúcej sa finančnej straty, neefektívneho nakladania s verejnými finančnými zdrojmi a neriešenia problémov vlastných zamestnancov”. Viac o tejto situácii sme informovali TU…

Vymenovanie nového generálneho riaditeľa SND, 2019,
Vladimír Antala, Jozef Švolík, Ľubica Laššáková,
zdroj: MKSR

Za prvý úspech považuje ministerka prvý prebytok na účte SND v jeho dlhej histórii. „Je dôležité, aby akákoľvek umelecká inštitúcia mala dostatok financií na svoje fungovanie. Antala ako dlhoročný ekonóm v SND veľmi dobre vie hospodáriť s peniazmi,“ doplnila.

Svoje menovanie do funkcie vníma nový šéf SND ako zodpovednosť, dôveru a záväzok. „Pred pol rokom sme si dali ciele, krátkodobé aj dlhodobé. Krátkodobé sme, myslím, splnili a teraz je čas na tie dlhodobé,“ skonštatoval pre TASR Vladimír Antala. Sústrediť sa treba podľa neho predovšetkým na zosúladenie finančných možností s umeleckými ambíciami a na riešenie technicko-prevádzkových problémov. „To je interval od hudobných nástrojov po rekonštrukciu hlavnej budovy,“ dodal.

Vymenovanie nového generálneho riaditeľa SND, 2019, Vladimír Antala,
zdroj: MKSR

Rozhodnutie ministerky podporujú aj samotné odborové organizácie divadla. „Jeho vymenovanie je pre nás veľkým prínosom. Má perfektné vízie, je veľmi dobrý ekonóm, má veľmi dobrý prístup, čo sa týka ľudí. Myslíme si, že komunikácia s ním bude na vysokej a kvalitnej úrovni,“ uviedla pre TASR Ľubomíra Štiglicová, predsedníčka odborovej organizácie umelecko-dekoračných dielní SND.

Rovnaký názor má aj Maroš Podhajský, predseda odborového zväzu Únia pri orchestri SND. Pozitívne vníma najmä zmenu atmosféry v divadle. „Konečne sa môžeme zhlboka nadýchnuť. Slobodne tvoriť bez toho, aby niekto nad nami stál a vykrikoval po nás,“ poznamenal Podhajský, podľa ktorého má nový generálny riaditeľ víziu dlhoročného fungovania divadla a vie, čo jednotlivé umelecké zložky SND potrebujú. Nadšenie neskrýva ani riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr. „Komunikácia je fantastická, zaujíma sa o problémy, mnohé veci sa pohli správnym smerom,“ podotkol pre TASR.

zdroj: MK SR

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár