Slovenské národné divadlo predstavilo 103. sezónu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vedenie SND prezentovalo na tlačovej konferencii 16. júna 2022 podrobné dramaturgické plány troch umeleckých súborov SND a ďalšie aktivity na nasledujúcu 103. divadelnú sezónu SND.

Riaditeľky činoherného a baletného súboru a riaditeľ operného súboru SND hovorili detailne predovšetkým o premiérach a generálny riaditeľ SND Matej Drlička informoval o témach manažérskych, otázkach z oblasti komunikácie, obchodu, financií a ďalších.

Predstavil tiež novokonštituovanú Umeleckú radu SND (poradný orgán generálneho riaditeľa), ktorú tvoria významné osobnosti kultúrneho a spoločenského života: Peter Dvorský, Marián Lapšanský, Vladislava Fekete, Martin Glaser, Roman Polák, Sláva Daubnerová, Juraj Valčuha, Roman Novitzky, Bohunka Koklesová, Svetlana Waradzinová, Michal Liday, Július Barczi, Matúš Bieščad a Vladimír Grežo. Nová Umelecká rada SND začala fungovať od 1. júna 2022.

Prečítajte si tiež:
SND sa stalo členom Francúzsko-slovenskej obchodnej komory
Zákon o sponzoringu v kultúre je nevyhnutnosť, zhodli sa riaditelia divadiel a orchestrov

Dôležitým míľnikom pre SND je spustenie nového elektronického predaja vstupeniek, ktorý bude súčasne zmenou v spôsobe, akým chce SND komunikovať so svojím divákom. Dodávateľom nového predajno-rezervačného systému, tzv. ticketingu, bude česká spoločnosť Colosseum.eu, ktorá zabezpečuje predaj vstupeniek na kultúrne podujatia napríklad aj Národnému divadlu Praha. Nový systém, prinášajúci väčší komfort a nové funkcionality pre divákov SND, plánuje vedenie divadla spustiť od 1. augusta 2022. K tomuto dátumu by sa mal začať aj predaj abonentiek na novú sezónu, ktorý potrvá do 15. septembra.

Nová budova SND, foto Archív SND

Mimoriadnym záujmom SND je orientácia na detského/mladého diváka. V tejto súvislosti sa pripravuje množstvo aktivít, napríklad aj zvýšenie počtu predpoludňajších predstavení, užší kontakt s pedagógmi a mnoho iných.

SND si uvedomuje aj dôležitosť komunikácie a kontaktu so svojimi divákmi prostredníctvom webovej stránky, ktorej novú verziu pripravuje v rámci interných kapacít a rieši aj novú podstránku, ktorá bude slúžiť na aktuálne a transparentné informovanie verejnosti o postupe rekonštrukčných prác na historickej budove SND.

Opera SND

Operný súbor vstupuje do novej sezóny pod taktovkou nového šéfdirigenta Kevina Rodesa.

„Pre novú opernú sezónu pripravujeme tri premiéry. Na javisko sa vracia v novej inscenácii jeden z najpopulárnejších titulov, Carmen Georgesa Bizeta. Nová inscenácia má ambíciu zachovať divácku atraktivitu diela, ale odkryje aj iné roviny ako iba príbeh o prelietavej láske. Temperamentnú Carmen vystrieda slávnostná opera Eugena Suchoňa Svätopluk. Zásadná historická téma sa na scénu Opery SND vracia ako súčasť osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky v novej, výtvarne silnej a filozofickej koncepcii. Na ňu nadviaže výpravná belkantová opera so sugestívnym príbehom z anglickej histórie Maria Stuarda od Gaetana Donizettiho,“ informoval riaditeľ Opery SND Lubor Cukr.

Trojicu premiér doplní súčasná pocta opernému divadelného druhu s odkazmi do histórie, Impresario Dotcom od Ľubice Čekovskej v koprodukcii so svetoznámym festivalom v Bregenzi ako súčasť špeciálnych projektov Opery SND. Svetová premiéra tohto diela sa uskutočnila v auguste 2020 v Bregenzi.

Otvárací galakoncert sezóny bude Poctou Edite Gruberovej, SND si pripomenie 75. nedožité narodeniny režiséra Jozefa Bednárika aj tým, že vráti do repertoáru výpravnú Pucciniho operu Turandot. Ako informovala na stretnutí s novinármi hlavná zbormajsterka SND Zuzana Kadlčíková, Zbor Opery SND sa v novembri 2022 predstaví na prestížnom opernom festivale Janáček Brno, kde uvedie dielo Feliksa Nowowiejského, monumentálne oratórium Quo Vadis.

Prečítajte si tiež:
Opera SND predstavila 103. sezónu aj nového šéfdirigenta Kevina Rhodesa

Opera SND sa stala členom významnej asociácie Opera Europa, ktorá aktuálne združuje 215 členov zo 43 krajín. Operný súbor našej prvej scény týmto získava nové spojenectvá, partnerstvá, príležitosti a impulzy.

Konferencia Opera Europa, Praha, 2022, Generálny riaditeľ SND Matej Drlička, riaditeľ Opera Europa Nicholas Payne a riaditeľ Opery SND Lubor Cukr, zdroj foto: SND

Operný súbor od novej sezóny prejde z repertoárového hrania na semiblokový systém, ktorý je v súčasnosti najčastejšie používaný systém hrania v európskych divadlách. „Hranie v blokoch umožňuje zvýšenie koncentrácie umeleckej kvality všetkých zúčastnených. Tiež nám umožňuje pozývať zaujímavých hostí na kratší časový úsek, než by bolo nutné pri skúškovom procese na novú produkciu,“ objasňuje Lubor Cukr.

Opera SND pokračuje aj s uvádzaním dramaturgických úvodov pred predstaveniami, s matiné pred premiérami i s cyklom komorných koncertov. Záver sezóny bude patriť Letnému gala pred novou budovou SND. V repertoári ostávajú tituly z predchádzajúcich sezón vrátane štyroch detských inscenácií (La traviata, Čert a Káča, Rigoletto, Aida, Rusalka, Čarovná flauta, Rozprávka o šťastnom konci, Bohéma, Netopier a Turandot). V predstaveniach sa predstaví viacero významných hosťujúcich umelcov vrátane debutantov.

,,Pokračujeme tiež s Operným štúdiom SND, ktorého činnosť v podobe workshopov, koncertov a predstavení sme rozšírili o účinkovanie frekventantov v štandardných inscenáciách. Rozbiehame systematickú edukatívnu činnosť smerom k detskému a mladému divákovi.“ dodáva Lubor Cukr.

Opera SND v sezóne 2022/2023 (dokument s podrobnými informáciami na stiahnutie, PDF)

Balet SND

Balet SND má naplánované dve premiéry, dva exkluzívne projekty a privíta niekoľko hosťujúcich súborov. „Na scénu sa s odstupom času vráti balet La fille mal gardée známy pod slovenskými názvami Zle strážené dievča alebo Márna opatrnosť. Príbeh popretkávaný vtipnými situáciami a veľkými tanečnými obrazmi velikána svojho remesla uvedieme v choreografii sira Frederika Ashtona. Do sveta neobmedzenej fantázie vtiahne divákov druhá premiérová inscenácia Pinocchio. Vizuálne príťažlivé spracovanie známej rozprávky na hudbu Nina Rotu pripraví choreograf Giorgio Madia,“ spresňuje riaditeľka Baletu SND Nina Poláková.

V repertoári budú inscenácie premiérovo uvedené v tejto sezóne – výpravná Popoluška, ikonické choreografie v programe Rukopisy majstrov a tiež spoločný projekt Balet&Sľuk/Tancom k sebe, ktorého program dostane nový šat. Pribudnú klasické tituly ako Labutie jazero a Giselle a detské tituly Luskáčik a Narodil sa chrobáčik.

Nová budova SND, sála opery a baletu, foto: Archív SND

Balet SND bude pokračovať v tradícii projektu galakoncertu Umenie pre život, na ktorom budú participovať baletní sólisti z najprestížnejších divadelných scén sveta, a druhým je Fashion Ballet, ktorý po mimoriadnych ohlasoch tento rok vstúpi do nového ročníka s novými choreografiami i novými dizajnovými kostýmami.

Balet SND v sezóne 2022/2023 (dokument s podrobnými informáciami na stiahnutie, PDF)

Činohra SND

„Divadlo opäť raz môže naplniť svoju funkciu reakcie na realitu. To určuje jeho zmysel. Tvoriť unikátne svety, ktoré môžu byť estetickým, filozofickým i konceptuálnym odrazom sveta, jeho komentárom, analýzou, emocionálnou očistou, jednoduchým precítením reality,“ uviedla na tlačovej besede k pripravovaným premiéram v novej divadelnej sezóne riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová a pokračovala: „V sezóne 2022/2023 bude činoherný súbor pátrať v témach, ktoré tvoria našu vertikálnu dramaturgiu, ako amnézia pamäti, biele miesta dejín, cyklus Západ, depresia Európy, kultúrne vojny, starnutie, kto je naša komunita, o aký svet a hodnoty má zmysel zabojovať. To sa pretaví do dvanástich projektov, ktoré spája moment krízy, osobnej i spoločnosti (spoločenskej) a následná reakcia, ktorá núti meniť postoje. Jednotlivca i spoločnosť.“

Z konkrétnych titulov to bude napríklad Shakespearova dráma Macbeth, ďalej hra azda najuznávanejšej súčasnej americkej dramatičky Sarah Ruhlovej Čistý dom, ktorá získala za toto dielo s tragikomickým nádychom prestížnu Pulitzerovu cenu, hra nemeckého dramatika Franza Xavera Kroetza s názvom Koncert na želanie, ktorá je sugestívnym obrazom ľudí neschopných artikulovať vlastnú identitu, na scénu sa dostane aj dramatizácia románu talianskeho kontroverzného autora Alberta Moraviu Konformista, aj slávny román Louisy May Alcottovej Malé ženy, ktorý možno máte aj vo svojej knižnici.

Nebude chýbať ani pôvodná slovenská tvorba – Chalupkovo Kocúrkovo a kolektív autorov sa inšpiroval poviedkami Boženy Slančíkovej-Timravy a ponúkne večer pod názvom Deti. Ďalšie pôvodné projekty sú na programe v Modrom salóne; na scéne Činohry SND privítame mimoriadnych hostí a súbor vycestuje na niekoľko festivalov do zahraničia i na Slovensku.

Činohra SND v sezóne 2022/2023 (dokument s podrobnými informáciami na stiahnutie, PDF)

Divadlo pre všetky deti – charitatívny a inkluzívny projekt

SND plánuje aj v novej sezóne pokračovať v charitatívnom projekte Divadlo pre všetky deti, ktorý spustilo v spolupráci s OZ Úsmev ako dar pred Vianocami 2021. Jeho cieľom je dlhodobá podpora detí z centier pre deti a rodiny, náhradných rodín a sociálne slabších rodín a vylúčených komunít, aby mohli zakúsiť výnimočné chvíle, ktoré prináša divadlo.

Deti s tanečníkmi v rámci projektu Divadlo pre všetky deti, foto: Jozef Barinka / SND

Zbierku Divadlo pre všetky deti zastrešuje Úsmev ako dar, prispieť sa dá na snd.sk/darujme alebo do označených pokladničiek v pokladnici SND a v divadelnom bare. Na vstupenky do divadla pre deti zo znevýhodnených skupín darcovia prispeli už viac ako 5-tisíc eur. Vstupenky v rovnakej sume pridáva Slovenské národné divadlo.

Tri predstavenia v rámci projektu Divadlo pre všetky deti videlo už takmer 500 detí (486 miest). Medzi nimi boli deti z detských domovov, náhradných a profesionálnych rodín, ukrajinské deti, rodičia s deťmi trpiacimi autizmom aj nepočujúce deti.

3. apríla – Ako sa Lomidrevo stal kráľom (činohra)
11. mája – Narodil sa chrobáčik (balet)
1. júna – Narodil sa chrobáčik (balet) – toto predstavenie Divadla pre všetky deti podporil finančným príspevkom partner Mercedes-Benz Slovakia

Do konca divadelnej sezóny v rámci projektu Divadlo pre všetky deti SND pozýva ďalších 250 detí ešte na dve predstavenia: Príbeh hudby: Tajomstvá ľudského hlasu (opera; 29. júna); Nebojsa (činohra; 2. júla)

Predstavenie SND v rámci projektu Divadlo pre všetky deti, foto: Jozef Barinka / SND

Inkluzívne predstavenia v SND

Slovenské národné divadlo má v nasledujúcej sezóne ambíciu zintenzívniť inklúziu detských aj dospelých divákov so zdravotným postihnutím. Cieľom je postupná debarierizácia predstavení, ktorá bude vychádzať z konzultácií s jednotlivými komunitami ZŤP. SND už s debarierizáciou začalo na predstaveniach Divadla pre všetky deti a chce na nej pracovať a vylepšovať ju aj v novej sezóne. Ide najmä o umelecké tlmočenie do posunkového jazyka, titulkovanie, dramaturgické úvody pre divákov so špeciálnymi potrebami a podobne.

Okrem titulkovaných predstavení a dramaturgických úvodov tlmočených do posunkového jazyka pre divákov so sluchovým postihnutím pripravuje Balet SND v spolupráci s komunitou nevidiacich aj špeciálnu aplikáciu pre ľudí s poruchami zraku k predstaveniu Luskáčik.

Činohra SND pripravuje s OZ Divadlo Zrakáč už druhé repertoárové predstavenie, ktoré tvoria slabozrakí a nevidiaci divadelníci z rovnomenného divadla.

Detská divadelná krabička s divadelným pasom

Objavovanie divadelného sveta v SND pre detských divákov je ešte lákavejšie vďaka Detskej divadelnej krabičke, ktorú SND pripravilo v dvoch vizuáloch – s Luskáčikom aj Nebojsom.

Najmenší diváci v Divadelnej krabičke nájdu brožúrku s detským divadelným pasom, ktorá bude ich novým osobným sprievodcom čarovným svetom divadla. Prostredníctvom nej sa zoznámia s umeleckými súbormi, ktoré tvoria divadlo, a s ich činnosťou. Nájdu v nej aj prehľad všetkých detských a rodinných inscenácií súborov Opery, Baletu aj Činohry SND. Pri každej z nich čakajú na deti aj zaujímavé a tvorivé úlohy, ktoré podnecujú nielen ku kreativite, ale rozvíjajú aj ich vedomosti a kritické myslenie. Vypĺňať ich môžu ceruzkou s milým divadelným dizajnom, ktorá je súčasťou každej krabičky.

Detská divadelná krabička, zdroj: SND

Brožúrka obsahuje aj informácie o dĺžke a náročnosti predstavenia, ktoré môžu rodičom pomôcť pri výbere ďalšej vhodnej inscenácie pre svojich malých divadelníkov. Divadelná krabička sa dá zakúpiť v pokladnici SND aj vo foyeri divadla pred detskými predstaveniami.

Metodické listy k operným predstaveniam pre učiteľov

SND v novej sezóne prinesie edukačné alebo metodické listy pre pedagógov základných a stredných škôl. Zameriavať sa budú primárne na Operu SND. Metodické listy učiteľom poslúžia ako inšpirácia pre prípravu študentov na návštevu opery a následnú reflexiu a interpretáciu operného diela.

Zámerom je prostredníctvom týchto materiálov budovať a prehlbovať u mladých divákov vzťah k opere a kultúre a k umeniu vôbec, podporiť ich interpretačné schopnosti, kreativitu a predstavivosť, ale aj schopnosť analyzovať použité prostriedky a pomôcť im budovať si vlastný názor a vzťah k umeniu. Metodické listy budú koncipované tak, aby boli ľahko použiteľné v bežných podmienkach školy aj bez predchádzajúcej skúsenosti s operou či iným dramatickým tvarom. Jednotlivé aktivity v metodických listoch budú námetmi na prácu so študentmi.

Vedenie SND je presvedčené o tom, že čas, ktorý investuje do kvalitnej prípravy na návštevu Opery SND, a čas na jej následnú interpretáciu či reflexiu pomôže študentom mať intenzívnejší zážitok, podporí ich kritické myslenie a môže ich výrazne obohatiť nielen individuálne, ale i smerom k školskému kolektívu. 

Do novej sezóny budú pripravené metodické listy k operným predstaveniam La traviata (pre stredné školy), Rusalka (pre základné školy), Carmen (pre stredné školy), Svätopluk (pre stredné školy).

Opera SND bude metodické listy prezentovať na plánovanom stretnutí s pedagógmi v auguste. Následne budú všetky metodické listy voľne zverejnené na stiahnutie na webovej stránke SND spolu s termínmi repríz jednotlivých predstavení, lebo súčasťou práce s metodickými listami je účasť na predstavení.

zdroj: SND

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár