Slovenské národné divadlo ukončilo aktuálnu sezónu a s divákmi komunikuje online

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenské národné divadlo v súvislosti s pandémiou koronavírusu oficiálne ukončilo aktuálnu stú sezónu a do otvorenia tej nastávajúcej bude s divákmi aj naďalej komunikovať online. Všetky tri súbory pripravujú novú sezónu, pokračujú v internetovom programe a pripravené sú aj nové online projekty.

,,Vážime si našich priaznivcov, a preto v Slovenskom národnom divadle/SND urobíme všetko, aby sa naši herci, operní sólisti, členovia orchestra, zboru a tanečníci mohli so svojimi divákmi stretnúť čo najskôr. Divadlo má však svoje zákonitosti a plnohodnotné predstavenia nie je možné realizovať zo dňa na deň. Snažíme sa hľadať také formy, aby sme – rešpektujúc hygienické nariadenia – pripravili zaujímavé typy programov, aby sa umelci SND mohli opäť stretnúť so svojím publikom.“ uviedla Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka SND.

Nová budova SND, sála opery a baletu

Na základe rozhodnutia ministerky kultúry Natálie Milanovej Slovenské národné divadlo spolu s ostatnými divadlami a hudobnými inštitúciami, ktorých zriaďovateľom je rezort kultúry SR, oficiálne ukončilo aktuálnu sezónu 30. apríla 2020. Následne od 20. mája 2020 ústredný krízový štáb v 4. fáze uvoľnil opatrenia proti šíreniu COVID-19, čo pre oblasť kultúry znamená opätovný štart pre kiná, divadlá a hromadné podujatia pri návštevnosti max. do 100 ľudí.

,,Vedenie SND privítalo iniciatívu vlády SR a ministerstva kultúry sprístupniť všetky formy umeleckej tvorby a otvoriť aj divadlá. Aby sa tak stalo čo najskôr, po dôkladnom zvážení a dohode so zriaďovateľom pripravujeme v tomto období dramaturgické plány na sezónu 2020/2021, podrobný hrací plán od septembra 2020, logisticky všetky ďalšie potrebné náležitosti (napríklad marketingové aktivity, predaj vstupeniek) a podobne, aby sme prvých divákov priamo v priestoroch SND privítali v septembri.“ informovala Izabela Pažítková.

Slovenské národné divadlo, historická budova 1. marca 2020, foto: Zdenko Hanout

Do konca júna SND využije priestory na doskúšanie inscenácií, ktoré boli na programe v marci tesne pred premiérami, na opätovné preskúšanie titulov, ktoré majú divácky potenciál, a ktoré sa vrátia do repertoáru po kratšej prestávke. Tento čas využijú v SND aj na údržbu technických zariadení, dekorácií a pod.

Slovenské národné divadlo online

,,V uplynulom období sme naše produkcie presunuli do online prostredia, na YouTube sme napríklad poskytli divákom kompletné inscenácie… Z ohlasov vieme, že ich zaujali, že niektoré z nich si pozreli aj niekoľkokrát.“ uvádza k online projektom SND Izabela Pažítková.

Od zatvorenia divadla v marci t.r. komunikuje SND so svojimi divákmi cez sociálne siete online. Operný súbor SND v rámci aktivít projektu SND Doma pravidelne prináša program pod názvom Malá denná hudba, v rámci ktorého vysiela rôzne hudobné ukážky v podaní umelcov Opery SND. Baletný súbor vysiela ranné rozcvičky, k dispozícii sú aj podcasty SND, program k popoludňajšej káve s Činohrou SND, edukačné videá zložené z diskusií a záznamov niektorých inscenácií.

SND doma, vizuál

K týmto už zabehnutým programom pribudnú ďalšie a momentálne v SND rozbehli „druhú fázu“ menších projektov v Modrom salóne novej budovy: budú to dramaturgické úvody so živými hudobnými a činohernými ukážkami pod názvom Národné klebety dramaturgovia budú diskutovať o tom, ako napríklad jednu tému spracovali autori v dráme, opere či balete (Don Giovanni a Don Juan alebo Romeo a Júlia v dráme Shakespeara, opere Charlesa Gounoda a balete Sergeja Prokofieva a podobne).

V rámci videoprogramu pod názvom Hovorme o opere bude dramaturg opery diskutovať so zaujímavými osobnosťami z operného sveta o dejinách, o formách komunikácie s publikom či o estetických problémoch operného divadelníctva. V prvej časti bola hostkou dramaturga Opery SND Martina Bendika operná historička, kritička a vedecká pracovníčka Slovenskej akadémie vied Michaela Mojžišová (záznam relácie nájdete v závere tohto článku).

Hovorme o opere, relácia SND, Michaela Mojžišová a Martin Bendik

SND v spolupráci s RTVS pripravuje program Ďakujeme, Slovensko, v ktorom sa umelci poďakujú všetkým, ktorí sa pričinili o úspešné zvládnutie koronakrízy.

,,Našou snahou je aj návrat k živým produkciám pre publikum, v júni sa umelci SND budú stretávať so svojimi divákmi na námestí pred novou budovou SND, kde pripravíme komorné programy a operatívne budeme na situáciu reagovať. Umelci SND sa tešia, že už v septembri budeme môcť hrať nielen pre sto divákov, ale pre plnú sálu.“ informovala Izabela Pažítková.

,,V divadle sme plánovali v marci zorganizovať hromadné darovanie krvi, ktoré sa však kvôli pandémii nemohlo uskutočniť. Napriek tomu sa mnohí naši kolegovia zmobilizovali a išli darovať krv na odberné miesta a aj týmto spôsobom podali pomocnú ruku. Pripojila sa aj hosťujúca sólistka Opery SND Lenka Máčiková Kusendová.“ uvádza status na Facebooku Opery SND.

Hosťujúca sólistka Opery SND Lenka Máčiková počas odberu krvi, zdroj: FB Opery SND

Slovenské národne divadlo prinieslo začiatkom mája 2020 internetové vydanie divadelného mesačníka Portál aj s príhovorom novej ministerky kultúry SR Natálie Milanovej, ktorý je k dispozícii na stiahnutie TU…

Viac informácií o online projektoch SND nájdete na webe www.100.snd.sk a www.snd.sk.

Informovala: Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka SND

video

Chýbate nám

Chýbate nám! #SNDdoma

Uverejnil používateľ Slovenské národné divadlo Streda 13. mája 2020
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár