Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

20. novembra 2020 redakcia Sezóna 2020/2021

Slovenské národné divadlo uvedie opernú monodrámu Denník Anny Frankovej

Anna Franková, zdroj foto: Vydavateľstvo SLOVART
Veľkosť písma
A
A
A
Nová inscenácia Operného štúdia SND – opera Grigorija Frida Denník Anny Frankovej – bude súčasťou vzdelávacieho programu pre školy. K pripravovanej premiére sa uskutoční aj diskusná relácia Príbeh Anny Frankovej ako umelecká inšpirácia.

(reklamný článok, SND)

Súčasná kultúrno-politická situácia nás opäť núti zamýšľať sa spolu s mladou generáciou, aké je nesmierne dôležité poznať históriu druhej svetovej vojny. Extrémizmus, násilie, netolerancia k ľuďom rôznych etník a vierovyznaní a mnohé podprahové ideológie, ktoré opäť žijú medzi nami, sú motiváciou, aby sme hovorili o hrôzach tohto obdobia a o ich následkoch.

Grigorij Frid (1915 – 2012), zdroj internet

Koncom januára 2020 uplynulo 75 rokov od oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz. Tragické príbehy druhej svetovej vojny a holokaustu inšpirovali vznik mnohých diel. Jedným z nich je aj monodráma Denník Anny Frankovej, vrcholný opus Grigorija Frida (1915 – 2012), významného ruského skladateľa a maliara židovského pôvodu.

Mono-opera, s libretom Grigorija Frida, je založená na vybraných pasážach z denníka Anny Frankovej. V skrátenej podobe rozpráva príbeh jej osudu počnúc jej narodeninami 12. júna 1942 cez príhody v škole, predvolanie na gestapo, hľadanie úkrytu, dennodenné stretávanie sa s ďalšími ukrytými ľuďmi, prvú lásku až po raziu gestapa a odvlečenie Anny do koncentračného tábora. Po prvýkrát dielo uviedli 18. mája 1972 v Moskve v koncertnej verzii s klavírnym sprievodom.

Premiéra v Opernom štúdiu SND

Dielo v rámci Operného štúdia SND zaznie v českom jazyku v preklade Petra Štědroňa. Autorom hudobného naštudovania je Ondrej Olos, dramaturgom a režisérom je Marek Mokoš, scénu navrhla Barbora Šajgalíková a choreografie vytvorila Nikoleta Rafaelisová. V úlohe Anny Frankovej sa v alternáciách predstavia sopranistky Aneta Podracká Bendová, Jana Vondrů a Eva Esterková, na klavíri hrá Andrea Bálešová, spoluúčinkuje Margaux Bortoluzzi, členka Baletu SND.

Denník Anny Frankovej, zdroj: internet

Slovenská premiéra novej inscenácie Operného štúdia SND Denník Anny Frankovej sa uskutoční 28. novembra 2020 o 20.00 h, ďalšie termíny predstavení budú do programovej ponuky Opery SND zaradené dodatočne. Vstupenky na premiéru v Sále opery a baletu novej budovy SND budú v predaji v obmedzenom počte. Live stream premiéry (predstavenie trvá 40 minút, bez prestávky) bude odvysielaný aj prostredníctvom portálu https://navstevnik.online/.

Príbeh Anny Frankovej ako umelecká inšpirácia

K pripravovanej premiére sa v sobotu 21. novembra 2020 o 20.00 h uskutoční v Modrom salóne novej budovy SND diskusná relácia nazvaná Príbeh Anny Frankovej ako umelecká inšpirácia. Úryvky z knihy prečíta členka Činohry SND Jana Kovalčiková, ukážky z operného diela zaznejú v podaní členky Operného štúdia SND Anety Podrackej Bendovej s klavírnym sprievodom Andrey Bálešovej.

videozáznam relácie

Moderátorom diskusie bude redaktor Denníka N Mirek Tóda. Diskutovať budú Nina Galanská (Nadácia Milana Šimečku), Alexandra Petrášová (Vydavateľstvo SLOVART), Gabriela Šaturová (Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku), Ján Hlavinka (Slovenská akadémia vied) a Marek Mokoš (Opera SND).

Týmto podujatím sa Opera SND spolu s Činohrou SND zapojí do projektu Noc divadiel. Vstupenky do Modrého salóna budú v predaji v obmedzenom počte a diváci ho môžu sledovať online zdarma. V rámci diskusnej relácie sa uskutoční prezentácia komiksovej verzie príbehu Anny Frankovej – aktuálnej knižnej novinky Vydavateľstva SLOVART, ktoré na projekte spolupracuje.

Komiksové vydanie Denníka Anny Frankovej, oba knihy, zdroj: Vydavateľstvo SLOVART

Projekt podporuje aj Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku – krajiny, v ktorej Anna Franková žila a ktorá jej odkaz šíri ako memento pre ďalšie generácie.

Opera SND spolu s Operným štúdiom SND prezentuje toto dielo aj ako vzdelávací program pre školy. Partnerom tohto vzdelávacieho programu je Nadácia Milana Šimečku. Nadácia už 15 rokov organizuje putovnú výstavu Anny Frankovej určenú pre žiakov stredných škôl, ktorá rozvíja koncept rovesníckeho vzdelávania. Výstava dáva priestor aj súčasným príbehom mladých ľudí, ktorí čelia rôznym formám diskriminácie.

Výstava spolu s opernou inscenáciou prostredníctvom príbehu Anny Frankovej študentom priblíži historický kontext doby, prenasledovanie židovského obyvateľstva a holokaust, ale zároveň otvorí témy súčasnosti, ako je pretrvávajúca diskriminácia a predsudky a stereotypy spoločnosti voči rôznym skupinám obyvateľstva.

Výstava Denník Anny Frankovej, ilustračné foto zdroj: zlatemoravce.info

Projekt vznikol s podporou Veľvyslanectva Holandského kráľovstva na Slovensku, Veľvyslanectva Izraela na Slovensku a Goetheho inštitútu, v spolupráci s Vydavateľstvom SLOVART. Na vzdelávacom programe spolupracuje Nadácia Milana Šimečku. Donorom Operného štúdia SND je Národná banka Slovenska.

Informovala: Zuzana Zajacová, Opera SND

www.snd.sk

PR článok

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024