Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

7. septembra 2023 redakcia Sezóna 2023/2024

Slovenské národné divadlo vstupuje do 104. sezóny

Slovenské národné divadlo, nová budova, foto: SND
Veľkosť písma
A
A
A
Slovenské národné divadlo vstúpilo do svojej 104. divadelnej sezóny. Okrem premiérových titulov v nej ponúkne divákom aj nové služby a programy. Cieľom vedenia SND v novej divadelnej sezóne je fokus na diváka s dôrazom na deti a mladých ľudí. Veľkou výzvou je tiež rekonštrukcia historickej budovy SND.

Slovenské národné divadlo otvorilo 104. divadelnú sezónu dvoma predstaveniami slovenskej opery Svätopluk skladateľa Eugena Suchoňa. „Dve divákmi zaplnené predstavenia opery Svätopluk ukázali, že diváci sa k nám po divadelných prázdninách naozaj tešili, z čoho máme veľkú radosť. Naším cieľom v novej sezóne je nielen naplniť očakávania našich verných divákov, ale aj prilákať nových vrátane najmladšej generácie,“ hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička.

Prečítajte si tiež:
SND venovalo predstavenie Suchoňovho Svätopluka a výstavu fotografií jubilujúcej sopranistke Ľubici Rybárskej

„Chceme im ponúkať nielen kvalitné umenie a nezabudnuteľný zážitok na našich predstaveniach, ale tiež vytvoriť zo SND otvorený verejný priestor, v ktorom sa stále niečo deje a je miestom na stretávanie s rodinou aj priateľmi,“ dodáva Drlička. V zmysle tejto filozofie sa nesú aj novinky 104. sezóny. O všetkých premiérových a repertoárových tituloch 104. sezóny SND si prečítate v článku Slovenské národné divadlo predstavilo dramaturgické plány 104. sezóny.

FOKUS NA DIVÁKA – NOVINKY 104. SEZÓNY

Soboty v divadle

SND od septembra zavádza novú tradíciu – soboty budú v Slovenskom národnom divadle od novej sezóny patriť deťom. „Každú sobotu dopoludnia bude v priestoroch novej budovy SND pre deti pripravený zaujímavý program súvisiaci s divadlom,“ informovala Jana Alexová, PR manažérka SND.

Do programu sa zapájajú všetky tri umelecké súbory – opera, činohra i balet, ale tiež Umelecko‑dekoračné dielne, technická prevádzka aj marketingové oddelenie. Každá sobota bude mať vlastnú tému i program súvisiaci s dianím v divadle, ktorý bude zverejnený dva mesiace vopred na webovej stránke divadla.

Podrobnosti o konkrétnom programe tej‑ktorej soboty, ako aj odporúčanie, pre deti akého veku je program vhodný, budú priebežne zverejňované na webe SND. Počet detí na podujatie bude limitovaný, každý účastník bude musieť mať zakúpenú vstupenku.

Slovenské národné divadlo, nová budova, foto: Archív SND

Prvá Sobota v divadle sa bude konať už v septembri. Na hudobnom workshope s krkolomným názvom Zabarambarumbarimburujte si s nami si deti nielen spoločne zaspievajú v zbore, ale naučia sa, ako vzniká pieseň a text k nej, a pod vedením naslovovzatého odborníka Daniela Heviera zložia úplne novú pesničku. Daniel Hevier bude netradične sedieť aj za klavírom a naučí deti aj rapovať.

Študentský pas SND

Od novej sezóny SND ponúkne Študentský pas SND – predplatenú zvýhodnenú vstupenku pre študentov na celú divadelnú sezónu. Študenti so Študentským pasom SND môžu navštíviť ľubovoľné predstavenie bez viazania sa na konkrétny termín a sedadlo. Platí na nepredané a voľné miesta na všetky inscenácie Slovenského národného divadla vrátane premiér. Držiteľom Študentského pasu SND miesta v sále SND negarantuje, ponúka im iba miesta, ktoré tesne pred začiatkom predstavenia nie sú predané.

Podpora Divadla pre všetky deti a detských projektov

Cieľom charitatívneho projektu Divadlo pre všetky deti je vďaka darcovským príspevkom dostať na predstavenia SND deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktoré by sa inak možno do divadla nikdy nedostali, a umožniť im tak zakúsiť výnimočné chvíle, ktoré prináša divadlo. Od novej sezóny SND projekt naplno obnovuje a prináša pre darcov nové možnosti, ako projekt podporiť.

Prehliadky historickej budovy SND

Historická budova SND dlhodobo láka domácich aj zahraničných návštevníkov nielen svojou divadelnou históriou, ale aj architektonickou hodnotou. Ikonickú stavbu z konca 19. storočia postavili v eklektickom štýle podľa návrhov významných viedenských architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera.

Slovenské národné divadlo, historická budova, foto: Ľudovít Vongrej/Opera Slovakia

Jedným z najväčších projektov, ktoré čaká vedenie SND v 104. divadelnej sezóne, je pokračovanie v procesoch rekonštrukcie historickej budovy SND.

Prečítajte si tiež:
Rekonštrukcia historickej budovy Slovenského národného divadla

„Momentálne je historická budova SND zatvorená pre nevyhovujúci stav divadelných technológií a čaká na rekonštrukciu. Proces rekonštrukcie je už rozbehnutý, no kým príde k stavebným úpravám, zrejme ešte prejde veľa času. Tento medzičas chce vedenie SND využiť a vniesť do historickej budovy SND trochu života“, uvádza Jana Alexová.

Prečítajte si tiež:
Vláda schválila ďalšie kroky v rekonštrukcii historickej budovy Slovenského národného divadla
Národný inšpektorát práce už druhýkrát zrušil rozhodnutie o uzatvorení historickej budovy SND
Havarijný stav historickej budovy SND vedie k jej uzatvoreniu pre divadelnú prevádzku
Inšpektorát práce zakázal používanie historickej budovy SND
Národný inšpektorát práce zrušil rozhodnutie o zákaze používania historickej budovy SND
SND predstavuje zásadný míľnik v príprave rekonštrukcie historickej budovy divadla

Od októbra sa budú konať pravidelné víkendové prehliadky historickej budovy SND pre verejnosť, vďaka ktorým budú môcť návštevníci nahliadnuť do najhlbších útrob starého divadla. Vedenie SND verí, že tým vyhovie aj mnohým návštevníkom, ktorí sa o túto možnosť veľakrát zaujímali.

V rámci prehliadky sa návštevníci dozvedia základné fakty o histórii divadla, ako aj o jeho úlohe v dobovom Prešporku i súčasnej Bratislave. Oboznámia sa s premenami, ktorými divadelná budova za vyše sto rokov svojej existencie prešla, ako aj s významnými divadelnými míľnikmi a osobnosťami, ktoré tu vystupovali. Prehliadky sa budú konať raz do mesiaca, vždy v sobotu dvakrát denne – dopoludnia aj vo večerných hodinách.

Divadelná kaviareň

SND od septembra prináša aj nový formát živých rozhovorov s osobnosťami Slovenského národného divadla. Pod názvom Divadelná kaviareň sa budú konať na mesačnej báze vždy každý tretí štvrtok v mesiaci. Ako prvý v septembri prijal pozvanie herec Martin Huba.

Rozhovory bude viesť dlhoročná tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. V októbri v divadelnej kaviarni privíta Emíliu Vášáryovú. Pozvanie ďalej prijali Božidara Turzonovová, Zuzana Kocúriková, operní i baletní sólisti. Rozhovory sa budú konať v priestoroch Operného salóna v novej budove SND.

Dobrý trh a Vianočné trhy

Rovnako ako vlani, aj tento rok bude mať SND v septembri predajný stánok na Dobrom trhu na Panenskej ulici. Dobrý trh patrí k najobľúbenejším podujatiam tohto typu v hlavnom meste a každoročne ho navštívia tisícky ľudí. S predajným stánkom SND plánuje byť tento rok prvýkrát aj súčasťou bratislavských vianočných trhov. Týmto spôsobom chce nielen budovať povedomie o značke, ale najmä aktívne komunikovať s pravidelným divákom a tiež osloviť nové publikum.

„Kolegovia v stánku SND radi predstavia aktuálny program, aktivity a akcie SND, ale tiež priblížia jednotlivé tituly a poradia s výberom inscenácií. Priamo v stánku si potom diváci môžu zakúpiť aj vstupenky na predstavenia, darčekové poukážky či divadelný merch, alebo sa len porozprávať o divadle, informovala Jana Alexová.

Aj tento rok Slovenské národné divadlo otvorilo sezónu predstavením vizuálov premiérových titulov. Všetky plagáty vznikli na pôde SND a stojí za nimi Barbora Šajgalíková, riaditeľka komunikácie SND a jej tím.

„Pri činohre sme po dvoch sezónach portrétov vizuály tejto sezóny postavili na na objektoch, ktoré v sebe nesú vnútorný nepokoj, napätie, alebo naštrbenie, ruptúru, ranu, tajomstvo, či vytrhnutie z kontextu. Niektoré sú vtipné, niektoré absurdné, niektoré len bolestne pravdivé.

Pri operných vizuáloch nadväzujeme na spoluprácu s fotografom Jakubom Gulyásom. Systematicky sa snažíme dostať do povedomia tváre našich sólistov a tak sú aj tento rok nosným výtvarným prvkom operných premiér portréty našich speváckych osobností – Daniela Čapkoviča, Márie Porubčinovej a Evy Hornyákovej.

Plagát k detskej opere ilustrovala slovenská ilustrátorka Hedviga Gutierrez, ktorá pre SND ilustrovala celú sériu detských hier a detský divadelný pas.

Pri baletných vizuáloch, rovnako ako pri opere, sa opätovne fokusujeme na predstavenie nášho súboru. Sólistky Olgu Chelpanovu, Tatum Shoptaugh a ďalších členov súboru Vladyslava Bosenka, Dianu Spitu, Rebekah Bloomfield a Julianu Ondrášikovú nafotil Branislav Šimončík.“ uvádza Barbora Šajgalíková.

Informovala: Jana Alexová, PR manažérka SND

zdroj, text: SND

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...