Slovenské operné divadlá pozývajú na Noc divadiel 2014

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Noc divadiel 2014 je 5. ročníkom noci otvorených divadiel, kultúrnych centier, predstavení a výnimočných zážitkov. Európske podujatie prezentuje divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Z operných divadiel na Slovensku sa tohtoročnej akcie zapojili Opera SND a banskobystrická Štátna opera.

Tento rok je do projektu zapojených rekordných 50 divadiel a kultúrnych centier z 18 slovenských miest – Banskej Bystrice, Bátoviec, Bratislavy, Košíc, Malaciek, Martina, Nitry, Prešova, Prievidze, Púchova, Rožňavy, Semerova, Senca, Starého Tekova, Trenčína, Trnavy, Zvolena a Žiliny. Podujatie koordinuje Divadelný ústav v Bratislave v spolupráci s divadlami na celom Slovensku.

Čitateľov Opera Slovakia prednostne informujeme o podujatiach slovenských operných divadiel.

Opera SND

Opera SND chystá pre návštevníkov Noci divadiel na javisku Sály opery a baletu besedu, ktorej leitmotívom je nastolenie provokatívnej otázky: Na čo je nám dnes Národné divadlo? Na diskusii sa pod vedením operného dramaturga Martina Bendika zúčastnia aj jeho kolegovia z umeleckých súborov. Naša prvá operná scéna zároveň pripravuje viacero originálnych prekvapení.

Nová budova SND

Nová budova SND

Noc divadiel odštartuje v SND v sobotu o 19.00 h. Okrem Opery SND ponúka program v rámci tejto akcie aj Činohra a Balet SND.

Návštevníci Noci divadiel v SND majú bezplatný vstup podmienený registráciou, a to najneskôr v stredu 12. novembra 2014 o 12.00 h e-mailom na adrese nocdivadiel@snd.sk. V e-maile je potrebné uviesť meno, kontaktné údaje a udalosť, ktorú majú záujem navštíviť. Prípadné otázky môžu diváci smerovať na infolinku +421 2 204 72 297. 

Štátna opera Banská Bystrica

Štátna opera Banská Bystrica pozývame v rámci Noci divadiel na neformálne posedenie so sólistami Štátnej opery. Rozprávať sa bude o histórii divadla a premietne sa originálny dokumentárny film, ktorý vznikol pri príležitosti 55. výročia založenia Štátnej opery – Putovanie (s)operou.

Hrnčiarsky bál, Štátna opera Banská Bystrica, 2013 foto: Jozef Lomnický

Hrnčiarsky bál, Štátna opera Banská Bystrica, 2013
foto: Jozef Lomnický

Po besede o 18.00 h uvedie Štátna opera operetu Gejzu Dusíka: HRNČIARSKY BÁL. Je to príbeh o radostiach a starostiach dvoch hrnčiarskych rodov a spletité ľúbostné vzťahy v jednej z najznámejších slovenských operiet. Z dvanástich operiet Gejzu Dusíka je kvalitatívnym vrcholom Hrnčiarsky bál. Príbeh sa odohráva v prostredí slovenských hrnčiarov na Myjavsku v obrodeneckých rokoch 1848 − 1849. Svieže dielo popretkávané alúziami na slovenský folklór je plné melódií, ktoré dnes považujeme za evergreeny. Hrnčiarsky bál dnes patrí spolu so svojou ústrednou melódiou ,,Najkrajší kút v šírom svete“ do zlatého fondu slovenskej operetnej tvorby. Účinkujú: Ivan Zvarík, Eva Lucká, Katarína Procházková, Oľga Bezačinská a. h., Peter Malý a. h., Dušan Šimo, Marián Labuda ml. a. h., Patrícia Macák Solotruková, Peter Svetlík a. h., Ján Haruštiak a. h., Peter Schneider, Marián Hadraba, Karol Kurtulík. Opereta zaznie pod taktovkou dirigenta Jána Procházku v réžii Jaroslava Moravčíka.

Mimoriadne vstupné počas Noci divadiel: 2,- €

Divadlá sa spoja presne o 19.00 hodine, keď vo všetkých naraz zaznie spoločný potlesk

Pre všetkých milovníkov divadla, malých aj veľkých, je pripravená komédia, dráma, balet, súčasný tanec, muzikál, kabaret, klasické inscenácie, rozprávky či bábkové divadlo. Okrem divadelných predstavení, premiér a viacerých hosťovaní inscenácií sa návštevníci budú môcť zapojiť do workshopov, tvorivých dielní, navštíviť výstavy, vyhrať v divadelnom kvíze, stratiť sa v nočnom labyrinte alebo vypočuť si koncert. Divadlá pre návštevníkov pripravili diskusie s tvorcami, možnosť objavovať zákulisie a skryté zákutia, skúšať predstavenie, pozrieť si výstavu, archívne videoprojekcie z predstavení a festivalov, navnadiť sa živou pozvánkou na divadlo či vyvolávať fantóma divadla.

Noc divadiel

Filozofia Noci divadiel

„Noc“ sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu vo viacerých slovenských mestách súčasne. Slovenské divadlá otvoria svoje priestory počas večerných a nočných hodín, aby demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom, novým divákom a inšpirácii zvonku. Iniciátorom projektu Európska noc divadiel je chorvátska Noć kazališta. Noc divadiel vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov a prvýkrát sa ako pilotný program realizovala 25. októbra 2008 v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle. Stovky divadiel sa spoja v jednu spoločnú noc.

Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať, zapájať sa do diania či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať po celú noc.

Heslo prvého ročníka „Dnes večer nezhasíname” presvedčilo divákov v 8 mestách Slovenska a 28 divadlách o tom, že divadla sa netreba báť. Druhý ročník sa niesol v znamení hesla „Na hry máme celú noc“. S návštevníkmi sa hralo 31 divadiel z 9 miest Slovenska. Tretia noc otvorených divadiel bola „Tajomná, impulzívna, návyková, hlboká, jedinečná“. Zapojilo sa do nej 39 divadiel z 11 miest. Posledný ročník Noci divadiel herci nespali v 40 divadlách v 15 mestách Slovenska a priniesli návštevníkom neopakovateľné zážitky.

Kompletný program Noci divadiel 2014 nájdete na www.nocdivadiel.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: Noc divadiel, SND, ŠOBB

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár