Slovenské operné divadlá sa predstavia v rámci 13. ročníka festivalu ,,OPERA“ v Prahe

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Praha – Festival hudobného divadla ,,Opera“ sa v roku 2017 po mnohých rokoch vracia do jesenného termínu, v ktorom v roku 1993 začínal. Trinásty ročník festivalu sa uskutoční od 13. septembra 2017 do 5. novembra 2017 a zahŕňa predstavenia osemnástich súborov, ktoré uvedú diela od opernej klasiky až po novinky. Svoje najlepšie inscenácie ponúknu operné súbory z celej Českej republiky a taktiež všetky tri operné divadlá zo Slovenska. Predstavenia kamenných operných divadiel aj tentokrát doplnia produkcie vzniknuté nezávisle od tradičnej opernej siete divadiel. Väčšina predstavení sa opäť odohrá na scénach Národného divadla Praha. Festival bude môcť vyhodnotiť odborná aj laická obec.

Festival Opera, ktorý tradične usporadúva Jednota hudebního divadla, je spoločnou akciou všetkých divadiel, a to z pohľadu ekonomického i umeleckého. Národní divadlo ako hlavný partner festivalu dáva svoje operné scény k dispozícii za nekomerčných podmienok. Rozhodnutie, s akým titulom sa divadlo na festivale zúčastní, je tak v rukách riaditeľov jednotlivých zúčastnených divadiel a riaditeľov operných súborov.

Záštitu nad tohtoročným festivalom prevzali Livia Klausová, veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku, Adriana Krnáčová, primátorka hlavného mesta Prahy, Daniel Herman, minister kultúry Českej republiky a Peter Weiss, veľvyslanec Slovenskej republiky v Českej republike. Čestný festivalový výbor tvoria Soňa Červená, Libuše Domanínská, Dagmar Pecková, Peter Dvorský, Jan Klusák, Jiří Kout, Štefan Margita, Richard Novák a David Pountney. Festival hudebního divadla Opera finančne podporujú predovšetkým Ministerstvo kultúry Českej republiky a Hlavné mesto Praha, účasť slovenských súborov umožňuje príspevok Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Národné divadlo Praha,
foto: ND Praha

Festival hudebního divadla Opera

Festival hudebního divadla Opera vznikol v roku 1993 s cieľom ponúknuť súborom i divákom porovnanie a pripomenúť, že opera je niečo, čím sa má cenu zaoberať, čo stojí za to podporovať, o čom by sa malo viac písať. Základom prehliadky sú predstavenia stálych operných súborov doplnené o projekty vzniknuté nezávisle od tradičnej opernej siete divadiel. Rozhodnutie, akou inscenáciou sa divadlá prezentujú, je od prvého ročníka výlučne vecou vedení jednotlivých divadiel, aby sa pochválili, čo považujú za najzaujímavejšie, či už dramaturgicky alebo inscenačne. ,,Festival Opera se stále rozrůstá, oproti minulému ročníku se opět zvýší počet představení i doprovodných akcí. Dvanáctý ročník festivalu navštívilo přes 9000 diváků. Věříme, že 13. ročník bude divácky neméně úspěšný, že bude opravdovým svátkem operního divadla.“, uvádzajú organizátori.

Slovenské operné divadlá na festivale Opera

V roku 2015 sa na festivale po prvýkrát zúčastnili i všetky tri stále operné súbory zo Slovenska. Festival tak pripomenul, že operné súbory z Českej i Slovenskej republiky i po rozdelení Československa patria do jedného spoločného divadelného kontextu a že medzi českým a slovenským divadlom stále existujú významné väzby. Ako uviedli organizátori ,,predstavenia slovenských divadiel patrili v roku 2015 k najlepšie navštíveným“, a taktiež v roku 2017 sa všetky tri operné divadlá – Opera SND z Bratislavy (G. Puccini: Triptych; o premiére sme písali TU…), Štátna opera v Banskej Bystrici (J. Cikker: Juraj Jánošík; o premiére sme písali TU…) a Štátne divadlo Košice (G. F. Händel: Alcina; o premiére sme písali TU…) opäť predstavia v Prahe.

G. Puccini: Triptych (Sestra Angelika), Opera SND, 2017,
Andrea Vizvári (Sestra Genovieffa), Mária Porubčinová (Sestra Angelika),
foto: Anton Sládek

J. Cikker: Juro Jánošík, ŠOBB, 2016,
foto: Jozef Lomnický

Na festivale sa opäť zúčastnia i alternatívne operné súbory – už tradične Ensemble Opera Diversa, Ensemble Damian a Opera Povera, nedávno založené Operní studio Praha. Do programu bol zaradený tiež projekt, ktorý vznikol v rámci unikátneho festivalu Dny nové opery Ostrava (Oresteia).

O. Kyas, P. Drábek: Čaroděj a jeho sluha, Ensemble Opera Diversa,
foto: Jan Dvořák

Trinásty ročník festivalu tak zahŕňa predstavenia osemnástich súborov: opernú klasiku, málo známe tituly i novinky. Ponúka operné diela od baroka až po súčasnosť, a to predovšetkým českých, talianskych a francúzskych skladateľov. V programe sú české premiéry (Rossiniho komediálna opera Gróf Ory a dve diela inšpirované antickými tragédiami: Cherubiniho Medea a Xenakisova Oresteia) či diela, ktoré sa v Českej republike nehrali desiatky rokov. Ensemble Opera Diversa a Opera Povera na festivale prezentujú svoje nové ambiciózne autorské projekty. V rámci festivalu je pripravených aj niekoľko sprievodných akcií, v spolupráci s Národným divadlom Praha a ďalšími inštitúciami.

,,Některé inscenace nejsou vhodné pro děti, ať už tematicky nebo jevištním jazykem (Thaïs, Alcina, La Semele, Medea), na druhou stranu ale tentokráte nabízíme dva tituly přímo určené dětem: pohádku Zob, zob, Zoban a operu Dítě a kouzla, k nimž českobudějovičtí připravili i hudebně-divadelní edukativní program Kouzla a dítě, který se odehraje na začátku představení přímo v hledišti divadla a naladí děti na vnímání Ravelova díla.“, uvádzajú organizátori festivalu.

G. F. Händel: Alcina, Opera ŠD Košice, 2016,
foto: Joseph Marčinský

G. Rossini: Gróf Ory, Národné divadlo Brno, 2017,
foto: Jakub Jíra

Ponuka je tak z dramaturgického hľadiska veľmi pestrá. A festival ponúkne i rôzne inscenácie súčasnej generácie režisérov. ,,V programu jsou opět inscenace mladší a nejmladší generace režisérů (Linda Keprtová, Tomáš Pilař, Tomáš Studený), režisérů stojících v čele velkých souborů (Jiří Heřman, Jiří Nekvasil, Martin Otava) i osobností překračujících operní divadlo (Jan Antonín Pitínský, SKUTR, Lenka Flory, Radovan Lipus). Za dirigentský pult se postaví šéfové, šéfdirigenti či dlouholeté opory jednotlivých souborů (Mario De Rose, Martin Doubravský, Petr Šumník, Norbert Baxa, Jaroslav Kyzlink, Rastislav Štúr ad.), barokní operu Alcina nastudoval specialista na autentickou interpretaci Marek Štryncl, Xenakisovu Oresteiu skladatel Petr Kotík, zakladatel ostravského festivalu soudobé opery. Na festivalu se představí většina pozoruhodných interpretů působících na našem území, etablovaných i právě nastupujících slibnou kariéru.“, uvádzajú k dramaturgii organizátori festivalu.

Vyhodnotenie

Výnimočné festivalové výkony budú opäť odmenené tzv. Libuškami – čestnými cenami festivalu. Najlepšiu inscenáciu budú opäť vyberať odborníci (porota kritikov), ale aj diváci prostredníctvom ankety. Poroty kritikov i divákov budú mať po novom šancu zahlasovať aj za spevákov. Jednu cenu aj tento rok udelí riaditeľka festivalu.

OPERA 2017 – PROGRAM

Streda 13. septembra 2017, 19:00, Stavovské divadlo
MORAVSKÉ DIVADLO OLOMOUC
Bohuslav Martinů: ŘECKÉ PAŠIJE
dirigent: Petr Šumník, réžia: Jan Antonín Pitínský
v hlavných postavách: David Szendiuch, Jiří Přibyl, Jakub Rousek, Radoslava Mičová, Milan Vlček, Petr Martínek, Václav Málek

Nedeľa 24. septembra 2017, 19:00, Národní divadlo
NÁRODNÍ DIVADLO – STÁTNÍ OPERA
Giacomo Puccini: MADAMA BUTTERFLY
dirigent: Martin Leginus, réžia Jiří Heřman
v hlavných postavách: Maria Kobielska, Štěpánka Pučálková, Luciano Mastro, Svatopluk Sem

Pondelok 25. septembra 2017, 19:00, Stavovské divadlo
SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA
Giuseppe Verdi: MACBETH
dirigent: Petr Šumník, réžia: Jana Andělová Pletichová
v hlavných postavách: Alexander Vovk a Katarína Jorda Kramolišová

Štvrtok 28. septembra 2017, 18:00, Národní divadlo
SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO
Giacomo Puccini: TRIPTYCH (SESTRA ANGELIKA, PLÁŠŤ, GIANNI SCHICCHI)
dirigent: Rastislav Štúr, réžia: Roman Polák
v hlavných postavách: Mária Porubčinová, Jitka Sapara-Fischerová / Sergej Tolstov, Miroslav Dvorský, Adriana Kohútková / Gustáv Beláček

Piatok 29. septembra 2017, 19:00, Stavovské divadlo
NÁRODNÍ DIVADLO BRNO
Gioachino Rossini: HRABĚ ORY
dirigent: Robert Kružík, réžia: Lenka Flory
v hlavných postavách: Kateřina Kněžíková, Václav Krejčí Housková, Andrea Široká, Jana Hrochová, Petr Nekoranec, Roman Hoza, David Nykl

Utorok 3. októbra 2017, 19:00, Stavovské divadlo
ŠTÁTNA OPERA BANSKÁ BYSTRICA
Ján Cikker: JURO JÁNOŠÍK
dirigent: Marian Vach, réžia: Roman Polák
v titulnej role: Michal Hýrošš

Streda 4. októbra 2017, 19:00, Stavovské divadlo
DIVADLO J. K. TYLA PLZEŇ
Luigi Cherubini: MEDEA
dirigent: Norbert Baxa, réžia: Martin Otava
Titulnú rolu alternujú: Katarína Jorda Kramolišová, Ivana Veberová a Lívia Obručník Vénosová

Piatok 6. októbra 2017, 19:00, Stavovské divadlo
DIVADLO F. X. ŠALDY LIBEREC
Jules Massenet: THAÏS
dirigent: Martin Doubravský, réžia: Linda Keprtová
v hlavných postavách: Lívia Obručník Vénosová, Czaba Kotlár, Dušan Růžička

Nedeľa 8. októbra 2017, 17:00, Stavovské divadlo
JIHOČESKÉ DIVADLO ČESKÉ BUDĚJOVICE
Maurice Ravel: DÍTĚ A KOUZLA
s predprogramom KOUZLA A DÍTĚ
dirigent: Mario de Rose, réžia: SKUTR / Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka
v hlavných postavách: Karolína Bubleová Berková, Miroslava Veselá, Olga Jelínková, Josef Falta, Martin Štolba

Pondelok 9. októbra 2017, 19:00, Stavovské divadlo
ŠTÁTNE DIVADLO KOŠICE
Georg Friedrich Händel: ALCINA
dirigent: Marek Štryncl, réžia: Linda Keprtová
v hlavných postavách: Michaela Várady, Mariana Hochelová, Maksym Kutsenko, Anna Manske, Markéta Cukrová, Maria Taytakova, Marián Lukáš

Utorok 17. októbra 2017, 19:00, Národní divadlo
NÁRODNÍ DIVADLO
Bohuslav Martinů: JULIETTE (SNÁŘ)
dirigent: Jaroslav Kyzlink, réžia: Zuzana Gilhuus
v hlavných postavách: Alžběta Poláčková a Peter Berger

Sobota 21. októbra 2017, 19.00, České muzeum hudby
ENSEMBLE DAMIAN
Johann Adolph Hasse: LA SEMELE
dirigent a réžia Tomáš Hanzlík
účinkujú: Hana Holodňáková, Dora Pavlíková, Martin Ptáček, Šimon Hron, Sergej Sanža

Nedeľa 22. októbra 2017, 19.30, Divadlo DISK
OPERNÍ STUDIO PRAHA
ANNE, BEZE STRACHU HLEDĚT NA NEBE
Grigorij Frid: DENÍK ANNY FRANKOVÉ
Bohuslav Martinů: KUCHYŇSKÁ REVUE
dirigent: Sébastien Bagnoud, réžia: Armand Deladoëy a Vojtěch Svoboda
účinkujú: Anita Jirovská, Anna Kukuczková, Jonatán Vnouček, Michaela Stará, Anton Eliaš

Štvrtok 2. novembra 2017, 19:00, Venuše ve Švehlovce
ENSEMBLE OPERA DIVERSA
Ondřej Kyas, Pavel Drábek: ČARODĚJ A JEHO SLUHA
dirigentka: Gabriela Tardonová, réžia: Kristiana Belcredi
účinkujú: Lucie Kašpárková, Ondřej Koplík, Jan Šťáva, Pavla Radostová, Jakub Tuček, Aleš Janiga

Piatok 3. novembra 2017, 19:00, České muzeum hudby
OPERA POVERA
Vít Zouhar, Rocc: ECHO – METAMORPHOSES II

Sobota 4. novembra 2017, 11:00 a 14:00, Divadlo D21
OPERNÍ STUDIO NÁRODNÍHO DIVADLA MORAVSKOSLEZSKÉ OSTRAVA
Edvard Schiffauer: ZOB, ZOB, ZOBAN
hudobné naštudovanie: Edvard Schiffauer a Lenka Živocká, réžia: Václav Klemens

Sobota 4. novembra 2017, 19:00, Stavovské divadlo
NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ OSTRAVA
Ambroise Thomas: HAMLET
dirigent: Tomáš Brauner, réžia: Radovan Lipus
v hlavných postavách: Thomas Weinhappel, Jana Sibera, Martin Gurbaľ, Janja Vuletic, Martin Šrejma, Roman Vlkovič

Nedeľa 5. novembra 2017, 19:00, Národní galerie – Veletržní palác
OSTRAVSKÉ CENTRUM NOVEJ HUDBY v spolupráci s NÁRODNOU GALÉRIOU A NÁRODNÝM DIVADLOM MORAVSKOSLIEZSKÝM OSTRAVA
Iannis Xenakis: ORESTEIA
dirigent: Petr Kotík, réžia: Jiří Nekvasil
účinkujú: Holger Falk, Jan Vlas, Tamás Schlanger

Tridsať minút pred každým predstavením vo foyeri príslušného divadla sa uskutoční úvodné slovo k inscenácii hraného titulu.

OPERA 2017 – VSTUPENKY

Ceny vstupeniek na predstavenia mimopražských súborov sa pohybujú od 100 do 790 Kč, 30% zľavou sú zvýhodnení seniori, študenti a tí, ktorí si zakúpia vstupenky na štyri a viac predstavení mimopražských súborov na scénach Národného divadla Praha. Vstupenky sú k dispozícii v príslušných divadlách, na ich webových stránkach, vstupenky na scény Národného divadla Praha si možno zakúpiť tiež prostredníctvom Bohemia Ticket, Colosseum Ticket, TicketArt, TicketPortal, TicketPro.

www.festival-opera.cz

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár