Slovenský filharmonický zbor a ŠKO Žilina uviedli v Paríži melodrámu E. Kráka ,,Pútnici“

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Paríž/Bratislava – Melodramatickým dielom Egona Kráka Pútnici oslovili slovenskí umelci v utorok 6. októbra 2015 medzinárodné publikum na pôde UNESCO v Paríži. Koncert bol venovaný 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra.

Slávnostný koncert Štátneho komorného orchestra Slovak Sinfonietta zo Žiliny a Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň) pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra, doplnený recitáciou básní Štúrovcov v podaní Dušana Jamricha a Štefana Bučka, bol venovaný 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra. Prítomní sa tak mohli oboznámiť so slovenskou vzdelanosťou a kultúrou.

,,Dielom autor dokázal, že poézia nemusí byť iba záležitosťou poetických soirée, ale v harmonickom spojení s hudbou dokáže pozdvihnúť vnímanie obsahu diela do mnohých dimenzií zároveň,“ priblížila pre TASR stála delegátka SR pri UNESCO, veľvyslankyňa Klára Novotná.

Slov. filharmonický zbor a ŠKO Žilina uviedli v Paríži melodrámu E. Kráka ,,Pútnici, foto: FB ŠKO

Slov. filharmonický zbor a ŠKO Žilina uviedli v Paríži melodrámu E. Kráka ,,Pútnici,
foto: FB ŠKO

Podujatia sa zúčastnilo vyše 900 hostí z bohatej diplomatickej, aj krajanskej komunity, ako aj vedúce osobnosti Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru. Uskutočnilo sa pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča a generálnej riaditeľky UNESCO Iriny Bokovej.

Pútnici sú spoločný projekt Štátneho komorného orchestra a Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta v Banskej Štiavnici.

Svetová premiéra diela sa konala vo štvrtok 3. septembra 2015 v Chráme Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Štiavnici a jeho koncertná púť bude pokračovať:

streda 21. 10. 2015 Dom odborov Strojár Martin, (hrá ŠKO Žilina)

štvrtok 22. 10. 2015 Dom umenia Fatra Žilina, (hrá ŠKO Žilina)

utorok 27. 10. 2015 Rotes Rathaus, Berlín, SRN, (hrá ŠKO Žilina)

Významné slovenské výročie narodenia Ľudovíta Štúra tvorí súčasť zoznamu vzácnych svetových výročí UNESCO na listine výročí na roky 2015-2016.

zdroj: TASR

Záznam z bratislavskej premiéry Pútnikov z 11. 9. 2015, nájdete v online archíve Slovenskej filharmónie TU… (od 12. minúty).

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár