Slovenský filharmonický zbor koncertoval na Kanárskych ostrovoch

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Kanárske ostrovy/Bratislava – Členovia Slovenského filharmonického zboru sa 16. januára 2017 vrátili z umeleckého zájazdu na Kanárskych ostrovoch, kde sa predstavili na Festivale de Música de Canarias. Takmer 400 členný ansámbel uviedol na dvoch koncertoch 13. a 14. januára 2017 Piesne z Gure Arnolda Schönberga pod vedením Maestra Josepa Ponsa. Slovenský filharmonický zbor čaká do konca aktuálnej koncertnej sezóny, okrem účinkovania na domácom koncertnom pódiu, ďalších päť umeleckých zájazdov.

Slovenský filharmonický zbor reprezentuje našu krajinu takmer po celom svete. V januári t.r. prijali pozvanie na Kanárske ostrovy, kde sa v minulosti predstavili aj v operných produkciách. V roku 2009 tu účinkovali v opere Richarda Wagnera Tannhäuser v Teatro Pérez Galdós v Las Palmas a v roku 2011 sa do toho istého divadla vrátili, aby účinkovali v opere Peter Grimes od Benjamina Brittena pod taktovkou španielskeho dirigenta Pedra Halfftera. Obidve naštudovania pripravila zbormajsterka Blanka Juhaňáková.

Členovia Slovenského filharmonického zboru so zbormajstrom Jozefom Chabroňom a manažérkou Marianou Kuškovou opäť po šiestich rokoch odcestovali, v utorok 10. januára 2017, na Kanárske ostrovy. Tentokrát účinkovali na 33. ročníku Festivalu de Música de Canarias na dvoch koncertoch 13. a 14. januára 2017. Na jednej z najväčších udalostí v histórii festivalu sa v jeden večer spojili štyri hudobné telesá – dva veľké orchestre súostrovia – Filarmónica de Gran Canaria a Sinfónica de Tenerife a dva zbory, Coro de la Ópera de Tenerife a Slovenský filharmonický zbor, aby, tento takmer 400 členný ansámbel, uviedol Piesne z Gure (Gurre Lieder) Arnolda Schönberga pod vedením Maestra Josepa Ponsa, umeleckého riaditeľa Tetro Liceo v Barcelone.

Festival de Música de Canarias, Auditorio de Tenerife, 2017,
foto: fb Festival de Música de Canarias

33. ročník Festivalu de Música de Canarias sa koná od 7. januára do 5. februára 2017 na ôsmich ostrovov súostrovia. Tento ročník považujú organizátori za veľkú výzvu, nakoľko pripravili omnoho viac koncertov vo viacerých koncertných priestoroch ako po predošlé ročníky. 33. ročník ponúka asi 650 hudobníkov z celého sveta a 78 hudobných diel na 89 koncertoch. Festival zároveň prináša väčšiu rozmanitosť a širší repertoár – komorné a symfonické koncerty rôznych žánrov a období od 16. storočia až po súčasnosť. Festivalu dominovalo veľkolepé dielo Piesne z Gure Arnolda Schönberga v podaní takmer 400 hudobníkov za účasti členov Slovenského filharmonického zboru. Dielo zaznelo na dvoch koncertných miestach Auditorio de Tenerife v Santa Cruz de Tenerife a Auditorio Alfredo Kraus v Las Palmas.

Festival de Música de Canarias, Auditorio de Tenerife, 2017,
foto: fb Festival de Música de Canarias

Festival de Música de Canarias, Auditorio Alfredo Kraus, 2017,
foto: fb Festival de Música de Canarias

Arnold Schönberg: Gurre Lieder (Piesne z Gure)
Festival de Música de Canarias
13. a 14. januára 2017

Dirigent: Josep Pons
Waldemar: Nikolai Schukoff
Tove: Irene Theorin
Waldtaube: Charlotte Hellekant
Klaus: Gustavo Peña
Bauer: Andrew Foster-Williams

Orchester
Filarmonica de Gran Canaria
Sinfónica de Tenerife

Zbor
Slovenský filharmonický zbor
Coro de la Ópera de Tenerife

Festival de Música de Canarias

Do Bratislavy sa členovia Slovenského filharmonického zboru vrátili v pondelok 16. januára 2017 a hneď ich čakajú koncerty na domácom koncertnom pódiu. Prvým z nich bude dvojica koncertov 19. a 20. januára so Slovenskou filharmóniou pod taktovkou Georga Pehlivaniana (zbormajster Mátyás Antal), na ktorom odznejú diela Rachmaninova, Bartóka a Prokofieva.

Zájazdy Slovenského filharmonického zboru v sezóne 2016/2017

Slovenský filharmonický zbor má v aktuálnej koncertnej sezóne za sebou už niekoľko zájazdov. V septembri vystúpili spolu so Slovensku filharmóniou pod taktovkou Leoša Svárovského na koncerte pri príležitosti Predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie v Kúpelnej dvorane v Trenčianskych Tepliciach. Na koncerte odzneli slávne operné zbory a predohry. S À cappella repertoárom sa v septembri predstavili aj v Dome umenia Žilina. Slovenský filharmonický zbor spolu so Slovenským komorným orchesterom v októbri účinkoval na otváracom koncerte festivalu Musica nobilis v Spišskej Novej Vsi. V októbri sa vrátili z Ománu, kde v Royal Opera House Muscat uviedli spolu so Slovenskou filharmóniou pod taktovkou Ralfa Weikerta Wagnerovú operu Lohengrin. V novembri vystúpili v Peterskirche vo Viedni na koncerte v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni. Tu zazneli v podaní Slovenského filharmonického zboru a Slovenského komorného orchestera skladby Samuela Barbera, Franza Schuberta, Wolfganga Amadea Mozarta a Georga Friedricha Händela. Nový rok 2017 začali spomínaným zájazdom na Kanárskych ostrovoch.

SFZ v produkcii opery R. Wagnera Lohengrin v Royal Opera House Muscat, Omán, 2016,
foto: Royal Opera House Muscat

Do konca koncertnej sezóny 2016/2017 čaká Slovenský filharmonický zbor ešte päť umeleckých zájazdov. Vo februári budú účinkovať pod vedením zbormajstra Jozefa Chabroňa s À cappella repertoárom v Besednom dome v Brne. V apríli ich čaká žilinský koncert, kde zaznie v podaní Slovenského filharmonického zboru Rossiniho Petite messe solennelle pod taktovkou  Jozefa Chabroňa. V máji odcestuje naše reprezentačné zborové teleso do Frankfurtu, kde s hr-Sinfoieorchester pod taktovkou maďarského dirigenta Petra Eötvösa uvedú vo Veľkej sále Alte Oper skladby Franza Liszta a Bélu Bartóka. Slovenský filharmonický zbor nebude chýbať ani na prestížnom českom festivale Pražská jar, na ktorom v júni 2017 uvedú spolu so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu Symfóniu č. 7 ,,Sedem brán jeruzalemských“ pod taktovkou autora skladby Krzysztofa Pendereckého. Posledným zájazdom aktuálnej koncertnej sezóny bude účinkovanie v rakúskom Kláštore Neuberg, kde v podaní Slovenského filharmonického zboru a Slovenskej filharmónie zaznie Symfónia č. 2 Gustava Mahlera pod taktovkou rakúskeho dirigenta Stefana Vladara.

www.filharmonia.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár