Slovenský filharmonický zbor oslávi svoje 70. narodeniny slávnostným koncertom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenský filharmonický zbor (SFZ), najpoprednejšie zborové teleso na Slovensku s mimoriadnymi umeleckými kvalitami, dovŕši vo februári tohto roku 70 rokov od svojho založenia. Okrúhle výročie oslávi SFZ slávnostným koncertom. Pri tejto príležitosti sme o vyjadrenie požiadali generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie, zbormajstra SFZ ako aj niektorých hudobných kritikov a publicistov.

Slovenský filharmonický zbor vstúpil do hudobného diania v roku 1946 ako Miešaný zbor Československého rozhlasu. Prvé roky ho viedol jeho iniciátor a zakladateľ dirigent Ladislav Slovák. Už od decembra toho istého roku sa pravidelne zbor objavoval v programoch rozhlasových vysielaní. 2. novembra 1947 nasledoval prvý mimoriadny koncert v Slovenskom národnom divadle pod taktovkou Dr. Ľudovíta Rajtera. Na programe zaznelo Rekviem Giuseppe Verdiho. Roku 1948 prišlo prvé účinkovanie na Pražskej jari. V roku 1955 sa vedenia kolektívu ujal Jan Maria Dobrodinský, ktorý sa svojou viac než dvadsaťročnou činnosťou nemalou mierou zaslúžil o profiláciu a umelecké napredovanie ansámblu, začleneného v roku 1957 – už pod dnešným názvom – do zväzku telies Slovenskej filharmónie. V sedemdesiatych až deväťdesiatych rokoch sa pod jeho prácu podpísali významní dirigenti a zbormajstri – Valentin Iljin, Lubomír Mátl, Štefan Klimo, Pavel Baxa, Pavel Procházka, Marián Vach, Jan Rozehnal a Blanka Juhaňáková. Od koncertnej sezóny 2013/2014 zastáva post zbormajstra Slovenského filharmonického zboru Jozef Chabroň. Za sedem desaťročí intenzívnej umeleckej aktivity SFZ sa v telese vystriedalo viac generácii spevákov a zbor vyrástol na teleso mimoriadnych kvalít. Dnes sa radí k najlepším európskym ansámblom svojho druhu.

Slovenský filharmonický zbor, foto: Ján Lukáš

Slovenský filharmonický zbor,
foto: Ján Lukáš

Marián Lapšanský

Marián Lapšanský

Marián Lapšanský generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie

,,Sedemdesiat rokov v živote umeleckého telesa odráža, chtiac či nechtiac, celú dejinnú epochu, s jej výšinami i pádmi, víťazstvami i porážkami, úspechmi či prehrami. Slovenský filharmonický zbor sa v priebehu siedmich dekád svojho pôsobenia i v čase nepriaznivých spoločensko-politických podmienok nikdy nespreneveril základnému poslaniu – vybudovať vokálny súbor na profesionálnych základoch a stať sa pevnou súčasťou národnej hudobnej kultúry. Pod vedením dnes už legendárnych osobností Ladislava Slováka a Jána Máriu Dobrodinského sa umelecký profil telesa utváral najprv pod egidou Čs. rozhlasu a od roku 1957 až podnes ako súčasť veľkej rodiny súborov Slovenskej filharmónie. Dnes je vítaným a rešpektovaným hosťom prestížnych európskych koncertných pódií či operných domov, pravidelne účinkujúcim s prominentnými orchestrami a pod taktovkou renomovaných majstrov taktovky. Slovenský filharmonický zbor slávi tento rok vzácne jubileum a s hrdosťou si pripomína míľniky svojej sedemdesiatročnej umeleckej dráhy. Pocit, že môžem úspechy telesa v posledných rokoch sledovať z bezprostrednej blízkosti, ma napĺňa radosťou a spokojnosťou.“

Slovenský filharmonický zbor – úspešné teleso Slovenskej filharmónie je nepretržite žiadané nielen na domácej scéne ale aj na prestížnych zahraničných pódiách. Za posledné obdobie zožali jeho členovia veľké úspechy vo viacerých metropolách – Viedeň, Paríž, Berlín, Hamburg, Zürich, Istanbul, Praha…. V priebehu koncertných sezón Slovenskej filharmónie dostáva zbor pravidelne priestor najmä v dielach vokálno-inštrumentálnych spoločne s orchestrom Slovenská filharmónia. Vzácnosťou a sviatkom sú samostatné koncerty vokálneho telesa.

Takým bude aj Slávnostný koncert k 70. výročiu SFZ, ktorý sa bude konať v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v piatok 19. februára o 19.00. Členovia Slovenského filharmonického zboru spolu so svojim zbormajstrom srdečne pozývajú na túto hudobnú oslavu.

Jozef Chabroň

Jozef Chabroň

Jozef Chabroň, zbormajster Slovenského filharmonického zboru

,,Milí priaznivci vokálneho umenia, dovoľte, aby som Vás pozval na slávnostný koncert pri príležitosti 70. výročia Slovenského filharmonického zboru, ktorý má za sebou množstvo medzinárodných a domácich úspechov. Počas svojej histórie zbor spolupracoval s dirigentami ako C. Abbado, L. Mazel, V. Gergijev, A. Lombard, J. Conlon, P. Steinberg, S. Ozawa, V. Fedosejev, S. Byčkov, R. Weikert, Ch. von Dohnányi…, a priniesol špičkovú kvalitu na svetové pódiá – Berlínska filharmónia, Royal Albert hall, Theater an der Wien, Musikverein, Konzerthaus, Trocadero Paríž, Salzburger Festspiele, Suntory hall a Bunka Kaikan Tokio… . Sme hrdí na 28-ročnú spoluprácu s Wiener Staatsoper, počas ktorej sme absolvovali 130 predstavení. Na slávnostný koncert pri príležitosti 70. výročia SFZ sme pre Vás pripravili program, ktorý pozostáva z výnimočných diel svetovej i domácej zborovej literatúry. Verím, že naše výročie prídete spolu s nami osláviť do nezabudnuteľných priestorov bratislavskej Reduty. Tešíme sa na Vás.“

Koncert k 70. výročiu Slovenského filharmonického zboru bude rozdelený na dve časti: v prvej zaznejú duchovné diela a po prestávke sú na programe svetské zborové skladby slovenských skladateľov. Cez prestávku bude vo foyeri otvorenie výstavy, ktorú pripravil bývalý dlhoročný dramaturg SF – Anton Viskup. Na paneloch bude pohľad do histórie zboru, všetci zbormajstri SFZ – aj s informáciou o ich najvýznamnejších koncertoch doma a v zahraničí a budú tam zdokumentovaní aj dirigenti, s ktorými SFZ spolupracoval.

Slovenský filharmonický zbor kladne hodnotí aj slovenská hudobná kritika. Oslovili sme niektorých slovenských recenzentov, aby sa prostredníctvom Opera Slovakia vyjadrili k tomuto telesu a jeho okrúhlemu výročiu.

Michaela Mojžišová

,,Slovenský filharmonický zbor je pre mňa synonymom kvality a zárukou poslucháčskeho zážitku. Želám mu, aby sa aj v ďalšej dekáde darilo pestovať jeho sýty, farebne vyladený, krásne tvárny zvuk – a nech sa vyskytne mnoho inšpiratívnych výziev, ktoré mu umožnia umelecký rozkvet!“

Terézia Ursínyová

pripravila pre portál Opera Slovakia rozhovor so zbormajstrom SFZ Jozefom Chabroňom, v ktorom sa rozprávali o dekáde práce s týmto jubilujúcim vokálnym telesom. Okrem rozhovoru pripravila aj bilanciu ostatných rokov SFZ v zahraničí, ako aj prehľad koncertov v jubilejnej sezóne 2015/2016. Celý rozhovor si prečítate tu: Jozef Chabroň o dekáde práce so 70-ročným Slovenským filharmonickým zborom

Vladimír Blaho

,,O kvalitách Slovenského filharmonického zboru svedčia jeho úspechy v zahraničí a spolupráca s orchestrami a dirigentmi ozaj svetových parametrov. Tejto kvalite niet sa čo čudovať, ak si spomenieme, že  od Dobrodinského cez, Mátla a Juhaňákovú ho pripravovali skvelí zbormajstri, ktorí sa síce vo zvukovom ideále či hierarchii kvalitatívnych parametrov v čom-tom líšili, no udržali za mimoriadne dlhé obdobie až po dnešok úroveň, na ktorú môžeme byť pyšní.

Michal Huska

,,Želám Slovenskému filharmonickému zboru veľa ďalších úspešných koncertov. Aby neklesal na kvalite a aby naďalej využíval svoj potenciál variabilného hudobného telesa. Len tak ďalej.“

Pavel Unger

,,Slovenský filharmonický zbor je schopný byť rovnocenným partnerom orchestrov svetovej úrovne a konkurovať najvyspelejším vokálnym ansámblom. Nech takým ostane, nech svojimi kvalitami poteší nás doma a nadchne publikum všade, kde zavíta.“

70. výročie vzniku Slovenského filharmonického zboru

Slávnostný koncert k 70. výročiu vzniku
Slovenského filharmonického zboru
Koncertná sieň SF, 19. 2. 2016 o 19.00 h

Slovenský filharmonický zbor
Jozef Chabroň – dirigent
Katarína Turnerová – harfa, Marek Štrbák – organ,
Kiril Stoyanov – bicie, Peter Kosorín – bicie
Katarína Ďurdinová soprán
Katarína Krčmárová soprán
Pavol Oravec tenor

Program koncertu

Henryk Mikołaj Górecki: Totus tuus
Olivier Messiaen: O sacrum convivium
Ivan Hrušovský: Cantate Domino
Leoš Janáček: Otče náš
Eugen Suchoň: O horách, op. 8
Peter Cón: Amor vincit omnia
Viliam Gräffinger: Slovenské balady – premiéra
Oto Ferenczy: Verbunk, Zdenko Mikula: Joj mamo

www.filharmonia.sk

Vstupenky na koncert : online na www.filharmonia.sk
Pokladnica Slovenskej filharmónie:
Reduta, Nám. Eugena Suchoňa 1, Bratislava
Otvorená v pracovných dňoch: po 9.00 – 14.00 h
ut – pi 13.00 – 19.00 h
a hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.

Zmena programu a interpretov na všetkých
koncertoch vyhradená!

Pripravil: Ľudovít Vongrej

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár