Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

27. mája 2023 redakcia Sezóna 2022/2023

Slovenský filharmonický zbor účinkoval na koncerte venovanom pamiatke Leyly Gencer v Istanbule

In memory of Leyla Gencer, 2023, Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra, Slovenský filharmonický zbor, zdroj foto: SF
Veľkosť písma
A
A
A
Slovenský filharmonický zbor sa vrátil z tureckého Istanbulu, kde našu krajinu reprezentoval na galakoncerte In memory of Leyla Gencer, ktorým si Turecko pripomenulo svoju slávnu rodáčku, jednu z najvýznamnejších operných speváčok 20. storočia. Na programe koncertu bolo vokálno-inštrumentálne dielo pre sóla, zbor a orchester Stabat Mater od Gioachina Rossiniho.

Dôkazom toho, že Turecko nežije len prezidentskými voľbami, ale aj krásnou hudbou, bol slávnostný koncert v Istanbule. Najväčšia turecká metropola, rozprestierajúca sa na európskom i ázijskom brehu Bosporskej úžiny, má dnes takmer 20 miliónov obyvateľov a patrí k najvýznamnejším hospodárskym, politickým, finančným i kultúrnym centrám sveta. Pomenovanie Meeting point of the world, ktorým ju predstavujú už pri pristávaní na jej pôde domáce aerolínie, ju teda dobre vystihuje.

In memory of Leyla Gencer, 2023, Carlo Tenan, Jay Jang, Ezgi Karakaya, Theodore Browne, Burak Bilgili, Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra, Slovenský filharmonický zbor, zdroj foto: SF

Vo štvrtok 25. mája 2023 večer vystúpil na pódiu prestížneho Zorlu Centre Istanbul s veľkým úspechom Slovenský filharmonický zbor, pod vedením svojho zbormajstra Jozefa Chabroňa. Prvé slovenské reprezentačné vokálne teleso, ocenené vo februári Oper! Awards ako najlepší európsky zbor za minulý rok, tu účinkovalo v diele Gioachina Rossiniho Stabat Mater v spolupráci s Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra a sólistami – sopranistkou Jay Jang, mezzosopranistkou Ezgi Karakaya, tenoristom Theodorem Brownem a basbarytónistom Burakom Bilgilim.

Slávnostný koncert, ktorý dirigoval Talian Carlo Tenan, bol usporiadaný pri príležitosti spomienky na 15. výročie úmrtia slávnej tureckej sopranistky Ayşe Leyly Gencer. Táto umelkyňa, ktorú operný svet poznal pod prezývkou La Diva Turca, dosiahla v 70-tych a 80-tych rokoch 20. storočia pozoruhodnú medzinárodnú kariéru.

Prečítajte si tiež:
Tri sopranistky v úzadí

Rodáčka z Istanbulu sa preslávila po debute v milánskej opere La Scala. Na svetových operných scénach vystupovala do roku 1985 a až do svojej smrti bola umeleckou riaditeľkou Speváckej akadémie La Scaly. “La Diva Turca“ bola v Taliansku uznávaná ako pokračovateľka odkazu Marie Callas.

G. Donizetti: Belisario, Leyla Gencer (Antonina), La Fenice, 1969, foto: wikipedia

Koncert Slovenského filharmonického zboru v Istanbule navštívil generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner „Bolo potešujúce, že koncert mal vynikajúcu odozvu publika, ktoré do veľkej miery zaplnilo veľkokapacitnú sálu s 2 700 sedadlami.

Pozvanie na koncert prijali aj významní hostia, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Turecku Ján Pšenica s manželkou Julianou Beňovou, generálna konzulka SR v Istanbule Veronika Lombardini, predchádzajúca veľvyslankyňa SR v Turecku Anna Tureničová, manželský pár bývalých veľvyslancov Tureckej republiky na Slovensku Tunç Ügdül a Hatice Asligül Ügdül, honorárni konzuli SR v Turecku Onur Sümer s manželkou a Hüseyin Özdilek, ako aj ďalší významní predstavitelia spoločenského života.

Tí všetci nielen osobne pozdravili Slovenský filharmonický zbor, ale ústami pána veľvyslanca sa aj poďakovali za vynikajúcu reprezentáciu Slovenska a jeho špičkového interpretačného umenia v zahraničí. Spolu s publikom v sále potom ocenili výkon umelcov zaslúženým záverečným standing ovation.

In memory of Leyla Gencer, 2023, zdroj foto: SF
In memory of Leyla Gencer, 2023, Marián Turner, Jozef Chabroň, Veronika Lombardini, Slovenský filharmonický zbor, hostia, zdroj foto: SF

Umeleckého zájazdu Slovenského filharmonického zboru sa zúčastnila aj manažérka Mariana Kušková a zbormajster Jozef Chabroň, ktorý v auguste t.r. končí na poste zbormajstra SFZ. Od septembra 2023 bude zastávať post hudobného asistenta riaditeľa zboru Viedenskej štátnej opery. Na domácej pôde, v bratislavskej Redute, sa Jozef Chabroň so zborom rozlúčil dirigovaním koncertu 19. mája 2023. Po účinkovaní v Istanbule ho so SFZ čaká umelecký zájazd do Českej republiky – Litomyšle a Prahy. V nadchádzajúcich koncertných sezónach bude so SFZ pokračovať ako hosťujúci zbormajster.

Informovala: Martina Tolstova, SF

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024