Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

3. septembra 2019 Ľudovít Vongrej Sezóna 2019/2020

Slovenský filharmonický zbor účinkoval na otváracom koncerte Konzerthausu Berlin

Otvárací koncert Konzerthausu Berlin, 2019, foto: Martin Walz
Veľkosť písma
A
A
A
Berlín/Bratislava – Slovenský filharmonický zbor sa v piatok 30. augusta predstavil spolu s ďalšími telesami a umelcami na koncertnom pódiu Konzerthausu Berlin, v rámci otváracieho koncertu sezóny 2019/2020. Koncert zaznel pod taktovkou nemeckého dirigenta Christopha Eschenbacha. SFZ čaká v aktuálnej sezóne množstvo koncertov na domácich i zahraničných koncertných pódiách.

Na programe úvodného večera Konzerthausu Berlin zaznela monumentálna Symfónia tisícov Gustava Mahlera. Sám skladateľ o diele napísal: „Práve som dokončil svoju 8. Je to to najväčšie, čo som doposiaľ urobil. A obsah a forma sú také zvláštne, že sa o tom ani nedá písať.“ Na svetovej premiére symfónie v roku 1910 účinkovalo 858 spevákov a 171 inštrumentalistov. Vokálno-inštrumentálne dielo s obrovským interpretačným aparátom (veľké obsadenie orchestra, osem vokálnych sólistov, dva veľké zmiešané zbory a chlapčenský zbor) zaznelo v Berlíne v interpretácii Konzerthausorchester Berlin, Českého filharmonického zboru Brno, Slovenského filharmonického zboru a Staats und Domchor Berlin.

Otvárací koncert Konzerthausu Berlin, 2019, Christoph Eschenbach, foto: Martin Walz

Sólistami večera boli Erin Wall, Michaela Kaune, Marisol Montalvo, Mihoko Fujimur, Gerhild Romberger, Robert Dean Smith, Michael Nagy a Mikhail Petrenko v naštudovaní legendárneho nemeckého dirigenta Christopha Eschenbacha, nového šéfdirigenta Konzerthausorchester Berlin od aktuálnej koncertnej sezóny.

Pre zaujímavosť uvedieme, že v piatok 6. septembra uvedie Konzerthausorchester Berlin koncert diel viacerých autorov pod taktovkou svojho prvého hosťujúceho dirigenta, Slováka Juraja Valčuhu, ktorý je tiež hosťujúcim dirigentom Slovenskej filharmónie.

Otvárací koncert Konzerthausu Berlin, 2019, foto: Martin Walz

Slovenský filharmonický zbor vycestoval do Berlína so svojim zbormajstrom Jozefom Chabroňom a manažérkou Marianou Kuškovou, ktorá pre Opera Slovakia priblížila aktuálnu koncertnú sezónu nášho prvého zborového telesa. ,,Slovenský filharmonický zbor čaká v tejto sezóne celá škála koncertov na domácej pôde v Slovenskej filharmónii. Začíname 12. septembra na Mimoriadnom koncerte k Roku M. R. Štefánika, pokračujeme na Bratislavských hudobných slávnostiach a koncertmi v 71. sezóne v jej jednotlivých cykloch. Nebude chýbať samostatný a cappella koncert, ktorý sa koná už tradične vo februári.

Otvárací koncert Konzerthausu Berlin, 2019, foto: Martin Walz

K zahraničných umeleckým zájazdom SFZ Mariana Kušková dodáva: ,,Náš zbor pravidelne účinkuje na zahraničných koncertných pódiách. Na jeseň uvedie Dvořákovo Rekviem s Tonkünstler Orchester pod taktovkou Mareka Šedivého v Rakúsku a Beethovenovu Missu solemnis s Plzenskou filharmóniou a dirigentom Ronaldom Zollmanom v Měšťanské besede v Plzni. V marci 2020 čaká SFZ spolupráca s Českou filharmóniou a jej šéfdirigentom Semjonom Byčkovom. V Dvořákovej sieni Rudolfína spoločne uvedú Rekviem Detleva Glanerta. Na záver sezóny sa zbor predstaví v Srbsku a v Nemecku, kde zaznie Beethovenova 9. symfónia s Ódou na radosť pod vedením dirigenta Gabriela Feltza.

Pripravil: Ľudovít Vongrej, zdroj SF

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...