Slovenský filharmonický zbor účinkoval v Berlíne pod taktovkou Christopha Eschenbacha

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Jozefom Chabroňom sa predstavil na troch abonentných koncertoch (10. 11. a 12. novembra 2022) v Konzerthause Berlin. Na programe bola Symfónia č. 2 c mol „Vzkriesenie“ Gustava Mahlera.

Slovenský filharmonický zbor sa do Konzerthausu Berlin vrátil po troch rokoch, kedy sa tu s úspechom predstavil v rámci otváracieho koncertu sezóny 2019/2020, inauguračného večera šéfdirigenta Konzerthausorchester Berlin Christopha Eschenbacha, ktorý pri tejto príležitosti uviedol monumentálnu Mahlerovu 8. symfóniu tisícov.

Prečítajte si tiež:
Slovenský filharmonický zbor účinkoval na otváracom koncerte Konzerthausu Berlin
K 110. výročiu úmrtia Gustava Mahlera

Na tohtoročnej novembrovej dvojici koncertov zaznela v naštudovaní charizmatického umelca opäť jedno z Mahlerových symfonických monumentálnych diel – päťčasťová Symfónia č. 2 c mol „Vzkriesenie“. Hral renomovaný Konzerthausorchester Berlin, sólistkami večerov boli sopranistka Marisol Montalvo a altistka Mihoko Fujimura.

Christoph Eschenbach, Konzerthausorchester Berlin, Konzerthaus Berlin, 2022, foto: Felix Löchner

„Celú svoju kariéru sa zaoberám práve Mahlerom. On svojou hudbou skutočne rozpráva. Cítite v nej každý záchvev jeho duše, robí to pritom otvorene, bez akýchkoľvek zašifrovaní či obmedzení vo svojom hudobnom jazyku,“ povedal v jednom z rozhovorov nemecký dirigent a klavirista Christoph Eschenbach.

Úspech zboru v Berlíne dokumentuje aj pozitívne hodnotenie koncertu. ,,Slovenský filharmonický zbor svojim vstupom s hutným, naliehavým zvukom navodí očakávanú husiu kožu. Potom všetko smeruje k apoteóze…“ píše v recenzii pre Tagesspiegel Frederik Hanssen.

Slovenský filharmonický zbor (ženská časť), Konzerthaus Berlin, Konzerthausorchester Berlin2022, foto: Felix Löchner
Christoph Eschenbach, Konzerthausorchester Berlin, Slovenský filharmonický zbor, Konzerthaus Berlin, 2022, foto: Felix Löchner
Slovenský filharmonický zbor (mužská časť), Konzerthaus Berlin, Konzerthausorchester Berlin2022, foto: Felix Löchner

Jesenné účinkovanie Slovenského filharmonického zboru v Berlíne bolo predposledným zájazdom počas roka 2022 na nemeckých koncertných pódiách – pred polrokom zahviezdili jeho členovia v úspešnej spolupráci s Berlínskou filharmóniou a uznávaným dirigentom Kirillom Petrenkom v Baden-Badene a na koncertnom pódiu Berlínskych filharmonikov, v júni sa predstavili v Dortmunde a v septembri účinkovali v Mannheime.

Prečítajte si tiež:
Slovenský filharmonický zbor sa po boku Berlínskej filharmónie predstavil v Baden-Badene a v Berlíne

V rámci zahraničnej reprezentácie kalendárny rok Slovenský filharmonický zbor uzavrie koncertom v Stuttgarte, kde zaznie Beethovenova Symfónia č. 9 d mol, op. 125 s Ódou na radosť. Začiatkom nového roka sa v tomto istom diele predstavia aj v Košiciach. V máji ich čaká účinkovanie v tureckom Istanbule (G. Rossini Stabat Mater) a na záver sezóny sa s tvorbou Arnolda Schönberga predstavia v českej Litomyšli a Prahe.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár