Slovenský filharmonický zbor účinkoval v Berliozových Trójanoch vo Viedni a pripravuje ďalšie zájazdy

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenský filharmonický zbor (jeho časť) sa v úvode aktuálnej sezóny predstavil v inscenácii opery Hectora Berlioza Trójania na javisku Viedenskej štátnej opery. Do konca koncertnej sezóny ich spolu s účinkovaním na domácom koncertnom pódiu čaká aj viacero zahraničných umeleckých zájazdov.

Časť Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň) spoluúčinkovala v úvode aktuálnej sezóny na javisku Viedenskej štátnej opere v sérii šiestich predstavení inscenácie Berliozovej grand opery Trójania (Les Troyens) na motívy Vergíliovho eposu. Premiéra sa konala 14. októbra 2018 pod taktovkou francúzskeho dirigenta arménskeho pôvodu Alaina Altinoglu a v réžii Davida McVicara. Reprízy sa konali 17., 21. a 26. októbra a 1. a 4. novembra 2018 (reprízu 4. novembra odvysielala Viedenská štátna opera aj prostredníctvom priameho prenosu na internete v rámci projektu www.staatsoperlive.com). Ako informovala Opera Slovakia Martina Tolstova z tlačového oddelenia SF ,,Účinkovaním v tomto titule pokračuje dlhoročná spolupráca Slovenského filharmonického zboru s prestížnym operným domom vo Viedni.” Recenziu predstavenia si prečítate v článku Terézie Ursínyovej Monumentálni Trójania vo Viedni so speváckymi hviezdami.

H. Berlioz: Les Troyens, Viedenská štátna opera, 2018,
Zbor Viedenskej štátnej opery a Slovenský filharmonický zbor,
foto: Michael Pöhn

Slovenský filharmonický zbor v zahraničí už od začiatku sezóny

V čase príprav časti Slovenského filharmonického zboru na produkciu viedenských Trójanov sa druhá časť spolu so zbormajstrom Štefanom Sedlickým predstavila na dvoch septembrových koncertoch festivalu Dvořákova Praha po boku renomovaných umelcov. Vo štvrtok 20. septembra so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu a ich novým šéfdirigentom Alexandrom Liebreichom zaznela v ich interpretácii na koncerte s názvom „Americký večer“ zriedka uvádzaná kantáta Antonína Dvořáka Americký prapor. Program doplnili diela Leonarda Bernsteina a Samuela Barbera. V piatok 21. septembra sa SFZ predstavil spolu s telesom Staatskapelle Dresden pod taktovkou renomovaného rakúskeho dirigenta Manfreda Honecka v diele Antonína Dvořáka Slávnostní zpěv. Sólistkou večera bola argentínska mezzosopranistka slovinského pôvodu Bernarda Fink. Štvrtkový koncert a piatkový záverečný koncert festivalu sa uskutočnili v Dvořákovej sieni Rudolfina.

Dvořákova Praha, 2018, Manfred Honeck, Staatskapelle Dresden, Slovenský filharmonický zbor,
foto: Dvořákova Praha

Zájazdy Slovenského filharmonického zboru v sezóne 2018/2019

Slovenský filharmonický zbor sa v tejto koncertnej sezóne predstaví okrem účinkovania na domácom koncertom pódiu v bratislavskej Redute aj na ďalších viacerých koncertných pódiách doma aj v zahraničí. Po účinkovaní v Prahe a Viedni odcestoval SFZ do Košíc, kde 24. októbra vystúpil na slávnostnom koncerte pri príležitosti 50. výročia založenia Štátnej filharmónie Košice. Na koncerte pod taktovkou Zbynka Müllera uviedli Beethovenovu Missu solemnis. O koncerte sme písali v recenzii Lýdie Urbančíkovej Jedinečná oslava umenia, krásy a modlitba za mier. Štátna filharmónia Košice otvorila svoju 50. koncertnú sezónu.

Otvárací koncert 50. sezóny Štátnej filharmónie Košice, 2018,
Štátna filharmónia Košice, Slovenský filharmonický zbor, foto: Jaroslav Ľaš

Nasledujú dva novembrové koncerty v žilinskom Dome umenia, kde v ich interpretácii zaznie kantáta Ľudstvo od skladateľky Iris Szeghy (o slovenskej premiére diela v roku 2014 sme písali TU…). Štátny komorný orchester bude dirigovať Oliver Dohnányi a koncert uvedú k 100. výročiu skončenia 1. svetovej vojny. V januári 2019 sa predstavia v Ľubľane, kde uvedú pod taktovkou Rastislava Štúra Dvořákovu Svatební košili a v rakúskom Linzi sa predstavia spolu s Bruckner Orchester Linz v diele siedmich autorov 20. storočia Genesis Suite. Tento koncert zaznie v Bruckner Hause pri príležitosti Medzinárodného dňa spomienky na obete holokaustu. V apríli 2019 vycestuje Slovenský filharmonický zbor spolu s Bratislavským chlapčenským zborom do Royal Opera House Muskat v Ománe, kde pod taktovkou bývalého šéfdirigenta Emmanuela Villaumea zaznie Mahlerova Tretia symfónia. S Mahlerovou Symfóniou č. 2 c mol ,,Vzkriesenie” sa následne predstavia v máji v troch rakúskych mestách Grafenegg, Viedeň a St. Pölten. V máji prijal Slovenský filharmonický zbor opätovné pozvanie na festival Pražská jar, kde uvedie Berliozovo Te Deum. Ku koncu koncertnej sezóny sa opäť vrátia do Košíc, kde uvedú Suchoňov Žalm Zeme podkarpatskej, kantátu pre tenor, zbor a orchester.

Jozef Chabroň, Slovenský filharmonický zbor,
foto: Ján Lukáš

Slovenský filharmonický zbor v bratislavskej Redute

Na domácom koncertom pódiu sa Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Juraj Chabroň, aj hosťujúci zbormajstri) túto sezónu predstaví v Šostakovičovej Symfónii č. 13 b mol ,,Babij jar” pod taktovkou Juraja Valčuhu, Stravinského Žalmovej symfónii (dirigent James Judd), Pucciniho Messa di Gloria (dirigent Leoš Svárovský) či v Dvořákej balade pre sóla, zbor a orchester Svatební košile (dirigent Rastislav Štúr, hosťujúci zbormajster Jaroslav Brych). Vo februárovom a cappella koncerte (zbormajster Jozef Chabroň) uvedie SFZ Rundadinelu od Jevgenija Iršaia, Magnificat Pavla Kršku a Polní mši Bohuslava Martinů. Pod taktovkou Leoša Svárovského sa SFZ predstaví v Rachmaninovej zborovej symfónii Zvony a do Bratislavy opäť zavíta zbormajster Viedenskej štátnej opery Thomas Lang, ktorý so SFZ naštuduje Brahmsovo Nemecké rekviem (dirigent James Judd). Pod taktovkou Ewalda Danela zaznie Schubertova Omša č. 4 C dur a Da pacem, Domine pre zbor a sláčikový orchester od Pēterisa Vasksa.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: SF, internet, TS

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Ľudovít Vongrej

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku