Slovenský filharmonický zbor uvedie v bratislavskej Redute à capella koncert

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenský filharmonický zbor nás už viac ako sedem desaťročí reprezentuje na svetových koncertných a operných scénach. Pravidelne uvádza koncerty aj na domácom koncertnom pódiu Slovenskej filharmónie. V piatok 17. februára sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie predstavia, pod taktovkou zbormajstra Jozefa Chabroňa, à capella koncertom. Na programe sú diela troch autorov – Valentina Silvestrova, Petra Fialu a Iris Szeghy. Na koncert sa vzťahuje februárová akcia SPOLU NA KONCERT 1+1 vstupenka zdarma.

S našim reprezentačným zborovým telesom vystúpia traja sólisti husľový virtuóz Juraj Čižmarovič, sopranistka Eva Šušková a členka Slovenského filharmonického zboru Helena Oborníková (alt). Iris Szeghy sa v diele Stabat mater pre soprán, 3 miešané zbory a sólové husle pohráva so zvukovým priestorom, zbor delí na tri skupiny, pričom jedna spieva spoza scény. Petr Fiala je skúseným hudobníkom, ktorý takmer celú kariéru zasvätil práci s Českým filharmonickým zborom Brno. Aj jeho diela sú preto zväčša zasadené do prostredia zborového spevu. V interpretácii Slovenského filharmonického zboru zaznejú jeho Štyri nokturná pre miešaný zbor a altové sólo. Mimoriadne silne pôsobí tradícia „à capella“ spevu v pravoslávnom duchovnom a hudobnom prostredí. Valentin Silvestrov je v tejto sfére skutočným majstrom. Na koncerte v piatok 17. februára je na programe jeho skladba Diptychon. Koncert sa začne o 19.00 h.

Jozef Chabroň, Slovenský filharmonický zbor,
foto: Ján Lukáš

Po nedávnom úspechu na Kanárskych ostrovoch v rámci Festival International de Música de Canarias (viac informácii TU…), kde sa Slovenský filharmonický zbor predstavil v monumentálnej kompozícii Arnolda Schönberga Piesne z Gurre (Gurrelieder) si novodobé zborové umenie môžu vypočuť milovníci hudby v bratislavskej Redute. S podobným à cappella programom sa Slovenský filharmonický zbor predstaví v nedeľu 19. februára aj v Brne.

Pri zakúpení vstupeniek využite februárovú akciu SPOLU NA KONCERT 1+1 vstupenka zdarma, ktorá sa dá uplatniť iba v Pokladnici SF.

www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstová, SF

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár