Slovenský filharmonický zbor vystúpil na prestížnom festivale BBC Proms v Londýne

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Londýn – Slovenský filharmonický zbor účinkoval v nedeľu 6. augusta 2017 na slávnom londýnskom festivale BBC Proms. Bol súčasťou koncertného uvedenia zriedka uvádzanej opery Petra Modesta Musorgského Chovančina vo verzii Dmitrija Šostakoviča. Opera zaznela pod taktovkou Semiona Byčkova.

Po prvýkrát sa naše prvé zborové teleso stretlo s týmto dielom v roku 1989, kedy  operu  v 5. dejstvách  naštudoval pre Viedenskú štátnu operu Claudio Abbado. Práve táto svetoznáma operná scéna uviedla monumentálne dielo opäť po 25 rokoch (r. 2014) v hudobnom naštudovaní Semiona Byčkova, jedného z najžiadanejších dirigentov súčasnosti. Slovenský filharmonický zbor tu nechýbal. Tento rok Semion Byčkov pripravil Musorgského operu s masovými zborovými scénami v koncertnom uvedení pre najväčší a najstarší letný festival klasickej hudby BBC Proms.

BBC Proms 2017, koncertné uvedenie Musorgského opery Chovančina,
Semion Byčkov,
foto: BBC Proms

Na scéne stoja dva zmiešané zbory – v Royal Albert Hall, hlavnom dejisku festivalu to bolo 36 členov BBC Singers a 75 členov Slovenského filharmonického zboru, ktoré pre túto produkciu pripravil zbormajster SFZ Jozef Chabroň. Spolu s členmi BBC Symphony Orchestra, dvoma detskými zbormi – Schola Cantorum of The Cardinal Vaughan Memorial School a Tiffin Boys’ Choir a poprednými zahraničnými sólistami – ruská mezzosopranistka Elena Maximova (Marfa), estónsky basista Ain Anger (Dosifej), chorvátsky basista Ante Jerkunica (Ivan Chovanksij), Gruzinec George Gagnidze (Šaklovity), chorvátsky basista Ante Jerkunica (Ivan Chovanskij), tenorista Norbert Ernst (Pisár) a mnohí ďalší presvedčili o sile, aktuálnosti a atraktívnosti posledného Musorgského diela, ktoré skladateľ nestihol dokončiť. Večerný koncert PROM 29 navštívilo vyše 5000 nadšencov hudby, ktorí uvedenie opery po 130 rokoch od jej skomponovania ocenili siahodlhým potleskom a ováciami. Koncert prenášalo v priamom prenose Radio BBC 3.

BBC Proms 2017, koncertné uvedenie Musorgského opery Chovančina,
foto: BBC Proms

Na koncerte sa zúčastnil aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky pri Dvore sv. Jakuba v Londýne Ľubomír Rehák s manželkou.

Potlesk patril Musorgského Chovančine so Slovenským filharmonickým zborom, ktorý sa na toto prestížne podujatie vrátil po 13 rokoch. Zbormajstrovi Jozefovi Chabroňovi a manažérke Mariane Kuškovej.

BBC Proms je najväčší festival klasickej hudby na svete. Každoročne trvá osem týždňov. Jeho 123. ročník trvá od 14. júla do 9. septembra 2017. Bohatý hudobný program ponúka v centre Londýna množstvo koncertov, workshopov, edukačných podujatí… BBC Proms je zároveň festival s najdlhšou históriou. Po prvýkrát sa uskutočnil roku 1895, z iniciatívy hudobného impresária Roberta Newmana. Od roku 1927 festival zastrešuje BBC a v roku 1930 vznikol Symfonický orchester BBC. Od roku 1941 sa festival koná v Royal Albert Hall. Festival sa od svojho založenia snaží pritiahnuť ku klasickej hudbe čo najviac ľudí všetkých vekových kategórii – lacným vstupným, neformálnym prostredím a pestrým programom. Je populárnou letnou kultúrnou udalosťou Londýna, Každoročne sem prichádza množstvo návštevníkov a prenosy koncertov je možné sledovať v televízii, rozhlase, či na internete.

www.bbc.co.uk/proms

Informovala: Martina Tolstova, SF

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár