Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

25. septembra 2022 redakcia Sezóna 2022/2023

Slovenský komorný orchester sa predstavil v Berlíne

Slovenský komorný orchester, Berlínský dóm, 2022, zdroj foto: Slovenský inštitút v Berlíne
Veľkosť písma
A
A
A
Vo štvrtok večer, 22. septembra 2022, sa uskutočnil v prostredí Berlínskeho Dómu koncert Slovenského komorného orchestra. Podujatie, ktoré bolo výborne zorganizované Slovenským inštitútom v Berlíne, na ktorého čele stojí nová riaditeľka, pani Zuzana Megová, sa konalo pri príležitosti 30. výročia prijatia Ústavy SR. Záštitu nad slávnostným večerom prevzal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Nemecku, jeho excelencia pán Marián Jakubócy.

Veľmi dobre navštívený Berlínsky Dóm prijal vzácnych hostí z radov členov diplomatických zborov, predstaviteľov politického, spoločenského a kultúrneho života, ako aj širokej verejnosti. Medzi významnými hosťami bola aj slovenská rodáčka, pani Renata Altová, poslankyňa nemeckého Bundestagu, pani Irmhild Kupkovič, manželka slovenského skladateľa a profesora Ladislava Kupkoviča (1936 – 2016) , ktorý bol v 50-tych rokoch členom Slovenskej filharmónie a od roku 1968 žil a pôsobil v Nemecku.

Marián Jakubócy, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Nemeckej spolkovej republike, Zuzana Megová, riaditeľka Slovenského inštitútu v Berlíne, Marián Turner, generálny riaditeľ SF, zdroj foto: Slovenský inštitút v Berlíne

Prišli aj viacerí slovenskí rodáci, ktorí už roky úspešne pracujú v tejto metropole a mnohí ďalší hostia. Z podujatia pripravil mediálnu reportáž spravodajca RTVS v Nemecku, pán Tibor Macák.

V interpretácii Slovenského komorného orchestra, pod vedením jeho umeleckého vedúceho a huslistu Ewalda Danela, zazneli na koncerte tieto diela: Z Holbergových čias (Edvard Hagerup Grieg), Antické tance a árie (Ottorino Respighi), Modlitba za Ukrajinu (Valentin Silvestrov), Suita pre sláčikový orchester (Leoš Janáček) a Cantica Slovaca (Ladislav Kupkovič). Nadšené publikum si vytlieskalo na záver ešte dva prídavky, a to Tanec od poľského autora Romualda Twardovského a slávnu Humoresku od Antonína Dvořáka.

Slovenský komorný orchester, Berlínský dóm, 2022, zdroj foto: Slovenský inštitút v Berlíne

Vynikajúca kultúrna reprezentácia Slovenského komorného orchestra, ktorý je súčasťou Slovenskej filharmónie už 62 rokov, sa stretla u všetkých návštevníkov koncertu s veľmi pozitívnou odozvou. Záverečný vrúcny potlesk a prídavky zároveň aj symbolicky (ne)naplnili životné heslo skladateľa Ladislava Kupkoviča, ktoré znelo: „Netlieskajte žiadnej hudbe, ktorá sa vám nepáči“. Bolo to presne naopak, slovenský štvrtkový večer v Berlínskom Dóme, v podaní Slovenského komorného orchestra, sa páčil veľmi.

Informovala: Martina Tolstova, SF

text: SF

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...