SND otvára Baletnú prípravku: Prihláste aj svoje deti!

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenské národné divadlo v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR otvára v 96. divadelnej sezóne výnimočný projekt, ktorý úzko korešponduje so snahou o rozvoj baletného umenia na Slovensku. Podľa vzoru a koncepcie divadiel po celom svete vytvorí historicky prvú baletnú prípravku na území Slovenskej republiky. Tá sa bude zameriavať hlavne na deti v predškolskom a mladšom školskom veku, ktoré disponujú mimoriadnym talentom, pohybovými zdatnosťami a záujmom o baletné umenie ako také.

Mottom baletnej prípravky je kvalita nad kvantitou a aj v rámci tohto hesla sa budú pedagógovia formou individuálneho prístupu zameriavať hlavne na osobnostné predpoklady každého jedného prijatého dieťaťa. Táto spolupráca je obohatením aj pre členov baletného súboru SND, ktorí dostanú dobrovoľnou formou príležitosť pracovať s prijatými deťmi, ktoré sa v baletných sálach SND za pomoci klavírneho sprievodu oboznámia so základmi klasického tanca. Formou workshopu a semináru dostanú tiež príležitosť nahliadnuť do tajov baletného umenia za prítomnosti choreografov, výtvarníkov, kostymérov a pod.

Baletná prípravka, Balet SND, foto: Alena Klenková/SND

Baletná prípravka, Balet SND,
foto: Alena Klenková/SND

„Je to veľmi významný krok pre SND. Tešíme sa na najmladšie talenty, ktoré budú v priamom kontakte s javiskom a s umelcami,“ hodnotí vznik Baletnej prípravky SND riaditeľ Baletu SND Mgr. art. Jozef Dolinský.

Iniciátorka a vedúca projektu Baletnej prípravky SND Mgr. art Jana Páralová vidí deti v baletnej prípravke ako budúcu novú generáciu profesionálnych divadelných umelcov, ktorí budú mať úctu k domácej scéne rovnako ako k divadlám po celom svete. Ich poslaním bude zvýšenie kvality, či už klasického baletu, alebo divadelného umenia na európskej úrovni.

„Deti sú budúcnosťou v každom odbore, no v rámci umenia to platí dvojnásobne, preto sú dvere do Baletnej prípravky SND otvorené všetkým deťom, ktoré si myslia, že majú talent a lásku k tanečnému a divadelnému umeniu. Ich talent však posúdia tí najpovolanejší, ktorí majú v tanečnom odbore dlhoročné pedagogické a tanečné skúsenosti a znalosti. Už dnes sa Slovenské národné divadlo teší na nových detských ,kolegovʻ, ktorí spríjemnia atmosféru a rozjasnia priestory nášho divadla.“

Baletná prípravka, Balet SND, foto: Alena Klenková/SND

Baletná prípravka, Balet SND,
foto: Alena Klenková/SND

Vedenie Baletu SND verí, že prostredníctvom tohto projektu ponúkne deťom príležitosť uchopiť tanečné umenie z úplne nového uhla pohľadu. Postupnou výchovou v baletnom prostredí si totiž osvoja autentický systém divadelného života, ktorého neoddeliteľnou zložkou sú cnosti, ako je pokora, trpezlivosť, prísnosť, pracovitosť a poctivosť.

Ak si myslíte, že práve vaše dieťa disponuje spomínanými schopnosťami, neváhajte a prihláste ho do konkurzu, ktorý sa uskutoční už 12. decembra 2015 v priestoroch Baletu SND. Prihlásiť ho môžete prostredníctvom registračného formulára, ktorý nájdete na stránke www.baletnapripravkasnd.sk. Vyplnené registračné formuláre môžete zaslať poštou do 2. decembra 2015 alebo vyplniť on-line do 4. decembra 2015.

Baletná prípravka, Balet SND, foto: Alena Klenková/SND

Baletná prípravka, Balet SND,
foto: Alena Klenková/SND

Baletná prípravka vzniká za účasti a podpory riaditeľa Baletu SND Mgr. art Jozefa Dolinského v spolupráci s garantom a odbornou poradkyňou, dlhoročnou pedagogičkou a choreografkou doc. Marilenou Halászovou.

Informovala: Natalie Dongová, SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku