Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

15. marca 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

SND predstavilo 95. sezónu, Opera prináša novinku

Nová budova Slovenského národného divadla
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Vedenie Slovenského národného divadla predstavilo 95. sezónu, ktorá prinesie zaujímavé tituly činohry, opery a baletu. Taktiež bol avizovaný nový Medzinárodný divadelný festival SND s názvom Eurokontext.sk. Opera pripravuje nové premiéry, zaujímavý koncert, projekt pre deti a aj novinku, spúšťa operné štúdio.

Generálny riaditeľ SND Marián Chudovský v úvode tlačovej konferencie informoval o ekonomickej situácii divadla. ,,Rok 2012 sme končili s účtovnou stratou 17.000 eur a uplynulý rok sme boli v plusových číslach, dosiahli sme hospodársky výsledok 186.000 eur,“  divácku návštevnosť porovnal s predošlými sezónami a skonštatoval, že počet návštevníkov SND vzrástol na 245.000 návštev­níkov ročne, čo zvýšilo tržby a kvalitné inscenácie zlepšili obraz a vnímanie našej prvej scény. Následne predstavili svoje dramaturgické plány na nadchádzajúcu sezónu 2014/2015 riaditelia jednotlivých súborov.

foto z tlač. konferencie, zľava: J. Dolinský (balet), R. Polák (činohra), M. Chudovský (GR SND), F. Haider a S. Jakubek (opera), foto: Ľudovít Vongrej
foto z tlač. konferencie,
zľava: J. Dolinský (balet), R. Polák (činohra), M. Chudovský (GR SND), F. Haider a S. Jakubek (opera),
foto: Ľudovít Vongrej

Pre náš operný portál prednostne prinášame prehľad operných inscenácií novej divadelnej sezóny 2014/2015. Na tlačovej konferencii predstavil novú sezónu hudobný riaditeľ Opery SND pán Friedrich Haider.

V úvode sezóny ponúkne Opera SND profilový koncert vynikajúceho slovenského speváka Petra Mikuláša. Pri príležitosti 150 výročia narodenia Richarda Straussa uvedie Opera SND jeho dielo Salome. Na svoje si prídu aj milovníci operety, kedy SND pripravuje premiéru Lehárovej operety Zem úsmevov. V hviezdnom obsadení bude nasledovať premiéra Gounodovej opery Romeo a Julia a Paisiellova opera Kráľ Teodor v Benátkach otvorí novovzniknuté operné štúdio SND. Pripravuje sa aj Mozartova Čarovná flauta v úprave pre detského diváka a sezónu zavŕši premiéra opery Šperky Madony Ermanna Wolfa-Ferrariho. Novinkou v SND je Medzinárodný divadelný festival s názvom Eurokontext.sk o ktorom budeme našich čitateľov podrobnejšie informovať neskôr. Prezradíme, že jeho súčasťou budú okrem činoherných a baletných predstavení aj štyri operné predstavenia hosťujúcich súborov a päť operných predstavení SND.

haiderFriedrich Haider o novej sezóne.

,,Som rád, že môžem zažiť v SND obdobie do ktorého spadá významné životné jubileum vynikajúceho speváka Petra Mikuláša, jeho šesťdesiatka. Nie je len vašim obľúbeným spevákom a mojim favorizovaným operným predstaviteľom, ale zároveň aj skvelým umelcom a vynikajúcim človekom. Koncert pri príležitosti šesťdesiatky Petra Mikuláša bude dirigovať Robert Jindra (hudobný riaditeľ Národného divadla Praha) a špeciálnym hosťom bude pán Štefan Kocán.

Potom príde titul, ktorý sa viaže k významnému výročiu 150 rokov od narodenia jedného z veľkých operných tvorcov 20. storočia, Richarda Straussa. Pripravíme novú inscenáciu jeho jednoaktovky Salome. Bolo mojim osobným želaním, aby som ako režiséra do tejto produkcie pozval H-J. Ruckhäberleho, s ktorým som sa zoznámil zhodou okolností tiež pri produkcii Salome pred istým časom v Lisabone. Vtedy som spolupracoval s významným režisérom Dietrom Dornom, ktorý pripravoval túto inscenáciu režijne a pán Ruckhäberle ako dramaturg. Bol som fascinovaný, aké úžasné myšlienky a nápady dokázal do tejto inscenácie priniesť. Medzičasom má už na svojom konte veľa najmä činoherných produkcií a pracuje predovšetkým v Nemecku, takže sa teším, že budeme spolupracovať na tejto Salome, ktorá bude jeho prvou.

Po uvedení toho titulu máme v dramaturgickom pláne známu, populárnu Lehárovu operetu Zem úsmevov. Operetu uvedieme v slovenčine v novom pôvodnom preklade Jána Štrassera a dirigovať bude Peter Valentovič, ktorý ako autor hudobného naštudovania bude v Opere SND debutovať. Peter Valentovič s nami túto sezónu veľmi intenzívne spolupracoval jednak ako môj asistent, ale aj ako dirigent a musím povedať, že to bola skvelá spolupráca. Vyplývajú z nej naše veľké očakávania do budúcnosti, takže Peter Valentovič je jedným z tých, ktorí budú mať možnosti ďalej sa profilovať.

Nasledovať bude jedna z veľmi populárnych, nádherných opier ‑ Gounodova Rómeo a Júlia ‑ kde máme prísľub, že budeme spolupracovať s Adrianou Kučerovou a Pavlom Bršlíkom. Treba zdôrazniť, že tento titul je veľmi dobrý a vhodný aj pre náš domáci operný súbor, kde vidím kvalitný potenciál. Hudobné naštudovanie bude mať Rastislav Štúr a režisérom bude Diego de Brea, už dobre známy z Činohry SND, takže sme plní očakávania a myslíme, že to bude napínavé a zaujímavé.

Ďalším titulom ‑ Paisiellovou operou Kráľ Teodor v Benátkach ‑ otvára Opera SND operné štúdio, ktoré bude mať do istej miery profil ako operné štúdiá v iných veľkých zahraničných operných domoch. Slavomír Jakúbek k tomu dodal: Nebude to znamenať kontinuálnu prácu s mladými spevákmi, dirigentmi a režisérmi, ale v  prvej fáze pôjde o jednu produkciu za sezónu, ktorú chceme pripravovať v spolupráci s mladými umelcami. Túto spoluprácu chceme rozšíriť a neostať len na báze hudobnej a hereckej spolupráce, to znamená, že sa neobmedzíme len na spevákov, režisérov, asistentov réžie, ale zaoberáme sa víziou, že by sme dokázali pritiahnuť a inšpirovať aj mladých scénografov a všetky ostatné povolania podieľajúce sa na vzniku operného diela. Je tu aj historická súvislosť, prečo práve tento titul a prečo touto operou začíname operné štúdio. Toto dielo je nielen zaujímavé a brilantne napísané, ale súvisí aj so začiatkami verejného operného života v Bratislave. Kedysi veľká spoločnosť grófa Erdődyho, ktorá bola najväčšou svojho času a otvorila operný žáner takpovediac demokratickejšie širším vrstvám obyvateľstva, začínala práve v 80 tych rokoch 18. storočia činnosť týmto dielom a stalo sa tak krátko po jeho svetovej viedenskej premiére. Navyše my ho prinášame v určitej úprave Hansa Wernera Henzeho, veľkého operného autora 20 stor., takže bude trochu dramaturgicky posunuté. Inštrumentačne je to dielo napísané veľmi brilantne, takže máme veľké očakávania a dúfame, že spolupráca s mladými spevákmi a dirigentmi bude plodná a dobrá. Réžiu bude mať Lenka Horinková, ktorá teraz spolupracuje s Operou SND ako asistentka réžie, ale svojho času bola nielen dramaturgičkou, ale aj režisérkou banskobystrickej opery a má už za sebou zopár inscenácií.

Friedrich Haider: Tieto projekty pre mladých ľudí a s mladými ľuďmi sú pre mňa nesmierne dôležité. Inou stránkou našich aktivít je, že sa snažíme uľahčiť aj prístup do opery a študenti budú mať možnosť navštevovať operu za symbolické ceny. Mám veľmi pozitívnu skúsenosť z kontaktu so študentmi. Nedávno som navštívil študentov estetiky a keď sa organizovalo toto stretnutie boli vedúci katedry trochu skeptickí, či oň bude záujem a či sa sála zaplní, ale napokon z očakávaných 10-15 sa zišlo okolo 70 študentov, ktorí sa veľmi intenzívne zapojili do debaty a z nej vzišli zaujímavé myšlienky. Jednak je jasné, že mladí ľudia majú často obavy pred operným divadlom, nepoznajú ho, majú málo informácií a potom aj na základe určitých negatívnych zážitkov strácajú záujem o operu. Je dôležité urobiť vo všetkých smeroch nápravu a snažiť sa o lepšiu cestu komunikácie.

V tejto sezóne sme vytvorili pre deti a pre rodiny školský formát Opera je zábava, kde sme vhodnou formou prezentovali Nápoj lásky Gaetana Donizettiho s Martinom Vanekom. Po týchto pozitívnych skúsenostiach chceme na budúcu sezónu takto priblížiť deťom Mozartovu Čarovnú flautu.

Posledným titulom si plním moje tajné želanie a tým je slovenská premiéra diela, ktoré tu nikdy nezaznelo a ktoré je dnes veľmi málo hrávané a je tak trochu zabudnuté. Sú to Šperky Madony od Ermanna Wolfa-Ferrariho, skladateľa nemecko-talianskeho pôvodu. Jeho otec bol veľmi významný nemecký maliar, ktorý istý čas pracoval v Benátkach a tam sa zoznámil s jednou krásnou Taliankou a výsledkom je tento hudobný skladateľ. Wolf-Ferrari je veľmi pozoruhodný a originálny skladateľ aj práve preto, že vyštudoval v Mníchove to, na čo sa v Nemecku kladie veľký dôraz teda kontrapunkt, kompozičnú techniku a na druhej strane vďaka svojej mentalite, kontaktom a vzťahu k Taliansku priniesol do nemeckej štruktúry a kompozičnej perfektnosti talianskeho ducha, melodičnosť, esprit, vtipnosť. Moje prvé stretnutie s Wolfom-Ferrarim a jeho dielom bolo až prekvapujúco atakujúce. Človek má zriedkakedy pocit, že si odrazu s autorom, ktorého má interpretovať, absolútne rozumie, že mu hovorí zo srdca. Réžiu bude mať pán Manfred Schweigkofler. Je to režisér, pôsobiaci v Taliansku, ale pochádza z Nemecka. Ešte je zaujímavé pripomenúť, že Wolf-Ferrari pred sto rokmi vkročil na svetovú opernú scénu ako skvelý autor operných komédií. Bolo to v čase, kedy zásluhou Pucciniho a iných veristov komická opera upadla a v operných divadlách sa predvádzali predovšetkým hudobné a veristické drámy. Wolf-Ferrari v tomto čase spôsobil určitú renesanciu komickej opery, inšpiroval sa Carlom Goldonim a mal k tomu aj skvelé kompozičné dispozície, pretože bol nesmierne vtipný, briskný, brilantný a kompozične dokonalý.“

Nová budova SND
Nová budova SND

Premiéry Činohry SND  v sezóne  2014/2015

Polnočná omša (autor: P. Karvaš, réžia: L. Brutovský)

Bál (autor: B. S. Timrava, D. Majling, réžia M. Vajdička)

V. Klimáček: Mojmír II. alebo Súmrak ríše (r. R. Ballek)

F. Švantner, R. Polák: Nevesta hôľ (r. R. Polák)

I. Stodola: Bačova žena (r. R. Polák)

J. Palárik: Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch (r. J. Nvota)

K. Horák: Zjavenie, obetovanie a nanebovstúpenie proroka Ľudovíta a jeho učeníkov (r. M. Kákoš)

J. A. Komenský, O. Spišák, D. Majling: Labyrint sveta a raj srdca.

Okrem toho SND uvedie dva koprodukčné tituly: 1914 (r. R. Wilson) a N. Haratschwili: Bludička (r. B. Bartkowiak)

Premiéry Baletu SND  v sezóne  2014/2015

E. Suchoň, R. Pepucha, M. de Candia: Angelika (choreografia a réžia M. de Candia)

O. Nedbal: Z rozprávky do rozprávky (choreografia a réžia J. Dolinský, st.)

P. Breiner: Slovenské tance (choreografia a réžia P. Zuska).

SND taktiež predstavilo novú ponuku Rodinnej vstupenky, ktorú v krátkosti predstavil riaditeľ Centra marketingu Daniel Rabina.

,,Inšpirácia Rodinnej vstupenky prišla od pána Haidera, že by stálo za to vyvinúť možnosť, ktorá by ešte lepším a efektívnejším spôsobom pozývala do divadla rodinného diváka. Sme radi, že Opera pridáva do budúcej sezóny aj víkendové predstavenia, tzv. rodinné časy a uberá predstavenia z dní, ktoré neboli až tak veľmi divácky úspešné, akým je napr. pondelok. Zároveň nás tento rok čaká veľká ambícia a veľký plán. Rozhodli sme sa vytvoriť novú webovú stránku SND. Nasledujúca sezóna bude 95. sezónou a keďže žijeme v dosť výraznej informačnej dobe, chcelo by to aj nový spôsob komunikácie cez internet a sociálne siete.„, uviedol Daniel Rabina

www.snd.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...