SND predstavilo premiérové tituly Opery a Baletu nasledujúcej sezóny 2016/2017

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Vedenie Slovenského národného divadlo zverejnilo na tlačovej konferencii dramaturgické plány operného a baletného súboru na nasledujúcu 97. divadelnú sezónu SND 2016/2017. Opera okrem iného spúšťa medzinárodné projekty, pripravuje svetovú novodobú premiéru, pokračuje Operným štúdiom a venovať sa bude aj detskému divákovi. V Balete SND pomenovali nasledujúcu sezónu Sezónou baletných klenotov. Chystá sa aj spoločný operno-baletný večer.

Opera SND v sezóne 2016/2017 ponúkne päť noviniek

,,Na rozdiel od sezóny, ktorú teraz žijeme a ktorá sa opiera o veľké klasické tituly svetovej literatúry, ktoré ani neschádzajú z repertoáru veľkých operných divadiel, v novej sezóne pôjdeme po takej originálnejšej, možno odvážnejšej dramaturgickej ceste. Na jednej strane prinesieme tituly, o ktorých sme presvedčení, že svojou hodnotou patria do nášho aj svetového repertoáru, lebo sú to všetko majstrovské opusy, no na druhej strane sa z rôznych dôvodov nestali takou stálou trvalou súčasťou operných divadiel. V niektorých prípadoch budeme mať ambíciu objaviť dielo napríklad v slovenských kontextoch, ktoré ešte na Slovensku vo svojej kompletnej verzii nezaznelo a v jednom prípade aj dielo, ktoré ani operný svet nepozná. Takisto budeme hrať náš bežný repertoár, budeme prezentovať niektoré diela z minulej sezóny, ale obnovíme aj niektoré inscenácie, ktoré tu neboli trošku dlhšie.“, povedal na tlačovej konferencii riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek.

Historická budova SND

Historická budova SND

Prvou premiérou nasledujúcej sezóny bude Pucciniho Triptych – Plášť, Sestra Angelika a Gianni Schicchi v hudobnom naštudovaní Rastislava Štúra a v réžii Romana Poláka (premiéra v októbri 2016). Ďalšou premiérou bude spoločný operno-baletný večer Stravinského Oidipus Rex a Svätenie jari (premiéra vo februári 2017) pod taktovkou Ondreja Olosa a v réžii a choreografii Edwarda Cluga. V apríli pribudne do repertoáru Halévyho opera Židovka v hudobnom naštudovaní Roberta Jindru (jeho prvé hudobné naštudovanie v Opere SND) a v réžii Petra Konwitschného. Na záver sezóny v rámci Operného štúdia SND to bude Mozartova opera Únos zo serailu v hudobnom naštudovaní Friedricha Haidera (zatiaľ v štádiu rokovania) a v réžii Jána Ďurovčíka, ktorý ako režisér vstupuje na opernú pôdu po prvýkrát. Program Opery SND obohatí v marci 2017 mimoriadny projekt – svetová premiéra originálnej verzie Vivaldiho opery Arsilda a prvé novodobé javiskové uvedenie tohto titulu. Hudobné toto dielo naštuduje špecialista na starú hudbu Václav Luks a inscenačnú podobu mu dá David Radok. Spoluúčinkovať bude Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704.

Popri premiérach doplnia ponuku opery v sezóne 2016/2017 reprízy inscenácií z predchádzajúcich sezón, v ktorých budú hosťovať viaceré osobnosti medzinárodnej scény. ,,Sezónu spestria aj výrazné spevácke osobnosti ako napríklad Ferruccio Furlanetto, ktorý príde zahosťovať do inscenácie Simona Boccanegru, Simona Houda-Šaturová, ktorá bude debutovať na javisku Opery SND, Ivan Magri, ktorého si diváci pamätajú z Belliniho Puritánov, vráti sa k nám už v trošku inom šate, pretože je z neho takmer spinto tenorista a už spieva iný repertoár ako kedysi. Do Bratislavy zavítajú aj Maida Hundeling, Dalibor Jenis, Pavol Bršlík, Adriana Kučerová, Adam Plachetka, Štefan Kocán a iní.“, povedal Slavomír Jakubek.

Nová budova SND, sála opery a baletu

Nová budova SND,
sála opery a baletu

Ponuku smerom k detskému návštevníkovi okrem minuloročných titulov doplní i nová interaktívna adaptácia jedného z populárnych operných diel, ktorej autorom a moderátorom bude opäť Martin Vanek. Po predošlých Nápoji lásky, Čarovnej flaute a Barbierovi zo Sevilly príde tentoraz na rad Predaná nevesta Bedřicha Smetanu.

Pokračovať budú tiež komorné vokálne koncerty z cyklu Voci da camera, v ktorých sa v nasledujúcej 97. sezóne SND predstavia sólisti Opery SND Denisa Hamarová, Eva Hornyáková, Katarína Juhásová-Štúrová, Ján Ďurčo, Tomáš Juhás a Martin Gyimesi.

Nadchádzajúca operná sezóna bude podľa slov riaditeľa Slavomíra Jakubeka zároveň obdobím, v ktorom bude Opera SND prezentovať prvé výsledky svojich medzinárodných aktivít v podobe koprodukcií a širších spoluprác s vyspelými partnermi európskej opernej scény.

,,Sezóna 2016/2017 bude druhou sezónou, kde štartujeme určité medzinárodné projekty, ktoré sú výsledkom našej snahy po uplynulé tri roky, počas ktorých sme mali veľmi veľa rokovaní s rôznymi partnermi. Tým, že sa Bratislava stala atraktívnejšou, stala sa kvalitnejším partnerom aj vo videní ostatných festivalov. Takže ďalšia sezóna bude znamenať spoluprácu s takými partnermi ako sú svetoznámy festival Bregenzer Festspiele, čo je už dohodnutá vec a potom nás ďalej čaká aj spolupráca so svetoznámou benátskou operou La Fenice. Toto sú prvé kroky v novej sezóne. Jedným z týchto krokov bude aj mimoriadny projekt, koprodukcia Opery SND s viacerými partnermi a to Grand théâtre de Luxembourg, Opéra de Lille, Opéra Royal de Versaillei či Théâtre de Caen. Predmetom tejto spolupráce bude zabudnutá Vivaldiho opera Arsilda, ktorá od doby svojej premiéry v Benátkach už nikdy nezaznela na javisku, čiže bude to jej svetová novodobá premiéra. Navyše to bude prvé uvedenie tohto diela v originálnej verzii, pretože kedysi dobová cenzúra dosť ostro zasiahla do jeho štruktúry, pritom je to nesmierne kvalitné a originálne dielo, nakoľko patrí do obdobia kompozičnej zrelosti Antonia Vivaldiho, ktorý sa ňom správa veľmi slobodomyšlienkársky. Vedel veľmi nerešpektovať a ostentatívne porušovať všetky operné kánony, aké vtedy v Benátkach platili a cenzúra sa nevzťahovala ani tak na určitý taký etický morálny kódex toho libreta a posolstva ako na zabehané, konvenčné formulky, ktoré boli vtedy povinné. Na čele tímu je skvelý, medzinárodne renomovaný režisér David Radok a známa osobnosť interpretácie starej hudby Václav Luks spolu so svojimi súbormi Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704. Tento projekt sa v Bratislave spolu s premiérou uvedie len dvakrát a následne pocestuje po opernej Európe. Itinerár ešte nie je kompletný, pretože o to dielo je záujem a až potom sa následne vráti do Bratislavy. Na tento projekt sa veľmi teším, pretože bude mimoriadny a po dlhých storočiach budeme počuť dielo, ktoré má úžasnú hodnotu a nikto ho na javisku nevidel.“, predstavil mimoriadny projekt Slavomír Jakubek. Dielo uvedie Opera SND v spolupráci s festivalom Dni starej hudby ako jeho súčasť v mimoriadnom termíne 9. marca 2017.

Premiéry Opery SND v sezóne 2016/2017

Giacomo Puccini: Triptych
Plášť, Sestra Angelika, Gianni Schicchi
Tri operné jednoaktovky
Hudobné naštudovanie: Rastislav Štúr
Réžia: Roman Polák
Premiéry: 21. a 23. októbra 2016, nová budova SND

Igor Stravinsky: Oidipus Rex/Svätenie jari
Operno-baletný večer
Igor Stravinsky: Oidipus Rex
Opera-oratórium
Hudobné naštudovanie: Ondrej Olos
Réžia: Martin Bendik
Premiéra: 17. februára 2017, historická budova SND

Ludovic Halévy: Židovka
Opera v piatich dejstvách
Hudobné naštudovanie: Robert Jindra
Réžia: Peter Konwitschny
Premiéry: 7. a 9. apríla 2017, nová budova SND

Operné štúdio SND
Wolfgang Amadeus Mozart: Únos zo serailu
Opera v dvoch dejstvách
Hudobné naštudovanie: Friedrich Haider
Réžia: Ján Ďurovčík
Premiéra: 16. a 18. júna 2017, historická budova SND

Mimoriadny projekt Opery SND

Antonio Vivaldi: Arsilda
Opera v troch dejstvách
Hudobné naštudovanie: Václav Luks
Réžia: David Radok
Spoluúčinkuje Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704
Premiéra: 9. marca 2017, nová budova SND
Svetová premiéra originálnej verzie diela
a prvé novodobé javiskové uvedenie titulu

Slovenské národné divadlo, historická budova

Slovenské národné divadlo, historická budova

Sezóna baletných klenotov v Balete SND

Po Sezóne svetových premiér uvádza baletný súbor Sezónu baletných klenotov. Tvoria ju tri kľúčové diela svetovej baletnej literatúry: vrcholné dielo romantizmu – Giselle (premiéra v novembri 2016), ako príklad rešpektu voči klasickému odkazu velikána Mariusa Petipu, v choreografii Rafaela Avnikjana.

Súčasnú svetovú baletnú tvorbu zastupuje prelomové Svätenie jari Igora Stravinského v novej strhujúcej interpretácii Edwarda Cluga. V slovenskej premiére uvedie v máji 2017 baletný súbor ďalší klenot – Esmeralda, ako iný príklad Petipovho odkazu, tentoraz z dielne renomovaných ruských tvorcov – choreografov Jurija Burlaka a Vasilija Medvedeva.

Sezóna 2016/ 2017 bude – ako už aj minulé sezóny – príležitosťou predstaviť na javiskách prvej scény renomovaných svetových tvorcov a z hľadiska náročnosti bude ďalšou zaujímavou výzvou pre celý baletný súbor.

Premiéry Baletu SND v sezóne 2016/2017

Adolphe Charles Adam: Giselle
Hudba: Adolphe Charles Adam
Choreografia a réžia: Rafael Avnikjan/ podľa Máriusa Petipu
Premiéra: november 2016, historická budova SND

Igor Stravinskij: Svätenie jari
spoločný večer opery a baletu Choreografia a
réžia: Edward Clug
Premiéra: 17. februára 2017, historická budova SND

Cesare Pugni: Esmeralda
Choreografia a réžia: Jurij Burlak a Vasilij Medvedev/ podľa Máriusa Petipu
Premiéra: 21. máj 2017, nová budova SND

www.snd.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár