SND predstavuje zásadný míľnik v príprave rekonštrukcie historickej budovy divadla

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Slovenské národné divadlo má hotovú štúdiu uskutočniteľnosti rekonštrukcie historickej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave. Ide o zásadný míľnik v administratívnom procese prípravy rekonštrukcie. Približne dvestostranový dokument, ktorý je nutnou podmienkou ďalších krokov v procese rekonštrukcie, je už zverejnený aj na webe SND.

Štúdiu uskutočniteľnosti pripravoval víťaz verejného obstarávania v spolupráci so SND a s Ministerstvom kultúry SR od začiatku tohto roka.

Dôležitý dokument (pozn, red. štúdia je dostupná TU…) obsahuje podrobné informácie o zmysle rekonštrukcie historickej budovy SND, predbežnú finančnú analýzu rekonštrukcie, analýzu nákladov a prínosov projektu, ako aj víziu ďalšej prevádzky zrekonštruovanej budovy.

Prečítajte si tiež:
Havarijný stav historickej budovy SND vedie k jej uzatvoreniu pre divadelnú prevádzku
Inšpektorát práce zakázal používanie historickej budovy SND
Národný inšpektorát práce zrušil rozhodnutie o zákaze používania historickej budovy SND
Národný inšpektorát práce už druhýkrát zrušil rozhodnutie o uzatvorení historickej budovy SND

Havarijný stav historickej budovy SND, 2021, foto: SND

„Štúdia uskutočniteľnosti je dôležitý a zásadný krok na to, aby sa štát mohol k problematike rekonštrukcie postaviť a odporučiť, či a ako sa bude rekonštrukcia financovať,“ objasňuje ekonomický riaditeľ SND Matej Bošňák.

V ďalšom kroku bude štúdiu uskutočniteľnosti posudzovať Útvar hodnoty za peniaze.

Keďže historická budova SND je verejnou budovou, Ministerstvo kultúry SR musí zároveň požiadať Ministerstvo dopravy a výstavby SR o expertízu stavebného zámeru. Táto expertíza stanoví aj predbežnú hodnotu zákazky.

Po expertíze stavebného zámeru a posúdení štúdie uskutočniteľnosti bude môcť Ministerstvo financií SR začať rokovanie o uvoľnení prostriedkov na vypracovanie projektovej dokumentácie rekonštrukcie.

„My sme urobili všetko, čo bolo našou povinnosťou. Ako správca majetku máme spolu s Ministerstvom kultúry SR veľký záujem historickú budovu SND zrekonštruovať. Teraz je však ďalší krok na strane štátu, aby na to uvoľnil finančné prostriedky. Historická budova SND je národná kultúrna pamiatka a ikonická budova, ktorá je súčasťou kultúrneho dedičstva aj dominantou hlavného mesta,“ hovorí Matej Bošňák.

Slovenské národné divadlo, historická budova, zdroj foto: Archív SND

SND v ďalších krokoch pod podmienkou, že bude mať finančné krytie, pripraví a vypíše verejné obstarávanie na architektonickú štúdiu a projektové práce. Víťaz tejto súťaže následne pripraví projektovú dokumentáciu rekonštrukcie historickej budovy.

Ak všetko pôjde bez komplikácií, vedenie SND odhaduje, že víťaz súťaže na projekt by mohol byť vysúťažený v polovici budúceho roka.

Informovala: Jana Alexová, SND

text: SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár