SND premiéruje balet Oskara Nedbala Z rozprávky do rozprávky

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Nazerať na svet detskými očami sa zvyčajne vždy oplatí. Nie je to inak ani pri druhej baletnej premiére 95. sezóny v SND. Po mimoriadnom úspechu detských baletných predstavení ako Narodil sa Chrobáčik, Popolvár či famózny Luskáčik, ktorého návšteva sa pre mnohé rodiny s deťmi stala tradíciou, pripravil Balet SND ďalšiu rozprávkovú premiéru významného autora Oskara Nedbala.

Jedno z najslávnejších diel dirigenta a hudobného skladateľa Oskara Nedbala, baletný opus Z rozprávky do rozprávky, ožíva už 5. februára na doskách Baletu SND. Dielo, ktoré je súčasťou zlatého fondu našej baletnej minulosti a v sezóne 1923/1924 bolo prvým detským predstavením v Slovenskom národnom divadle, tentoraz do života vzkriesila legenda slovenského baletu – tanečník, choreograf, baletný majster a skvelý pedagóg Jozef Dolinský st.

V hlavných úlohách sa predstaví očarujúca prvá dáma baletu Romina Kołodziej, charizmatická Viola Mariner, sólisti Andrej Kremz či Adrian Ducin a mnohí ďalší. Okrem spomínaných sa môžete tešiť aj na bývalú primabalerínu a vlastníčku Pribinovho kríža I. triedy Augustu Herényiovú-Starostovú, ktorá prijala rolu Starej matere vo svojich úctyhodných 84 rokoch.

Z rozprávky do rozprávky, Balet SND, foto: Peter Brenkus

Z rozprávky do rozprávky, Balet SND,
foto: Peter Brenkus

Zlatovláska, Krajčír v začarovanom zámku, Zvieratká a zbojníci – to sú tri rozprávky plné tanca, podmanivej hudby pod taktovkou dirigenta Dušana Štefánka, čarovných kostýmov Simony Vachálkovej a scény Petra Janků.

Okrem iného máte v priestoroch historickej budovy od 5. februára možnosť vidieť originálnu výstavu na pamiatku Stanislava Remara, skvelého tanečníka a bývalého riaditeľa Baletu SND.

Z rozprávky do rozprávky, Balet SND, foto: Peter Brenkus

Z rozprávky do rozprávky, Balet SND,
foto: Peter Brenkus

Premiéry sa uskutočnia 5. februára 2015 o 19.00 hod. a 7. februára 2015 o 17.00 hod. v historickej budove Slovenského národného divadla.

www.snd.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár