SND uvádza Adamov romantický balet Giselle

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Balet Slovenského národného divadla uvádza baletné dielo z obdobia vrcholného romantizmu Giselle, od francúzskeho skladateľa Adolpha Charlesa Adama v choreografii a réžii Rafaela Avnikjana a v hudobnom naštudovaní Dušana Šfefánka. Premiéry sa uskutočnia 25. a 26. novembra 2016 v historickej budove SND.

Balet Giselle patrí k historickému odkazu obdobia vrcholného romantizmu a zároveň k najhranejším dielam svetových baletných súborov. Inscenácia podľa poviedky nemeckého básnika Heinricha Heineho prináša príbeh pôvabného vidieckeho dievčaťa, ktoré zomrie zo zúfalstva z nešťastnej lásky a jeho duša sa zmení na vílu… Svetová premiéra tohto diela sa konala 28. júna 1841 v Théâtre de l’Académie Royale de Musique v Paríži a na Slovensku bolo uvedené 20. novembra 1926. V tomto roku odvtedy uplynulo presne 90. ,,Jej prvým inscenátorom v SND bol v roku 1926 Achille Viscusi, pod názvom Gizela uviedol skrátenú verziu diela spolu s baletom Šeherezáda. Na svoje ďalšie uvedenie čakala tridsať rokov, v roku 1956 ju inscenoval v skrátenej verzii prvý slovenský choreograf Jozef Zajko (spolu s komickým baletom Ples kadetov). Úplnú verziu divácky úspešnej inscenácie uviedol Jozef Zajko ešte v rokoch 1966 a 1975. Novú výnimočnú inscenáciu tohto romantického diela v SND naštudoval v roku 1990 baletný majster Kubánskeho národného baletu Joaquín Banegas podľa choreografie Alicie Alonsovej (obnovená premiéra 1995). V roku 1999 predstavil verziu Mariusa Petipu vtedajší baletný majster a choreograf Rafael Avnikjan. V roku 2010 sa o nový koncept pokúsili tvorcovia Ondrej Šoth a Zuzana Mistríková, o choreografiu sa delilo viacero autorov – Juraj Kubánka, Natália Horečná, Michail Novikov, Ondrej Šoth a Liudmila Zhytnikova“. – uviedla dramaturgička Baletu SND Eva Gajdošová a dodala: ,,Balet Giselle je dojímavý romantický príbeh libretistov Théophila Gautiera a Julesa-Henriho Vernoya de Saint-Georgesa s melodickou a rytmickou ľahkosťou hudby významného skladateľa romantického obdobia Adolpha Charlesa Adama, ktorý Giselle napísal na objednávku. Premiéru baletu dirigoval osobne šéf Parížskej opery François-Antoine Habeneck, čo bolo vyznamenaním, keďže balety prenechával vždy svojmu asistentovi.“

Tlačová konferencia k premiére baletu Giselle v SND, 2016, foto: Ľudovít Vongrej

Tlačová konferencia k premiére baletu Giselle v SND, 2016,
foto: Ľudovít Vongrej

Choreografom a režisérom novej baletnej inscenácie Giselle je tanečník, baletný majster, pedagóg, choreograf Rafael Avnikjan (Gruzínsko), ktorý toto dielo podľa Mariusa Petipu uviedol v Balete SND už v roku 1999. Aj tentoraz mu ide o zachovanie čistoty a štýlu romantického diela a zároveň chce uviesť inscenáciu s puncom výnimočnosti. ,,Každý balet inscenujem nanovo, vždy pridám nové mizanscény, kroky, variácie. Ale načo meniť zmysel, obsah, postavy? Zároveň sa však musím držať pôvodného libreta, partitúry a choreografického konceptu, to je pre mňa záväzné. Giselle bude už na prvý pohľad iná vďaka nádhernej scéne a kostýmom dvoch vynikajúcich hosťujúcich výtvarníkov – Juana Guillerma Novu a Lucu dall’Alpiho. Výnimočnosť baletov však robia hlavne tanečníci. Vtedy som robil s celkom iným súborom, dnes je úroveň súboru inde, je tu veľa mladých šikovných tanečníkov. Moje nároky sa nezmenili, vždy chcem od tanečníkov maximum a nebolo to inak ani počas tohto skúšobného procesu, ktorý nebol jednoduchý. Javisko všetko odhalí. Tanečník musí dať svojej postave dušu, vyjadriť ju bez slov, iba svojím pohybom. Keď sa to podarí, publikum dýcha spolu s postavou a prežíva ten príbeh spolu s tanečníkmi.“, hovorí Rafael Avnikjan, ktorý pôsobil aj v Balete SND ako vedúci baletný majster s prestávkami od roku 1991 až do roku 2008. Svoju pedagogickú aktivitu venoval dokonalej príprave tanečníkov v oblasti klasickej tanečnej techniky, výsledkom čoho bola účasť našich tanečníkov vo finále v rámci medzinárodných baletných súťaží. Mimo SND na Slovensku pôsobil v rokoch 1997 – 1998 ako pedagóg a šéf tanca v SĽUK-u, spolupracoval s Bratislavským divadlom tanca a s baletným súborom Jany Kůrovej na projekte Galavečer s osobnosťami svetového baletu. Ako asistent choreografa spolupracoval v Balete SND s Nicolasom Beriozoffom (Veľká Británia), J. Sechom (Moskva), Markom Diamontom (USA), B. Pageom (Kanada), Etiennom Freyom (Švajčiarsko). Ako choreograf sa podpísal v Balete SND pod inscenácie: Labutie jazero (1991), Márna opatrnosť (1992), Don Quijote (1994), Paquita (1997), Giselle (1999), Bajadéra (2003), Korzár (2005). Rafael Avnikjan je držiteľom viacerých ocenení. Je zaslúžilým umelcom Arménska, držiteľom medaily Anny Pavlovovej pre rozvoj baletnej pedagogiky, čestnej plakety ministra kultúry Ruskej federácie pre najlepšieho učiteľa baletu, na Slovensku ho v roku 2002 ocenili cenou Literárneho fondu.

Adolphe Charles Adam: Giselle, Balet SND, 2016, Rafael Avnikjan, foto zo skúšky, foto: Peter Brenkus

Adolphe Charles Adam: Giselle, Balet SND, 2016,
Rafael Avnikjan,
foto zo skúšky,
foto: Peter Brenkus

Adolphe Charles Adam: Giselle, Balet SND, 2016, Luana Brunetti (Giselle), Viola Mariner (Bathilda), foto: Peter Brenkus

Adolphe Charles Adam: Giselle, Balet SND, 2016,
Luana Brunetti (Giselle), Viola Mariner (Bathilda),
foto: Peter Brenkus

Giselle hudobne naštudoval interný dirigent SND Dušan Štefánek. Scénu navrhol Juan Guillermo Nova, rodák zo španielskeho Jerez de La Frontera a autorom kostýmov je taliansky kostýmový výtvarník Luca Dall’ Alpi. Jeho kostýmy sú vyzdobené šperkmi slovenskej dizajnérky Lucie Šimončič, ktorú toto romantické dielo inšpirovalo k vzniku novej kolekcie s názvom Giselle.

Brošne od Lucie Šimončič

Brošne od Lucie Šimončič

,,Balet Giselle je veľká méta, tajomstvo romantického baletu, je to skvost a titul, ktorý by malo mať v repertoári každé kamenné divadlo na svete. Je to jeden z najviac a najčastejšie inscenovaných baletov v Slovenskom národnom divadle. Rafael Avnikjan už inscenoval tento balet v 90. rokoch. Je to balet, ktorý je potrebné mať v repertoári nielen preto, že verejnosť chce vidieť klasiku, chce vidieť niečo krásne. Aj pre interpretov je to veľmi ťažký balet. Vraciame sa k základu Giselle, k jej revízii Mariusom Petipom z konca 19. storočia. Samozrejme, je to prispôsobené súčasnej dobe, súčasným tanečníkom a súboru ako takému,“ uviedol pre TASR riaditeľ Baletu SND Jozef Dolinský.

Adolphe Charles Adam: Giselle, Balet SND, 2016, Luana Brunetti (Giselle), Artemyj Pyzhov (Albert), foto: Peter Brenkus

Adolphe Charles Adam: Giselle, Balet SND, 2016,
Luana Brunetti (Giselle), Artemyj Pyzhov (Albert),
foto: Peter Brenkus

Balet Giselle je dielom viacerých významných tvorcov toho obdobia: dvoch libretistov – Théophila Gautiera a Julesa-Henriho Vernoya de Saint-Georgesa, dvoch choreografov Julesa Perrota a Jeana Coralliho a dvoch hudobných skladateľov – Adolpha Charlesa Adama a Friedricha Burgmüllera (ktorý však do baletu vložil len jednu časť v prvom dejstve – tanec dedinčanov). Nezanedbateľným motívom pri vzniku diela bol obdiv Théophila Gautiera voči jednej z legiend romantického obdobia – Carlotte Grisiovej, prvej predstaviteľke Giselle, ktorý bol iniciátorom myšlienky vytvoriť balet špeciálne pre ňu. Inscenácia podľa poviedky nemeckého básnika Heinricha Heineho prináša príbeh pôvabného vidieckeho dievčaťa, ktoré zomrie zo zúfalstva z nešťastnej lásky a jeho duša sa zmení na vílu..

V hlavných postavách sa v novej inscenácii Baletu SND predstavia domáci aj zahraniční sólisti, spoluúčinkuje zbor Baletu SND, baletná prípravka SND a orchester Opery SND.

Adolphe Charles Adam: Giselle
Balet SND
Premiéry 25. a 26. novembra 2016 v historickej budove SND
Hudba: Adolphe Charles Adam
Choreografia a réžia: Rafael Avnikjan
Hudobné naštudovanie: Dušan Štefánek
Scéna: Juan Guillermo Nova
Kostýmy: Luca Dall´Alpi

GISELLE: Mariia Rudenko, Luana Brunetti
ALBERT: Artemyj Pyzhov, Aleksandr Saveliev a.h.
MYRTHA: Romina Kołodziej, Silvia Najdená
HILARION: Adrian Ducin, Jonatan Lujan
BATHILDA : Romina Kołodziej, Viola Mariner
GRÓF – otec Bathildy: František Šulek
BERTHA – matka Giselle: Viktória Šimončíková, Cosmina Maria Sobota Zaharia
WILFRED – priateľ Alberta: Aliaksei Kavaleuski, Michael Abzalov
PAS DE DEUX – 1. dejstvo: Erina Akatsuka, Yuki Kaminaka, Dansaran Vandanov, Chiaki Honda
PRIATEĽKY GISELLE: Viola Mariner, Sarah Millner, Reona Sato, Chelsea Andrejic, Sakura Shojima, Sumire Shojima, Tatum Shoptaugh, Klaudia Görözdös, Chiaki Honda, Arina Varenceva a.h.
SÓLO VÍLY: Viola Mariner, Silvia Najdená, Reona Sato, Erina Akatsuka
Spoluúčinuje zbor Baletu SND, baletná prípravka SND, orchester Opery SND

www.snd.sk

www.zazivasen.sk

Balet SND v tejto divadelnej sezóne pripravuje balet Sergeja Sergejeviča Prokofieva Romeo a Júlia s tvorivým tímom na čele s Natáliou Horečnou a Petrom Breinerom. Premiéry sa uskutočnia 13 a 14. mája 2017.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

giselle-vizual

fotogaléria

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár