Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

26. septembra 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

SND uvádza balet Eugena Suchoňa Angelika vo svetovej premiére

Eugen Suchoň: Angelika, Balet SND Viola Mariner (Angelika), Igor Leushin (Peter) foto: Peter Brenkus
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Balet Slovenského národného divadla uvedie v sobotu 27. septembra v historickej budove premiéru baletu Angelika. Choreografiu a réžiu na hudobnú predlohu Eugena Suchoňa vytvoril Mauro de Candia, ktorý zároveň navrhol kostýmy a svetelný dizajn, scénu navrhla Antonella de Candia. Autorom libreta je Peter Štilicha, hudobné spracovanie a naštudovanie realizovali Rudolf Pepucha a Marián Lejava.

Balet SND sa v sezóne 2014/2015 podujal na inscenovanie prvého slovenského baletu. Skladateľ Eugen Suchoň (1908–1993), jeden zo zakladateľov slovenskej hudobnej moderny, napísal pre Slovensko baletnú pantomímu Angelika ako 17-ročný žiak Hudobnej školy. Dielo sa našlo v pozostalosti hudobného skladateľa spolu s ďalšími skladbami z tzv. predopusového obdobia. Autor choreografie a réžie prvého inscenovania Suchoňovho diela Mauro di Candia predstavuje inscenačný koncept baletu Angelika ako originálny, precízny a čistý baletný tvar v rámci súčasnej choreografickej reči, snúbiacej sa s hudobnými prvkami Suchoňovej melodickej partitúry.

Angelika, Balet SND, Romina Kolodziej (Angelika), foto: Peter Brenkus
Angelika, Balet SND,
Romina Kolodziej (Angelika),
foto: Peter Brenkus

V postave Angeliky sa predstavia v alternácii Romina Kolodziej a Viola Mariner, v postave Louisa Adrian Ducin a Peter Dedinský, v ďalších postavách Orazio Di Bella, Andrej Kremz, Juraj Žilinčár, Yuki Kaminaka, Igor Leushin a ďalší umelci.

„Balet SND je povinný ťažiť z histórie, z tradície a musí prinášať nové pôvodné veci. Angelika je titul, o ktorom viem už dlhší čas, teraz je ten pravý čas, kedy ho predstavíme svetu. Nieto inej cesty, ako využiť našu hudobnú a baletnú históriu, a tú energiu, ktorú do nej vniesli všetci naši predchodcovia a pretaviť tento zámer do podoby takých inscenácií, ako je Angelika,“ povedal pre TASR na dnešnom stretnutí s médiami riaditeľ baletu Jozef Dolinský.

Angelika, balet SND, foto: Peter Brenkus
Angelika, balet SND,
foto: Peter Brenkus

„Uvedenie Angeliky je koncepčným zámerom vedenia baletu. Tú svetovosť neprináša iba nápis v bulletine či na plagáte, ale tým, že sa niečo zrekonštruuje, že sa pomôže tomuto opusu na svet. Nebolo to zo dňa na deň, pán riaditeľ Dolinský s jeho tímom pomohli tomuto dielu, aby bolo uvedené vo videní dnešného diváka. Je to dielo ešte nezrelého génia, je v ňom ale cítiť naplno jeho tvorivý talent a potenciál,“ doplnil pre TASR generálny riaditeľ SND Marián Chudovský.

Uvedenie Suchoňovho baletu Angelika v rámci jubilejného 50. výročia založenia Bratislavských hudobných slávností je zároveň odkazom na zakladateľa Slovenskej filharmónie. V roku 2013 si hudobná verejnosť pripomenula 105 rokov od narodenia a 20 rokov od úmrtia skladateľa Eugena Suchoňa.

Angelika_WEB_02

Eugen Suchoň, Rudolf Pepucha, Mauro de Candia

Angelika

balet

svetová premiéra

27. september 2014

Hudobná predloha: Eugen Suchoň

Hudobné spracovanie: Rudolf Pepucha

Hudobné naštudovanie: Marián Lejava

Libreto: Peter Štilicha

Choreografia a réžia: Mauro de Candia

Scéna: Antonella de Candia

Kostýmy a svetelný dizajn: Mauro de Candia

ANGELIKA: Romina Kołodziej

LOUIS: Adrian Ducin

PAVOL: Orazio Di Bella

PETER: Igor Leushin

MATKA: Cosmina Maria Sobota Zaharia

OTEC: Andrej Szabo

ZBOR – DÁMY:   Viktória Šimončíková, Viktória Árvová, Katarína Singhofferová, Ana-Sanziana Beschia, Alexandra Walton, Chelsea Andrejic, Alice White, Erina Akatsuka, Ashley Brooke Lunn, Gloria Todeschini, Abigail Bushnell, Katarína Kaanová, Barbora Bláhová

ZBOR – PÁNI:     Juraj Žilinčár, Andrej Cagáň, Martin Anderson, Martin Kreml, Damián Šimko, Raphael Schuster, Samuel Price, Mergim Veselaj, Aliaksei Kavaleuski, Dominic Ballard, Igor Leushin, Francisco Garcia

www.snd.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: TASR

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024