Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

5. septembra 2023 Ľudovít Vongrej Nezaradené

SND venovalo predstavenie Suchoňovho Svätopluka a výstavu fotografií jubilujúcej sopranistke Ľubici Rybárskej

Slovenské národné venovalo predstavenie Suchoňovho Svätopluka a výstavu fotografií jubilujúcej sopranistke Ľubici Rybárskej, 2023, foto: Zuzana Fischer
Veľkosť písma
A
A
A
V nedeľu 3. septembra 2023 Slovenské národné divadlo venovalo reprízu inscenácie Suchoňovho Svätopluka opernej speváčke a pedagogičke Ľubici Rybárskej, bývalej dlhoročnej sólistke Opery SND, pri príležitosti jej životného jubilea. Vo foyer opery a baletu novej budovy SND bola zároveň sprístupnená výstava, približujúca najvýraznejšie úlohy známej sopranistky na javisku našej prvej opernej scény.

V júli tohto roku oslávila svoje polokrúhle životné jubileum popredná slovenská operná speváčka, Ľubica Rybárska. Rodáčka z Martina spev študovala u prof. Ľuby Šestákovej na žilinskom Konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede prof. Viktórie Stracenskej.

V SND (ešte ako študentka) debutovala v postave Katreny v Suchoňovej Krútňave (inscenácia Branislava Krišku z roku 1978), následne prijala ponuka divadla a v roku 1983 sa stala sólistkou, kde postupne stvárnila množstvo postáv.

Ľubica Rybárska, foto: súkr. archív Ľ. Rybárskej

Jej medzinárodnú kariéru bezpochybne odštartovalo v roku 1998 víťazstvo v prestížnej opernej súťaži Luciana Pavarottiho vo Philadelphii v USA. Po boku tohto legendárneho tenoristu sa predstavila aj na operných javiskách ako Amelia vo Verdiho Maškarnom bále či Luisa vo Verdiho Luise Miller. Jej kroky následne viedli na operné scény a koncertné pódia v Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku, Nórsku, Grécku, Taliansku, Rakúsku, USA a mnohých ďalších krajín.

„Pravidelne dokazovala, že sa v nej snúbi bohatý, farebný a objemný materiál so zdatnou technikou a mimoriadnym citom pre talianske frázovanie. Práve „italianità“ v jej timbri jej dovoľovala presadiť sa v silnej konkurencii významných operných domov.“ napísal v roku 2018 v článku Pavarottiho Luisa a Amelia. Ľubica Rybárska jubiluje operný kritik Pavel Unger.

Ľubica Rybárska, Luciano Pavarotti, zdroj: internet

Naďalej bola sólistkou SND, kde stvárnila množstvo náročných postáv. Ako uvádza SND, dramaticky soprán Ľubice Rybárskej obsiahol široký repertoár. Na tunajších operných doskách s úspechom vystúpila ako Verdiho Abigail (Nabucco), Aida, Elisabetta (Don Carlo), Lady Macbeth, Amelia (Maškarný bál), Leonora di Vargas (Sila osudu), Amelia Grimaldi (Simon Boccanegra) či Leonora (Trubadúr), Pucciniho Tosca, Turandot či Giorgetta (Plášť), Bizetova Micaëla (Carmen), Mascagniho Santuzza (Sedliacka česť), Čajkovského Líza (Piková dáma), Borodinova Jaroslavna (Knieža Igor), Cileova Adriana Lecouvreur, Boitova Margaréta (Mefistofeles), Giordanova Maddalena (Andrea Chénier), Dvořákova Rusalka (neskôr aj Cudzia kňažná), Janáčkova Kostolníčka (Jenůfa) či Suchoňova Katrena (Krútňava) a Ľutomíra (Svätopluk).

V tejto súvislosti treba dodať, že s Ľubicou Rybárskou sa SND v roku 2013 nerozlúčilo štandardne a po jej 30-ročnej oddanosti našej prvej scéne jej vtedajšie vedenie divadla zrušilo pracovné miesto („došlo k znižovaniu sólistického stavu a práve jej miesto bolo zrušené z dôvodu, že bola dlhodobo nevyužívaná a neobsadzovaná“). S odvolaním sa na zákonník práce jej SND ponúklo náhradnú pozíciu v inštitúcii (členka zboru, javiskový technik či upratovačka). Kauza mala súdnu dohru s kladným výsledkom pre sopranistku.

Od roku 2004 vyučuje spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, v roku 2012 habilitovala na docentku a v roku 2019 bola vymenovaná za profesorku.

Slovenské národné venovalo predstavenie Suchoňovho Svätopluka a výstavu fotografií jubilujúcej sopranistke Ľubici Rybárskej, 2023, foto: Zuzana Fischer
Slovenské národné venovalo predstavenie Suchoňovho Svätopluka a výstavu fotografií jubilujúcej sopranistke Ľubici Rybárskej, 2023, foto: Zuzana Fischer

„Predstavenie historickej hudobnej drámy Eugena Suchoňa Svätopluk dňa 3. septembra 2023 venovalo Slovenské národné divadlo tejto významnej sólistke Opery SND, ktorá bola v predchádzajúcej inscenácii tohto diela skvelou predstaviteľkou postavy Ľutomíry.“ uviedol pre Opera Slovakia dramaturg Opery SND Jozef Červenka. Na úvod predstavenia, na ktorom zúčastnili aj viaceré významné osobnosti, si diváci pozreli krátky dokument o pozoruhodnej kariére Ľ. Rybárskej.

„Som poctená a veľmi sa teším, že Slovenské národné divadlo si na mňa spomenulo a takýmto spôsobom ocenilo moju celoživotnú prácu na tejto scéne. Bolo to nádherné predstavenie a mám z neho silný zážitok. Všetkým aj touto cestou gratulujem a verím, že umelci v SND budú mať veľa síl do ďalšej práce a rozvoja divadla, pretože to je veľmi dôležité.“ uviedla pre Opera Slovakia bezprostredne po predstavení Ľubica Rybárska.

Výstava Ľubica Rybárska v SND, 2023, foto: Ľudovít Vongrej / Opera Slovakia

Oslavy životného jubilea sopranistky lemuje aj výstava fotografií vo foyer novej budovy SND s názvom Ľubica Rybárska v SND približujúca jej najvýraznejšie úlohy na javisku našej prvej opernej scény.

Výber sedemnástich fotografií z Archívu SND predstavuje Ľubicu Rybársku ako Grófku v Mozartovej Figarovej svadbe, predstaviteľku viacerých Verdiho postáv – Elisabettu (Don Carlo), Leonoru (Sila osudu), Aidu (Aida), Ameliu (Maškarný bál aj Simon Boccanegra), Lady Macbeth (Macbeth), Suchoňovu Ľutomíru SvätoplukoviKatrenu Krútňave, Janáčkovu Kostelničku (Jenůfa), Dvořákovu Rusalku, Mascagniho Santuzzu (Sedliacka česť), Pucciniho Toscu aj Turandot.

„Pri prehliadke fotografií som si zaspomínala na svoje roly, ktoré som milovala, kolegyne a kolegov aj divákov, na nezabudnuteľnú atmosféru predstavení a na roky strávené na tejto scéne,“ vyznala sa pre čitateľov Opera Slovakia Ľubica Rybárska. Umelkyňa v súčasnosti vyučuje spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Vedenie SND zároveň odovzdalo Ľubici Rybárskej pamätnú plaketu SND za dlhoročnú umeleckú činnosť v Opere SND a významný prínos pre Slovenské národné divadlo.

Ľubici Rybárskej odovzdalo vedenie SND (Matej Drlička, generálny riaditeľ SND, Martin Leginus, riaditeľ Opery SND) pamätnú plaketu. Foto: Zuzana Fischer

Koncept výstavy pripravil dramaturg Jozef Červenka v spolupráci s Archívom SND, grafický dizajn navrhla Linda Pavelková, projekčne výstavu realizovala Michaela Suchá a výstavu produkčne zabezpečila Zuzana Barysz. Návštevníci divadla si môžu výstavu pozrieť do 30. septembra 2023.

„V tejto sezóne pripravujeme ešte výstavy Lucia Popp Tribute, Magdaléna Blahušiaková v SNDPeter Mikuláš 70. Všetky výstavy sú venované významným speváckym osobnostiam, ktoré zanechali výraznú stopu v dejinách slovenského vokálneho umenia.“ avizuje pre Opera Slovakia plánované výstavy v aktuálnej sezóne Jozef Červenka a k najbližšej dodáva:

Pri príležitosti galakoncertu Lucia Popp Tribute bude 9. septembra 2023 vo foyer opery a baletu sprístupnená výstava venovaná tejto svetoznámej speváckej osobnosti. Reflektuje nielen významné míľniky kariéry, ale obsahuje aj zaujímavé dokumenty z jej osobného života. Prináša výber z bohatej profesionálnej i osobnej fotodokumentácie, známe i raritné zábery z operných predstavení a koncertov, ktoré sú cenným svedectvom o výnimočnosti opernej kariéry Lucie Popp.“

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...